Betonová taška KMB ROTA

Osobní plynový detektor SCOTT Protege ZM

Zveřejněno: 12. 2. 2016

Pracujete-li v prostředí, kde je potřeba hlídat dýchatelnost vzduchu, jsou pro vás ideálním řešením výrobky firmy Scott Helath and Safety. Jedním z nich je také nový osobní detekční přístroj SCOTT Protege ZM.

Osobní plynový detektor SCOTT Protege ZM

Oblast bezpečnosti práce klade velmi vysoké nároky na výrobce ochranných pomůcek, obzvláště v odvětvích s rizikovou atmosférou a v nevětraných prostorách. Na trhu mohou uspět jen kvalitní výrobky splňující nekompromisní kritéria. Při výběru osobních detektorů plynu je však nutné myslet v širších souvislostech, stejně tak, jako myslel výrobce Scott Safety při návrhu svého osobního jednoplynového detektoru Protege ZM. Jedná se o zařízení, které signalizuje stav kyslíku nutného pro dýchání, dále signalizuje přítomnost případného prudce jedovatého oxidu uhelnatého a také sirovodíku. Uveďme si tedy výhody, které toto sofistikované zařízení přináší.

Protege ZM se nebojí prachu, vody ani lidské chyby

I ty nejpromyšlenější výdobytky technického pokroku by byly k ničemu, kdyby neodolaly dvěma zásadním vlivům. Těmi jsou drsné prostředí, kde vykonávají svou službu, a lidská nedokonalost způsobující rizika, jež technika zažehnává. Osobní detektor Protege ZM odolává oběma výše zmíněným vlivům. Pyšní se totiž certifikacemi IP66 a IP67, které značí jeho úplnou prachotěsnost a vodotěsnost vůči stříkající i stojaté vodě. Navíc je jeho tělo vyrobeno z robustní a houževnaté pryže, zaručující přežití přístroje po nejednom pádu.

Elektronika uvnitř zvládá bezproblémový a přesný chod v rozmezí teplot –10 až 50 °C. Další druh nebezpečí, a to lidskou chybu, eliminuje Protege ZM naprosto jednoduše. Na zařízení nalezneme jen jedno tlačítko, jež slouží k prvotnímu zapnutí přístroje a během jeho služby k přepínání tří režimů displeje – zobrazení okamžité koncentrace měřeného plynu, zbývající životnosti přístroje nebo obojí. Co je ale myšleno touto životností?

Až 3 roky fungování bez starostí

Protege ZM je přístroj s plánovanou životností, avšak nikoliv tajně. Perfektní těsnost těla detektoru je postavena nad možnost uživatelské výměny baterie či filtru senzoru, čímž je sice přesně daná provozuschopnost, ale opět eliminováno riziko plynoucí ze zásahu uživatele do konstrukce. Už samotné „ZM” v názvu je zkratkou pro anglické „zero maintenance”, v překladu „nulová údržba”. Koncový uživatel proto opravdu pouze přístroj zapne a nosí s sebou, a to 2 roky v kuse, 24 hodin denně. Detektor lze navíc uvést do stavu hibernace, čímž se jeho provozuschopnost může prodloužit až na dobu tří let.

Malý, lehký a skvěle přenosný

O odolnosti přístroje jsme již psali, nesmíme však vynechat další z předností, kterými jsou rozměry a systém upínání. Protege ZM má rozměry jen 9,4 × 5,6 × 3,3 cm a hmotnost pouhých 76,5 g. V kombinaci s pevnou krokosvorkou, umožňující uchycení za jakýkoliv pásek či přezku, dostáváme přístroj, který nijak nepřekáží a neztrácí se ani při velmi akční práci. Navíc jeho ergonomický tvar zaručuje příjemný a zároveň jistý úchop.

Přesné měření koncentrace samozřejmostí

Jak již bylo již zmíněno, Protege ZM je detektor pro zjišťování koncentrace jen jednoho druhu plynu v ovzduší. Na výběr jsou tři varianty, a to pro detekci H2S, CO a O2, přičemž všechny detekují koncentraci v reálném čase. Sirovodík detekuje Protege ZM v rozsahu 1–100 ppm s přesností 1 ppm a oxid uhelnatý v rozsahu 1–300 ppm s přesností 1 ppm. Varianta pro detekci kyslíku zobrazuje koncentraci v rozmezí 1–30 % objemu s přesností 0,1 % a nelze přepnout do stavu hibernace. Každý přístroj je továrně nastaven na dvě úrovně koncentrací, označené jako nízká (na displeji LOW) a vysoká (HIGH), při nichž je spuštěná mírnější nebo intenzivnější signalizace. Ta je trojího druhu (blikání červených LED, hlasitý zvukový signál a vibrování).

Bezúdržbové, ale s širokými možnostmi nastavení

Přednastavené nízké a vysoké hodnoty jsou pro H2S: 10 a 15 ppm, pro CO: 35 a 200 ppm a pro O2: 19,5 % a 23,5 %. Za pomoci software na CD (jež je součástí balení) a infračerveného připojovacího zařízení nebo přenosné či stolní zkušební stanice, které jsou nabízeny v rámci příslušenství, lze měnit hodnoty přednastavených koncentrací. Navíc lze měnit intervaly pro upozornění na nutnost provést rázový test daným plynem, test funkčnosti či kalibraci, nebo nastavit, jaké údaje se mají na displeji zobrazovat. Scott Safety však šel ještě dál. Aby uživatelům usnadnil práci s Protege ZM, využil sofistikovaného software, prostřednictvím kterého lze nastavené hodnoty uložit do souboru a pak jednoduše nahrát do dalších detektorů Protege ZM. V neposlední řadě je možné v počítači vidět a uložit výpis posledních 25 událostí, které jednotlivé přístroje zaznamenaly, a také je hibernovat.

Praktické příslušenství

Mezi originálním příslušenstvím od firmy Scott Safety nalezneme jak drobné doplňky, jako jsou hadičky na propojení plynových nádob s kalibrační miskou, samotné plynové nádoby s jednotlivými plyny a USB kabely, tak i IČ připojovací zařízení nebo robustní zkušební stanici. Jde o velmi užitečného a praktického pomocníka pro současnou obsluhu až čtyř detektorů. Ty dokáže najednou kalibrovat, provést na nich rázovou zkoušku plynem nebo test funkčnosti. Je plně programovatelný a navíc skrze něj lze provádět všechny softwarové úkoly jako s IČ připojovacím zařízením.

Promyšlené a zároveň příjemně jednoduché

Společnosti Scott Safety se při hledání ideálního detektoru nebezpečných plynů podařilo výborně skloubit dva protichůdné aspekty. Se svým Protege ZM více než dostatečně plní standardy vyžadované pro jednoplynové osobní detektory. V otázkách bezpečnosti práce totiž není místo pro kompromisy a polovičatá řešení, což ve Scott Safety při návrhu Protege ZM dostatečně promysleli.

Kontakty:
TAKOS s.r.o.
Sokolovská 184a/1406, 180 00 Praha 8
Tel.: +420 296 150 111
E-mail: info (zavináč) takos (tečka) cz
http://www.takos.cz
(aktualizace kontaktu: 12. 2. 2016)
Autor: Kolektiv autorů firmy
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

S přístroji Testo měří řemeslníci chytřeji

S přístroji Testo měří řemeslníci chytřeji

Expert na měřicí techniku, firma Testo z německého Schwarzwaldu, rozšiřuje svoji nabídku digitálních měřicích aplikací: novými chytrými sondami testo…
celý článek

WiFi datalogger testo Saveris TM 2 pro monitoring klimatu v budovách

WiFi datalogger testo Saveris TM 2 pro monitoring klimatu v budovách

Nový WiFi datalogger testo Saveris 2 umožňuje pohodlné odečítání naměřených hodnot pomocí přístupu na internet. Díky tomu je možné dlouhodobě…
celý článek

Termostatické hlavice Living by Danfoss šetří energii

Termostatické hlavice Living by Danfoss šetří energii

Společnost Danfoss uvedla na trh unikátní řadu nových radiátorových termostatických hlavic, které mohou snížit spotřebu tepla až o 23 %!
celý článek

Regulace spalování Viessmann Lambda Pro Control

Regulace spalování Viessmann Lambda Pro Control

Díky pokrokové integrované regulaci spalování Lambda Pro Control odpadá u všech plynových kondenzačních kotlů Vitodens 200-W a 300-W (se sálavým…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)