Foto: FernandoZ, Shutterstock

OSB desky jako designový nástroj

V minulosti byly OSB desky (z anglického Oriented Strand Board) považovány za materiál vhodný pouze pro hrubou výstavbu, využití nacházely například jako bednění či dělicí příčky, a opatřovány byly stěrkou či omítkou. . Dnes však nacházejí své místo i v oblasti designu a při výrobě nábytku. Vynikají svými mechanicko-fyzikálními vlastnostmi i zajímavou strukturou.

Vznikají lisováním velkoplošných dřevěných třísek, nejčastěji ze smrkového či borového dřeva, za velkého tlaku a teploty. Jedna deska je tvořena třemi vrstvami pevně slisovaných třísek, které jsou spojovány umělým pojivem na bázi polyuretanových pryskyřic. Lepidlo neobsahuje formaldehyd, je proto zdravotně nezávadné. Výrobní proces propůjčuje finálnímu produktu pevnost i pružnost, odolnost a tvarovou stálost.

OSB desky nabízejí stavebníkům téměř stejné výhody jako masivní dřevo, avšak bez rizika vzniku prasklin a boulí, které bývají problémem právě u masivu. OSB desky lze s různou intenzitou brousit, ponechat neobrobené i opatřit barevným nátěrem, a přizpůsobit tak vzhled nábytku či stěny svým preferencím. Výhodou je rovněž jejich ohnivzdornost či poměrně dobrá rezistence vůči vlhku a plísním. Jsou dostupné i v nadměrných velikostech o různých délkách a tloušťkách. Nevýhodu mohou někteří stavebníci či výrobci spatřovat pouze ve vyšší hmotnosti objemnějších kusů, která mírně znesnadňuje manipulaci s nimi.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock

OSB desky jsou navíc řazeny mezi materiály, které vyhovují současným ekologickým standardům. Třísky jsou odpadním produktem, který nelze jinak zpracovat. Pokud tedy zvolíte nábytek nebo třeba police z OSB desek, můžete si být jisti, že jde o materiál šetrný k životnímu prostředí. Sáhnete-li navíc po kusu z druhé ruky a upravíte si ho podle svých představ, bude ekologický přínos dvojnásobný.

Od masivu se OSB materiál liší především cenou, která je o poznání nižší. Masivní dřevo zcela nenahradí asi nikdy, fajnšmekři tedy nepřijdou zkrátka. Nabízí však úlevu peněžence. Pozitivum tohoto materiálu spočívá i v jeho snadné opracovatelnosti – lze jednoduše vrtat i obrábět.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock

Desky z lisovaných třísek patří zatím stále k netradičním interiérovým prvkům. Je proto skvělým kompromisem pro ty, kteří chtějí svou domácnost vybavit dřevem a navíc originálně, ale zároveň nevyčerpat své konto. Vyrobit z nich lze přitom téměř vše na co si vzpomenete. Desky je možné lakovat, mořit i olejovat, ale je-li to možné, neskrývejte je pod vrstvu silného barevného nátěru, aby vynikla jejich struktura. Surový vzhled OSB desek se hodí například do interiéru v industriálním stylu, třeba v kombinaci s pohledovým betonem, přiznanými technologiemi či kovovými elementy. Jsou skvělým materiálem rovněž pro výrobu zahradních úložných prostor na nářadí nebo třeba kurníku…

OSB je materiálem s vysokým potenciálem, je hojně aplikován i mnohými světovými designéry, kteří z něj vytvářejí celé kolekce. Nebojte se ho tedy využít a experimentujte.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: https://www.istavebnictvo.sk/clanky/nabytok-z-osb-dosiek-3-dovody-preco-sa-oplati