Nové silikony tmely a kaučuky LUKOPREN

Aktualizováno: 17. 10. 2006

Výrobky na bázi silikonů, tmely, kaučuky, oleje, vazelíny, laky a další nacházejí široké uplatnění i ve stavebnictví. Používají se při výrobě stavebních materiálů i při vlastní výstavbě. Výroba silikonů je nosným programem společnosti Lučební závody a.s. Kolín.

Nové silikony tmely a kaučuky LUKOPREN

Silikony jsou organické polymerní sloučeniny křemíku. Právě obsah křemíku staví silikonové sloučeniny na rozmezí mezi organickou a anorganickou chemii. Dodává silikonům vlastnosti, kterými značně převyšují ostatní polymerní matriály: hydrofobitu, tepelnou odolnost ve vysokém teplotním rozmezí (od -55 do 200 °C i více), odolnost vůči UV záření, ozonu, povětrnosti atd. Mezi nejrozšířenější silikonové produkty patří silikonové elastomery - jednosložkové a dvousložkové tmely a kaučuky LUKOPREN, dále pak hydrofobizační přípravky - LUKOFOB, vazelíny - LUKOSAN M, laky - LUKOSIL, oleje a jejich emulze - LUKOSIOL a odpěňovače.

Jednosložkové silikonové tmely LUKOPREN S

Jednosložkové silikonové tmely Luko-pren S mají široké použití všude tam, kde je třeba zajistit pružný spoj - tmelení dilatačních spár na stavbách, těsnění a lepení v sanitární technice, ve strojírenství atd. Silikonové tmely jako jeden z mála těsnicích a lepicích materiálů splňují požadavek dlouhodobé životnosti a funkční spolehlivosti, neboť vlivem povětrnosti v podstatě nestárnou.

Silikonové tmely Lukopren S (viz obr. 1) jsou, až na několik výjimek, nestékavé pasty, které po vytlačení z obalu vulkanizují pomocí vzdušné vlhkosti na silikonovou pryž. Vulkanizace probíhá postupně od povrchu do hmoty rychlostí 2 - 3 mm za 24 hodin v závislosti na vlhkosti vzduchu, nikoli však na teplotě.

Lukopreny S lze dle vulkanizačního systému (síťovadla) rozdělit na kyselé a neutrální. Tmely s kyselým systémem jsou lehce identifikovatelné podle charakteristického zápachu po kyselině octové. Kyselý charakter těchto tmelů neumožňuje jejich aplikaci na stavební silikáty a kovy podléhající korozi nebo oxidaci (železo, hliník). Hlavní využití nacházejí při tmelení a lepení skleněných, smaltovaných a keramických podkladů. Za zmínku stojí Lukopren S 6410 určený pro lepení akvárií. Širší uplatnění nacházejí silikonové tmely s takzvaným neutrálním vulkanizačním systémem, pro který v podstatě neplatí žádná omezení. Neutrální univerzální tmel z produkce LZK má označení Lukopren S 8280. Lukopren S 9780 je silikonový tmel se zvýšenou tepelnou a chemickou odolností. Je použitelný do teplot 300 °C a má nižší bobtnavost v rozpouštědlech a ropných produktech. Neutrálním typem je rovněž Lukopren S Sanitary, určený pro těsnění a lepení sanitární techniky. Má výrazně lepší adhezi k dnes populárním polyakrylátovým materiálům (vany, sprchové kouty) než sanitární tmely s kyselým vulkanizačním systémem.

Novinka - Lukopren S Duoglass

Novinkou letošního roku je Lukopren S Duoglass. Jedná se o neutrální silikonový tmel určený k dotěsňování při výrobě izolačních dvojskel. Proti ostatním typům silikonových tmelů má výrazně nižší propustnost pro vodní páru a plyny. Je vyráběn v černé barvě a dodáván v hadicích 600ml.


Obr. 1: Lukopren S

Dvousložkové kaučuky LUKOPREN N

Druhým typem silikonových elastomerů jsou dvousložkové polykondenzační kaučuky Lukopren N (viz obr. 2). Jsou určeny k výrobě pružných forem, které lze využít v oblasti stavebnictví, při uměleckých nebo rukodělných činnostech. Do silikonových forem lze odlévat celou řadu materiálů jako je sádra, beton, vosk, nízkotavné kovy nebo pryskyřice a vytvářet tak nesčetné množství věrných kopií.

Většina typů Lukopren N má podobu zatékavé pasty, která po smíchání s Lukoprenem Katalyzátorem zvulkanizuje na silikonovou pryž. Po nadávkování 1,5 až 2,5 hmot. % katalyzátoru dle typu kaučuku je cca půl hodiny na zpracování - vytvoření formy. Způsobů pro výrobu formy existuje několik, volba správného postupu a vhodného typu kaučuku záleží na tvaru a velikosti modelu.

Nejstarším a stále nejznámějším kaučukem je Lukopren N 1522, který se v loňském roce dočkal své modernizace. Drobné úpravy ve složení kaučukové pasty zaručují delší dobu zpracování po smíchání s katalyzátorem, lepší zatékavost, zlepšení stability pasty při skladování a možnost probarvování pomocí anorganických pigmentů. Základní postupy zpracování včetně dávkování katalyzátoru zůstaly nezměněny.


Obr. 2: Lukopren N

Novinka Lukopren N 8100

Letos byl na trh uveden Lukopren N 8100, který startuje novou tzv. osmičkovou řadu vysokopevnostních dvousložkových kaučuků Lukopren N. Po smíchání pasty se speciálním Lukopren Katalyzátorem 8A vzniká silikonová pryž s vysokou pevností, pružností a chemickou odolností. Lukopren N 8100 je proto určen na výrobu forem s vysokými nároky na odolnost vůči natržení a chemickému poškození. Rovněž je vhodný pro přípravu tzv. svlékacích forem (viz obr. 3). Dobrá chemická odolnost Lukoprenu N 8100 umožňuje vyrábět odlitky z epoxidové, polyuretanové nebo polyesterové pryskyřice, aniž by došlo k poškození formy.


Obr. 3: Lukopren N 8100

Pomocné přípravky

Lučební závody dodávají k silikonovým tmelům a kaučukům celou řadu pomocných přípravků, např. separátory a adhezní přípravky.

Podrobné informace o zmiňovaných novinkách, případně celém výrobním sortimentu Vám rádi poskytnou pracovníci Obchodně-technické služby na tel. číslech 321 741 350-1 a na e-mailové adrese ots@lucebni.cz. Odbyt: 321 741 545-7, e-mail: odbyt@lucebni.cz.

Kontakty:
Lučební závody a.s. Kolín
Pražská 54, 280 02 Kolín
Tel.: +420 321 741 351-2
E-mail: ots (zavináč) lucebni (tečka) cz
http://www.lucebni.cz
(aktualizace kontaktu: 6. 5. 2016)
Autor: Romana Procházková
Fotografie: Archiv firmy Lučební závody a.s. Kolín

Diskuze k článku

počet příspěvků: 2, poslední 11.02.2010 08:34, vstoupit do diskuze

Více článků

Lakování dřevěných podlah pomocí Pallmann X-LIGHT SYSTEM – hudba budoucnosti…

Lakování dřevěných podlah pomocí Pallmann X-LIGHT SYSTEM – hudba budoucnosti…

Začátkem letošního roku procházel hotel ARIA HOTEL PRAGUE rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž nedílnou součástí byla i renovace dřevěných parketových…
celý článek

Hydrofobizační prostředek LUKOFOB 39 pro hydroizolační injektáž zdiva

Hydrofobizační prostředek LUKOFOB 39 pro hydroizolační injektáž zdiva

Velkým problémem, zejména starších domů, je zamokřené zdivo způsobené zemní vlhkostí. Jednou z metod dodatečné hydroizolace zdiva, která je technicky…
celý článek

Impregnace dřeva: vše, co potřebujete vědět

Impregnace dřeva: vše, co potřebujete vědět

Zdárné využití oblíbených dřevěných prvků v interiéru i exteriéru je podmíněno správnou péčí o dřevo. Stěžejní roli při ošetření tohoto přírodního…
celý článek

Použití a aplikace chemických infúzních clon

Použití a aplikace chemických infúzních clon

Téměř každý člověk má nějakou nemovitost, o kterou se musí starat. Pokud se jedná o starší objekty, je téměř pravidlem, že jedním z řešených problémů…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)