Odhlučněný systém vnitřní kanalizace Skolan dB

Společnost WAVIN OSMA s.r.o. je lídr českého trhu komplexních řešení plastových potrubních systémů. Vyrábí a dodává široký sortiment vnitřních kanalizací, rozvodů teplé a studené vody, podlahového vytápění, podtlakového odvodnění plochých střech, systémy pro hospodaření s dešťovou vodou a další. Nechybí zde ani odhlučněný systém vnitřní kanalizace Skolan dB.

S hlukem jako přirozenou součástí městského života jsme se naučili žít každý po svém. Například od hluku z dopravy a chodu města se necháváme často zachraňovat oblíbenou hudbou nahlas hlučící z reproduktorů našeho automobilu. Takové potěmkinské řešení však těžko uplatníme v domácnosti, kterou chceme mít akusticky komfortní a tichou, nebo v dalších budovách, které vyžadují nehlučný a ničím nerušený provoz jako hotely, nemocnice, lázně a podobně.

Před rušivými zvuky z ulice a dopravy nás ochrání dvojitá či případně trojitá skla. Hádky sousedů můžeme zanechat za zdí díky vnitřní akustické izolaci a naše a cizí kroky bytem nemusí být slyšet díky kvalitní podlaze či stropním podhledům.

Co si ale počít s hlučnými stupačkami a vnitřní kanalizací, která hlučí při každém použití? Řešením může být například odhlučněný systém vnitřní kanalizace Skolan dB společnosti Wavin Osma.

Komponenty odhlučněného systému vnitřní kanalizace Skolan dB

Zvuk a jeho šíření

Podle místa vzniku a zejména podle způsobu přenosu okolím můžeme identifikovat dva základní typy šíření hluku. Prvním typem je hluk šířící se vzduchem a druhým typem je hluk, který se šíří hmotou. Podstatným rozdílem těchto dvou typů šíření zvuku je rychlost šíření. Rychlost zvuku přenášeného vzduchem závisí na atmosférických podmínkách a zejména na teplotě vzduchu. Při teplotě 25 °C je průměrná rychlost šířeného zvuku suchým vzduchem přibližně 346 m/s, destilovanou vodou o teplotě 25 °C se pak zvuk šíří přibližně rychlostí 1495 m/s a rychlost šíření pevnými materiály jako je sklo, ocel nebo hliník se pohybuje v rozmezí 5 000 až 6 000 m/s.

Šíření hluku vzduchem Litina (vlevo), Skolan dB (vpravo)

Hluk vznikající v systémech pro odvod odpadních vod uvnitř budov se šíří oběma zmíněnými způsoby přenosu zvuku. Šíření hluku vzduchem je způsobeno rychlostním průtokem odpadních vod uvnitř kanalizačního potrubí a rezonancí vzduchového sloupce uvnitř potrubí. Efektu rezonance vzduchového sloupce je využíváno u varhan či dechových nástrojů, nicméně v rezidenčních a dalších budovách jsou tyto doprovodné zvukové projevy nežádoucí. Zvuk vzniklý rezonancí zvukového sloupce má pak tendenci pronikat a šířit se stěnou potrubí a tím se přenášet na stavební konstrukci. Hluk, který se šíří hmotou, tedy stěnou potrubí vzniká hlavně nárazy odpadní vody na stěnu potrubí, což se akusticky nejvíce projeví v místech prudkých změn směru toku odpadních vod například v kolenech, odbočkách nebo při průtoku do sběrného svislého potrubí.

Na následujícím schématu máte možnost vidět šíření zvuku tradičním potrubním materiálem – litinou ve srovnání s protihlukovým systémem Skolan dB, který se vyrábí ze speciálního minerálně zesíleného polypropylenu.

Šíření hluku hmotou (potrubím) Litina (vlevo), Skolan dB (vpravo)

Samotné řešení odhlučnění vnitřní kanalizace v praxi ovšem závisí na mnoha faktorech, mezi které patří nejen materiál potrubí, ale také podoba a materiál instalačních objímek, vlastní koncepce kotvení potrubí, daný způsob provedení instalace kanalizace, prostorově dispoziční rozvržení potrubí nebo různé objemové průtoky vody.

V současnosti jsou klasické materiály jako ocel nebo litina technologicky překonány a prakticky se již přestávají používat. Standardní polypropylen (známé HT potrubí) se zatím stále používá, ale přestává se instalovat u objektů rezidenčního charakteru či v případě nutnosti odhlučnění budovy.

Na místo těchto materiálů pak často nastupují moderní materiály na bázi různých molekulárních modifikací polypropylenu, jakým je právě zmíněný materiál systému Skolan dB.

Systém Skolan dB

Řešení pro odhlučnění vnitřní kanalizace

Moderním řešením pro odhlučnění gravitační vnitřní kanalizace, které je v současnosti vlajkovou lodí společnosti Wavin Osma v dané kategorii produktů, je právě systém Skolan dB. Společnost tento systém zavedla na základě dlouholeté zkušenosti a testování pod patronátem Institutu pro zvukovou a tepelnou ochranu v Essenu v Německu.

Systém Skolan dB z minerálně zesíleného polypropylenu umožňuje tlumit hluk z potrubí bez nutnosti použití speciálních a drahých kotvících prvků.

Skolan dB splňuje požadavky zvýšené ochrany před hlukem (stupeň III) dle normy DIN 4109-10. Norma DIN 4109, která je obecnějšího charakteru a předepisuje parametry zvukové izolace pro oblast pozemního stavitelství, je normou německou a používá se společně se směrnicí VDI 4100 právě v souvislosti s provozem vnitřní kanalizace. K používání německé normy namísto normy české vede skutečnost, že otázka povolených hodnot hluku spjatého s provozem vnitřní kanalizace není dosud v ČR komplexně řešena žádnou národní normou.

Samozřejmostí systému Skolan dB je vysoká teplotní a chemická odolnost (potrubí je trvale s to odolávat 90 °C a je dimenzováno na chemikálie o pH 2 až pH 12). Materiál trubek a tvarovek Skolan dB má hustotu 1,6 g/cm3 a garantuje souvislou zvukovou izolaci celé instalace. Díky speciální molekulové struktuře a vysoké měrné hmotnosti, pohlcují trubky jak zvuk šířící se vzduchem tak hmotou.

Systém Skolan dB je také vyroben v souladu s normou ČSN EN 1451-1 pro plastové odpadní systémy uvnitř budov Systém Skolan dB je také vyroben v souladu s normou ČSN EN 1451-1 pro plastové odpadní systémy uvnitř budov
Systém Skolan dB je také vyroben v souladu s normou ČSN EN 1451-1 pro plastové odpadní systémy uvnitř budov

Testování trubek

Polymer těchto trubek a tvarovek byl podroben například experimentu, který testoval nejrůznější materiály na zařízení sestaveném podle diskutované normy DIN 4109. Experiment byl proveden v německém Essenu na „Institut für Schall und Wärmeschutz”. Při tomto testování bylo dokázáno, že při použití silnostěnných odpadních trubek systému Skolan dB lze dosáhnout hodnot hluku, které se blíží prahu vnímání lidského sluchu. Systém Skolan dB dokonce dosáhl výrazně nižších hodnot, než předepisuje norma DIN 4109. Naměřená hodnota 21 dB (tedy hodnota hluku blížící se lidskému šepotu) byla o celé 4 dB nižší než je požadavek přísnější německé směrnice VDI 4100. Tím byl stvrzen předpoklad některých stavebních fyziků, kteří stáli za přesvědčením, že stačí skloubit dostatečně silnou stěnu a optimální hustotu materiálu k tomu, aby bylo dosaženo účinného tlumení zvuku.

Systém Skolan dB lze použít ve všech oblastech pozemního stavitelství od rodinných a bytových domů, přes kulturní a sportovní stavby až po nemocnice, hotely a podobné stavby. Trubky a tvarovky systému jsou dodávány v DN 50, 70, 100, 125 a 150. Jejich velkou výhodou je snadná instalace a napojování. Systém lze například s pomocí speciálního přechodu nainstalovat také na staré litinové potrubí.

Referenční stavba

Referenční stavby

Z poslední doby můžeme zmínit několik referenčních staveb, kde bylo využito právě systému Skolan dB z důvodu požadavku tichého chodu budovy. Systém byl použit v případě moderních multifunkčních komplexů, jakými jsou například CPI City Center v Ústí nad Labem nebo Amazon Court či Main Point v Praze. Tyto soudobé moderní komplexy často sdružují byty, restaurace, obchody, hotely, kanceláře a další prostory, u kterých je třeba zajistit dostatečný akustický komfort pro jejich rozmanité uživatele.

Referenční stavba
Autor: David Mitrenga
Foto: Archiv firmy