Sendwix AKU

Nové textilní kolekce pro rolety

Trendem jsou jednobarevné látky blízké přírodě
Zveřejněno: 11. 1.

Stínicí technika a s ní spojené služby, které budou k vidění od 27. února do 3. března 2018 v deseti výstavních halách na veletrhu R+T ve Stuttgartu, působí nově a atraktivně. Vystavovatelé mimo jiné cílí na inovace zejména v oblasti markýz. I návštěvníci z ČR se proto mohou těšit na představení markýz, které ještě nikdy nebyly k vidění, až na R+T 2018.

Nové textilní kolekce pro rolety

Látkové kolekce se mění co pět let, tentokrát to vyjde na rok konání R+T (tento veletrh má periodu 3 roky – pozn. red.). Proto na tomto nejvýznamnějším světovém veletrhu stínicí techniky a ochrany před slunečním zářením bude řada novinek k vidění vůbec poprvé a návštěvník zde uvidí, že venkovní pobytové prostory mohou být navrženy stylově a udržitelně,” řekl novinářům Wolfgang Rudorf-Witrin, prezident ITRS (Průmyslová asociace pro technické textilie, rolety a ochranu proti slunci). A dodal, že při vývoji markýz a textilií se velká pozornost klade na uživatelský komfort, takže výroba reaguje prakticky na každý požadavek.

Stínicí technika v ČR

Návštěvu tohoto hezkého veletrhu, umístěného v architektonicky zajímavém, pro mnoho lidí doslova půvabném prostředí, doporučujeme všem, i nestavařům. Při troše pozornosti tu lze získat nový pohled na to, jak nejen šetřit výdaje za energii, ale také jak dům a ještě více podkrovní místnosti chránit v zimě před chladem a v létě před horkem.

Vhodně provedené stínicí předměty nás za dne chrání před velkými dávkami slunečního záření, které se v obydlí mění v nepříjemné teplo. V noci pak stínění zatáhneme, případně i otevřeme okno, abychom ohřátý vnitřní prostor chladili. U střešních oken probíhají tyto děje intenzivněji.

Vstupné (EUR)On-lineNa místě
1 den3338
1 den (děti 6–15), studenti, senioři, tělesně postižení1015
do 2 dnů4449
všechny dny6570

V zimě a za dne stínění vytáhneme, aby slunce zářilo dovnitř. V noci naopak stíníme, aby okno nevyzařovalo energii (= teplo) ven. Noční chladná obloha je totiž velmi studená.

V ČR platí, že štítek od energetického auditora je přesný a že rozdíl mezi orazítkovanou a skutečnou spotřebou je dán špatným užíváním stavby. Ve skutečnosti je špatný výpočet, protože přehlíží zářivé, chcete-li sálavé děje v atmosféře, které primárně řídí energetickou náročnost. Na veletrhu R+T si to člověk uvědomí.

Čeští a slovenští vystavovatelé

Vystavovatelé z České republiky mají na tomto světovém setkání stínicí techniky tradičně slušnou účast, řeklo by se mnohem vyšší, než jaké vážnosti se tento obor těší v České republice ze strany odborné veřejnosti, speciálně tepelných výpočtářů. Mnohé z uvedených firem vykazují vysoký podíl exportu, některé se dokonce soustřeďují jen na vývoz.

ČR

 • ALARIS Czech Republic, s.r.o. – 4-B62
 • Astip Servis s.r.o. – 10-B93
 • Bematech s.r.o. – 1-C21
 • CAIS s.r.o. – 10-B71
 • CATHEDRAL Software, s.r.o. – 4-B22
 • Servis Climax a.s. – 9-C42
 • EUROSUN a.s. – 9-C52
 • ISOTRA a.s. – 1-G32/1-H32
 • Kružík s.r.o. – 10-A71
 • Metal Trade Comax a.s. – 9-D38
 • ŽALUZIE NEVA s.r.o. – 4-B22
 • OMNIKA, spol. s r.o. – 7-D83
 • STÍN KOVO s.r.o. – 4-B21
 • Stylcon s.r.o. – 7-A71
 • Toors CZ s.r.o. – 8-B01
 • Trido, s.r.o. – 8-B22
 • ZEBR s.r.o. – 4-A31

SR

 • Relax 2000 s.r.o. – 5-A91
 • K-System, spol. s r.o. – 4-D52
 • Exal s.r.o. – 5-A91

Veletrh R+T v číslech

Podle pořadatelů se na přelomu února března sjede do Stuttgartu 987 vystavovatelů (2015: 888 a 2012: 816) doslova ze všech koutů světa, aby představili své produkty a služby. Prodaná výstavní plocha bude kolem 75 000 m2 (přesné číslo ještě není známo; 2015: 65 188 a 2012: 60 732). Vedle Německa přicestuje nejvíce vystavovatelů tradičně z Francie, Itálie, Nizozemska, Švýcarska a Španělska.

Co se týče návštěvníků, v roce 2015 jich 59 057 přicestovalo doslova z celého světa kromě antarktidy, přesněji ze 131 zemí. Z nich bylo 54 % ze zahraničí a z toho pak 79 % přicestovalo z Evropy (mimo Německo). Návštěvníci jako celek strávili minule (2015) prohlídkou veletrhu dva dny. Podíl zahraniční návštěvnosti přitom stále roste.

Závěr

Návštěva veletrhu R+T v hlavním městě spolkové republiky Bádensko-Württembersko je inspirativní a podnětná. Stínicí technika je navrhována nejen jako dekorativní prvek, který se libí, ať už je aplikován uvnitř, tak – a dnes již především – venku na oknech a často i stěnách. Je to také důležitý faktor v tepelné ochraně budov, který při dobrém návrhu v zimě hřeje a v létě chladí a šetří energii. Návštěvník tu kromě veletrhu může navštívit lázně, muzeum Mercedesu a Porsche, fotbal, může obdivovat architekturu atp. A může změnit i pohled na důležité věci v oblasti tepelné techniky.

Autor: Jiří Hejhálek
Fotografie: Helena Hejhálková

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Stone+tec 2018. Veletrh inovací pro kámen a s využitím kamene

Stone+tec 2018. Veletrh inovací pro kámen a s využitím kamene

Stone+tec, mezinárodní veletrh přírodního kamene a technologií pro kámen, v letošním, 20. ročníku spojuje inovace, know-how a inspiraci týkající se…
celý článek

Střechy, Stavba – Úsporná domácnost – EkoAuto

Střechy, Stavba – Úsporná domácnost – EkoAuto

Jak už z názvu vyplývá, jde o inovovanou výstavu, jejíž už 27. ročník se konal opět na ostravském výstavišti Černá louka. Kladla si za cíl představit…
celý článek

Poznejte, jak opravdu fungují stínicí předměty

Poznejte, jak opravdu fungují stínicí předměty

Ve Stuttgartu (Bádensko-Württembersko, Německo) proběhne od 27. února do 3. března 2018 přední světový veletrh veletrh R + T, zaměřený na rolety,…
celý článek

Výstava Střechy, stavba, veletrh Úsporná domácnost a EkoAuto

Výstava Střechy, stavba, veletrh Úsporná domácnost a EkoAuto

Odborná stavební výstava Střechy, Stavba, představí trendové výrobky a novinky z oblasti moderních a klasických střešních krytin, zdicích,…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)