Údržba asfaltových plochých střech a izolace základu staveb

V minulém článku [1] jsme informovali o letošních novinkách tradičního českého výrobce hydroizolačních materiálů, společnosti Paramo, a.s. V tomto příspěvku přiblížíme provádění oprav a údržby starých plochých střech s povlakovou izolací na bázi asfaltu a také o provádění hydroizolací spodní stavby s využitím výrobků této společnosti.

Opravy a údržba povlakových izolací plochých střech nátěrovými hmotami na bázi asfaltu za studena

Majitelé domů s plochou střechou stojí často před otázkou, jak správně zajišťovat údržbu střešní vodotěsné izolace vytvořené z klasických hydroizolačních pásů z oxidovaného asfaltu. Ne vždy je nutné a účelné realizovat opravu původní, relativně ještě zachovalé střechy pomocí moderních bezúdržbových modifikovaných asfaltových pásů nebo hydroizolačních fólií.

Ne vždy je k takovému kroku po ruce dostatek finančních prostředků, zvlášť když se provádí celková rekonstrukce domu s tepelně izolačním systémem, novými okny a v případě bytových domů i s novými výtahy.

Paramo, a.s., dodává na trh celou řadu kvalitních výrobků z asfaltu, které umožňují realizovat spolehlivou údržbu původních (a někdy i předčasně zestárlých novějších) hydroizolačních asfaltových povlakových krytin.

Výběr vhodné technologie nátěrového systému pro opravu střechy ovlivňuje skutečnost, zda se na stávajícím povrchu střechy tvoří trvalé kaluže vody. V tomto případě je nevhodné používání asfaltových suspenzí GUMOASFALT, které při trvalém ponoření pod vodou bobtnají a následně praskají. Tvoří-li se na střeše kaluže vody, je proto spolehlivější použít nátěrové systémy na bázi asfaltových laků a tmelů, případě asfaltové suspenze GUMOASFALT po aplikaci opatřit asfaltovými ochrannými nátěry.

Oprava střešní krytiny

Na stávající střešní krytinu tvořenou hydroizolačními pásy z oxidovaného asfaltu se relativně snadným a rychlým postupem nanese následující skladba vodotěsné izolace:

  • asfaltový penetrační nátěr PENETRAL ALP (cca 0,3 kg/m2);
  • nátěr asfaltovou suspenzí GUMOASFALT SA-12 ( 0,7 kg/m2);
  • pokládka vložky ze skelné tkaniny o hmotnosti 140 až 200 g/m2 (do mokrého nátěru);
  • 3 × nátěr asfaltovou suspenzí GUMOASFALT SA-12 ( 3 × 0,7 kg/m2);
  • červenohnědá suspenze GUMOASFALT SA-23 (cca 1 kg/m2).

Životnost takto provedené opravy je až 10 let s tím, že po 4 až 5 letech je nutné obnovit povrchovou ochranu červenohnědou suspenzí GUMOASFALT SA-23. Namísto GUMOASFALTU SA-23 je možné použít i REFLEXOL. Podmínkou je, že časový odstup od aplikace posledního nátěru suspenzí SA 12 je alespoň 10 dnů. Tento reflexní nátěr je nutno obnovit po cca 3 letech.

Asfaltový penetrační nátěr PENETRAL ALP má po odpaření rozpouštědla (lakový benzín) dobrou přilnavost ke všem stavebním podkladům (betonu, kovu, zdivu apod.). Jeho spotřeba je 0,3 kg/m2. Vniká až 5 mm hluboko do podkladu a zajišťuje pevné spojení s dalšími izolačními vrstvami. Samostatně použitý penetrační asfaltový lak není přímo odolný povětrnostním vlivům a vlhkosti. Na takto upravený povrch nátěrového systému je samozřejmě možné i natavit nový asfaltový pás, nebo přilepit dodatečnou tepelnou izolaci v případě požadavku na dodatečné osazení tepelně izolační vrstvy do střešní sestavy (samozřejmě i s novou vodotěsnou izolací).

Oprava střešní krytiny asfaltovým lakem RENOLAK ALN + reflexním nátěrem REFLEXOL

Jiné, nejúspornější a relativně krátkodobé řešení opravy vodotěsné izolace, využívá jako obnovovacího nátěru asfaltový lak RENOLAK ALN. Na stávající střešní krytinu se nanese následující skladba vodotěsné izolace:

  • asfaltový lak RENOLAK ALN (cca 0,4 až 0,5 kg/m2);
  • reflexní nátěr REFLEXOL (cca 0,3 kg/m2).

Asfaltový lak má vysoký obsah tvrdého asfaltu rozpuštěného v organickém rozpouštědle (lakovém benzínu). Jeho spotřeba je 0,4 až 0,5 kg/m2. Doporučují se jeden až dva nátěry. Nakonec se na povrch takto ošetřeného a řádně odvětraného nátěru (s technologickou přestávkou 24 hodin) aplikuje 1 asfaltohliníkový reflexní nátěr REFLEXOL (se spotřebou cca 0,3 kg/m2). Životnost celého nátěrového systému je 2 až 3 roky. Tato varianta je vhodná i pro ošetření GUMOASFALTU, který bude například v místě kaluží na střeše dlouhodobě pod vodou.

Izolace základů staveb

Izolace částí staveb proti zemní vlhkosti a prosakující vodě se dělá pod úrovní terénu, pokud je propustný a nehrozí výskyt spojité hladiny podzemní vody, a dále nad úrovní terénu, aby se zabránilo průniku povrchové vody z terénu do nadzemní konstrukce.

1. Izolace základů staveb pomocí nátěrů obsahující organická rozpouštědla

  • Penetrace podkladu Penetralem ALP (popř.ALP M)
  • Spotřeba: 0,3 kg /m2 - dle savosti podkladu

Penetral ALP nevytváří hydroizolační vrstvu, ale pouze spojovací můstek pro dobré přilnutí k podkladovému materiálu. Nedostatečné zakotvení následného nátěru k podkladu může mít za následek postupné oddělování od podkladu a jeho předčasné znehodnocení.

Na zaschlou penetraci se aplikují 2 nátěry asfaltovým izolačním tmelem Lutex ATN při spotřebě 0,8 kg /m2 (při každé jedné vrstvě), nebo lze použít asfaltový tmel modifikovaný Lutex MOAT - 2 nátěry při spotřebě 1,0 kg /m2 (při každé jedné vrstvě). Nátěr je nutno přetáhnout cca 15 cm na boční stěny.

2. Izolace základů staveb pomocí vodou ředitelných nátěrů

Vodou ředitelné asfaltové suspenze představují ekologicky velmi vhodné hydroizolační a nátěrové hmoty. Po jejich nanesení na podklad v předepsané tloušťce a po následném odpaření vody, vzniká vodonepropustná, paropropustná a do určité míry pružná vrstva, odolná povětrnostním vlivům. Společnost Paramo a.s. věnuje vývoji a výzkumu těchto výrobků mimořádnou pozornost.

GUMOASFALT SA 27

Gumoasfalt SA 27 je asfaltová zásaditá emulze typu olej ve vodě (obsahuje dispergovaný ropný asfalt, emulgátor a elastomerní a zahušťovací přísady), určená pro jednovrstvé stěrkové hydroizolace základů staveb, stěn sklepů, zdí a mostů a dále k izolaci balkonů a teras. Izolační vrstva vytvořená Gumoasfaltem SA 27 má některé mimořádné vlastnosti, záleží jen na její tloušťce:

  • odolává netlakové i tlakové vodě;
  • odolává prorůstání kořínků;
  • odolává mechanickému poškození;
  • vytváří izolaci proti kročejovému hluku;
  • snadná a rychlá aplikace.

Gumoasfalt SA 27 je dvoukomponentní hmota (2K):

složka A: plastový kbelík – suspenze černohnědé barvy, kašovité konzistence s plnidlem z organických vláken;
složka B: PVC pytlík – anorganické tužidlo v prášku, zpracovává se za studena.

Do kbelíku s kašovitou složkou A se vsype – postupně a za stálého míchání (nejlépe vrtačkou s nástavcem) – složka B (tužidlo) a míchá se, dokud světlý prášek tužidla nesplyne s asfaltem. Směs se aplikuje nejlépe zednickým hladítkem v jedné vrstvě v tloušťce do 4 mm. Při nanesení silnější vrstvy může dojít při usychání k prasknutí či stékání (u kolmých stěn).

Musí se počítat s tím, že po smíchání je (při venkovní teplotě 15 °C) nutné zpracovat směs do 1 hodiny. Se stoupající teplotou a množstvím tužidla se tzv. otevřená doba zkracuje. Použití menšího množství tužidla nesnižuje kvalitu hydroizolace. Naopak vyšší množství tužidla kvalitu snižuje – zrychluje tvrdnutí, snižuje pružnost hydroizolace a způsobuje vznik drobných prasklin. Před aplikací vlastní stěrky je třeba penetrovat podklad. - vodou silně zředěná složka A – v poměru 1 : 5.

Aplikace GUMOASFALTu

Podle účelu se vytváří hydroizolační clona různé tloušky, a tedy plošné hmotnosti:

  • Izolace proti půdní vlhkosti (4 kg/m2, celková tlouška po vyschnutí cca 3 mm);
  • Izolace proti netlakové vodě (6 kg/m2, celková tlouška po vyschnutí cca 4 mm);
  • Izolace proti tlakové vodě (8 kg/m2, celková tlouška po vyschnutí cca 6 mm);
  • Izolace střech, balkonů a teras (6 kg/m2, celková tlouška po vyschnutí cca 4 mm).

Hydroizolace odolávající spodní vodě

V náročných případech je nutná vložka ze skelné tkaniny (200–250 g/m2), položená do mokré první vrstvy.

Izolace proti srážkové vodě

Za předpokladu, že na SA 27 bude dlouhodobě působit shora voda, je vhodné použít uzavírací nátěr lakem Renolak ALN nebo MOAL.

Literatura a zdroje:

[1] Viktor Illnar: Ochrana staveb proti vodě. Stavebnictví a interiér 9/2004, str. 62.

Autor: Viktor Illnar
Foto: Archiv firmy