INTRO časopis o architektuře

Nové silikony tmely a kaučuky LUKOPREN

Zveřejněno: 17. 10. 2006

Výrobky na bázi silikonů, tmely, kaučuky, oleje, vazelíny, laky a další nacházejí široké uplatnění i ve stavebnictví. Používají se při výrobě stavebních materiálů i při vlastní výstavbě. Výroba silikonů je nosným programem společnosti Lučební závody a.s. Kolín.

Nové silikony tmely a kaučuky LUKOPREN

Silikony jsou organické polymerní sloučeniny křemíku. Právě obsah křemíku staví silikonové sloučeniny na rozmezí mezi organickou a anorganickou chemii. Dodává silikonům vlastnosti, kterými značně převyšují ostatní polymerní matriály: hydrofobitu, tepelnou odolnost ve vysokém teplotním rozmezí (od -55 do 200 °C i více), odolnost vůči UV záření, ozonu, povětrnosti atd. Mezi nejrozšířenější silikonové produkty patří silikonové elastomery - jednosložkové a dvousložkové tmely a kaučuky LUKOPREN, dále pak hydrofobizační přípravky - LUKOFOB, vazelíny - LUKOSAN M, laky - LUKOSIL, oleje a jejich emulze - LUKOSIOL a odpěňovače.

Jednosložkové silikonové tmely LUKOPREN S

Jednosložkové silikonové tmely Luko-pren S mají široké použití všude tam, kde je třeba zajistit pružný spoj - tmelení dilatačních spár na stavbách, těsnění a lepení v sanitární technice, ve strojírenství atd. Silikonové tmely jako jeden z mála těsnicích a lepicích materiálů splňují požadavek dlouhodobé životnosti a funkční spolehlivosti, neboť vlivem povětrnosti v podstatě nestárnou.

Silikonové tmely Lukopren S (viz obr. 1) jsou, až na několik výjimek, nestékavé pasty, které po vytlačení z obalu vulkanizují pomocí vzdušné vlhkosti na silikonovou pryž. Vulkanizace probíhá postupně od povrchu do hmoty rychlostí 2 - 3 mm za 24 hodin v závislosti na vlhkosti vzduchu, nikoli však na teplotě.

Lukopreny S lze dle vulkanizačního systému (síťovadla) rozdělit na kyselé a neutrální. Tmely s kyselým systémem jsou lehce identifikovatelné podle charakteristického zápachu po kyselině octové. Kyselý charakter těchto tmelů neumožňuje jejich aplikaci na stavební silikáty a kovy podléhající korozi nebo oxidaci (železo, hliník). Hlavní využití nacházejí při tmelení a lepení skleněných, smaltovaných a keramických podkladů. Za zmínku stojí Lukopren S 6410 určený pro lepení akvárií. Širší uplatnění nacházejí silikonové tmely s takzvaným neutrálním vulkanizačním systémem, pro který v podstatě neplatí žádná omezení. Neutrální univerzální tmel z produkce LZK má označení Lukopren S 8280. Lukopren S 9780 je silikonový tmel se zvýšenou tepelnou a chemickou odolností. Je použitelný do teplot 300 °C a má nižší bobtnavost v rozpouštědlech a ropných produktech. Neutrálním typem je rovněž Lukopren S Sanitary, určený pro těsnění a lepení sanitární techniky. Má výrazně lepší adhezi k dnes populárním polyakrylátovým materiálům (vany, sprchové kouty) než sanitární tmely s kyselým vulkanizačním systémem.

Novinka - Lukopren S Duoglass

Novinkou letošního roku je Lukopren S Duoglass. Jedná se o neutrální silikonový tmel určený k dotěsňování při výrobě izolačních dvojskel. Proti ostatním typům silikonových tmelů má výrazně nižší propustnost pro vodní páru a plyny. Je vyráběn v černé barvě a dodáván v hadicích 600ml.


Obr. 1: Lukopren S

Dvousložkové kaučuky LUKOPREN N

Druhým typem silikonových elastomerů jsou dvousložkové polykondenzační kaučuky Lukopren N (viz obr. 2). Jsou určeny k výrobě pružných forem, které lze využít v oblasti stavebnictví, při uměleckých nebo rukodělných činnostech. Do silikonových forem lze odlévat celou řadu materiálů jako je sádra, beton, vosk, nízkotavné kovy nebo pryskyřice a vytvářet tak nesčetné množství věrných kopií.

Většina typů Lukopren N má podobu zatékavé pasty, která po smíchání s Lukoprenem Katalyzátorem zvulkanizuje na silikonovou pryž. Po nadávkování 1,5 až 2,5 hmot. % katalyzátoru dle typu kaučuku je cca půl hodiny na zpracování - vytvoření formy. Způsobů pro výrobu formy existuje několik, volba správného postupu a vhodného typu kaučuku záleží na tvaru a velikosti modelu.

Nejstarším a stále nejznámějším kaučukem je Lukopren N 1522, který se v loňském roce dočkal své modernizace. Drobné úpravy ve složení kaučukové pasty zaručují delší dobu zpracování po smíchání s katalyzátorem, lepší zatékavost, zlepšení stability pasty při skladování a možnost probarvování pomocí anorganických pigmentů. Základní postupy zpracování včetně dávkování katalyzátoru zůstaly nezměněny.


Obr. 2: Lukopren N

Novinka Lukopren N 8100

Letos byl na trh uveden Lukopren N 8100, který startuje novou tzv. osmičkovou řadu vysokopevnostních dvousložkových kaučuků Lukopren N. Po smíchání pasty se speciálním Lukopren Katalyzátorem 8A vzniká silikonová pryž s vysokou pevností, pružností a chemickou odolností. Lukopren N 8100 je proto určen na výrobu forem s vysokými nároky na odolnost vůči natržení a chemickému poškození. Rovněž je vhodný pro přípravu tzv. svlékacích forem (viz obr. 3). Dobrá chemická odolnost Lukoprenu N 8100 umožňuje vyrábět odlitky z epoxidové, polyuretanové nebo polyesterové pryskyřice, aniž by došlo k poškození formy.


Obr. 3: Lukopren N 8100

Pomocné přípravky

Lučební závody dodávají k silikonovým tmelům a kaučukům celou řadu pomocných přípravků, např. separátory a adhezní přípravky.

Podrobné informace o zmiňovaných novinkách, případně celém výrobním sortimentu Vám rádi poskytnou pracovníci Obchodně-technické služby na tel. číslech 321 741 350-1 a na e-mailové adrese ots@lucebni.cz. Odbyt: 321 741 545-7, e-mail: odbyt@lucebni.cz.

Kontakty:
Lučební závody a.s. Kolín
Pražská 54, 280 02 Kolín
Tel.: +420 321 741 351-2
E-mail: ots (zavináč) lucebni (tečka) cz
http://www.lucebni.cz
(aktualizace kontaktu: 6. 5. 2016)
Autor: Romana Procházková
Fotografie: Archiv firmy Lučební závody a.s. Kolín

Diskuze k článku

počet příspěvků: 2, poslední 11.02.2010 08:34, vstoupit do diskuze

Více článků

Impregnace dřeva: vše, co potřebujete vědět

Impregnace dřeva: vše, co potřebujete vědět

Zdárné využití oblíbených dřevěných prvků v interiéru i exteriéru je podmíněno správnou péčí o dřevo. Stěžejní roli při ošetření tohoto přírodního…
celý článek

Použití a aplikace chemických infúzních clon

Použití a aplikace chemických infúzních clon

Téměř každý člověk má nějakou nemovitost, o kterou se musí starat. Pokud se jedná o starší objekty, je téměř pravidlem, že jedním z řešených problémů…
celý článek

Problémy suché výstavby v rámci vnitřního zateplení

Problémy suché výstavby v rámci vnitřního zateplení

V současné době se rozšířil fenomén vnitřního zateplení formou provedení předstěny např. sádrokartonem (tzv. suchá výstavba) s tepelným izolantem.…
celý článek

MAMUT GLUE – odolné a pevné lepení s mamutí silou

MAMUT GLUE – odolné a pevné lepení s mamutí silou

Již přes 40 let náleží značka Den Braven k předním světovým producentům tmelů, silikonů, lepidel, polyuretanových montážních pěn, technických…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)