Pasivní dům z cihel a bez zateplení? Ano a jeden z nejlepších!

Dům stojí na Výstavišti České Budějovice a nese jméno HELUZ ­Triumf. Stál 3,5 milionu Kč, hrubá stavba z jednovrstvého zdiva z cihelných bloků HELUZ Family 50 2in1 proběhla rychle. Příjemné a celoročně stabilní klima v objektu zajišťují vysoce akumulující zdi a stropy, keramobetonová střecha a sádrové omítky a podlahy, které stabilizují vnitřní vlhkost. Roční potřeba energie na vytápění je do 15 kWh/m².

Dům má nakročeno stát se dokonce nulovým. To znamená, že nebude (z vnějšku) potřebovat vůbec žádnou energii na vytápění, aniž by bydlící trpěli v zimě chladem.

Potřeba energie vytápění je ukazatel, který navrhl německý profesor Wolfgang Feist, aby podle ní zatřídil domy na úsporné, nízkoenergetické, pasivní až nulové. Jeho přístup se v České republice těší vážnosti. Do potřeby energie na vytápění započítal i tzv. pasivní zisky, tzn. teplo ze slunečního záření, které zavřenými okny vniká do domu. Ne ale elektrickou či tepelnou energii, kterou si aktivně sami vyrábíme na střeše domu pomocí fotovoltaiky nebo termických kolektorů. V českém podání nulového domu se ale tato energie započítává, což lze vnímat jako pokrokové rozvinutí této klasifikace domů.

Co je pasivní dům?

1) Jeho celoroční spotřeba energie na vytápění je do 15 kWh na jeden m2 vytápěné plochy. Dům o podlahové ploše 100 m2 ročně protopí do 1500 kWh. Návrh počítá s tím, že dům vytápějí elektrické spotřebiče, technická zařízení a osoby.
2) Léto dům opomíjí s tím, že průměrné denní teploty jen vzácně překročí 27 °C, což řeší silná tepelná izolace domu.
3) Koncept nejen pasivní výstavby přehlíží sluneční záření, které v létě za jasného dne dopadá na dům v množství až 1,5 MWh/den. Tuto lavinu na úrovni celoroční spotřeby tepla pasivního domu řeší sluneční ochrana (světlá fasáda a střecha, venkovní stínění, trávník, listnatá zeleň v okolí...).

HELUZ Triumf je kromě toho s velkou rezervou i domem s téměř nulovou spotřebou energie podle evropské směrnice EPBD 2, což je dům, který po roce 2020 bude povinností stavět . Ten ale nemá s kategorizací prof. Feista žádnou příbuznost, i když – skrze slova nulová (s)potřeba energie – s ní bývá velmi často zaměňován či dokonce ztotožňován.

Pasivní dům HELUZ Triumf na Výstavišti České Budějovice

HELUZ Triumf – nulový dům!

Nulovým domem se dům HELUZ Triumf stane po plánované instalaci střešní fotovoltaické elektrárny. Ta bude využita v topné sezóně i mimo ni k přímému ohřevu v prvé řadě topné, v druhé i užitkové vody. Fotovoltaika má výhodu, že za bílého dne vyrábí elektřinu i při zcela zatažené zimní obloze a s teplotou hluboko pod nulou, kdy je termický kolektor mimo provoz. Vyráběná elektřina nejde do baterií, ani se nemění na střídavý proud. Vodiče od fotovoltaiky vedou přímo do zásobníků s topnou vodou, kde ji ohřívají pomocí topných spirál. Toto řešení je nejen účinnější, snazší a rychlejší, ale s ohledem na velké zlevnění fotovoltaických panelů i levnější, něž instalace termických kolektorů.

Dům HELUZ Triumf si po instalaci fotovoltaických panelů o výkonu 5 kWp za celkovou cenu přibližně 65 000 Kč dokáže sám vyrobit veškerou energii pro vytápění a stane se nulovým.

Rekordní vzduchotěsnost

Co se týče štědrosti sudiček, měl dům HELUZ Triumf u své kolíbky štěstí i těžkosti. Bylo štěstím, že vznikl ve firmě rodinného typu s velkým inovačním potenciálem, rychlým a pružným rozhodováním. Mohl se opřít o velmi úspěšný a unikátní systém cihlového zdění HELUZ Family 2in1 s lambdou 0,058 W/(mK). Mnoho lidí tato hodnota překvapila, protože na základě praktikované teorie o šíření tepla ve stavebních dutinách a mezerách ji nebylo možné předpovědět.

První vrstva zdiva
Strop HELUZ MIAKO – detail izolace věnce
Tepelnou izolaci střechy zajišťují desky z PIR pěny

Ne každého překvapila příjemně. Část vlivné odborné obce již mnoho let „vědeckou metodou dokazovala”, že pasivní a ekologicky šetrné stavby nelze stavět jinak, než ze dřeva a pod odborným metodickým dohledem. Přehlížela cihly, cihláře a veřejně inzerovala, že stavby z cihelných bloků neprojdou zkouškami pasivních domů, např. zkouškou vzduchotěsnosti.

Rok 2013 přinesl do věci jasno. Blower door test, zkouška těsnosti provedená na domu HELUZ Triumf, ukázal netěsnost n50 na úrovni 0,19 h–1. To je dvakrát lepší hodnota, než doporučuje norma ČN 73 0540-2 a třikrát lepší, než vyžadují předpisy pro pasivní dům. Nikdo nedokáže říci, byla-li vůbec kdy v ČR naměřena ještě lepší hodnota. Čerstvé pasivní dřevostavby, v nichž je těsnost řešena fóliemi, často zápolí i s mezní povolenou hranicí n50 = 0,6 h–1 a dlouhodobá stabilita těsnosti na 50 až 100 let je u nich raději tabu.

Měření neprůvzdušnosti obálky budovy

„Patent” na pasivní dům, jeho plánování, provádění a hodnocení si v ČR osvojuje více subjektů, nejznámější je zřejmě Centrum pasivního domu. Na otázku, jestli se společnost HELUZ stala jeho členem, aby ukázala, že tento dům lze nekomplikovaně postavit i z cihel jednovrstvou technikou zdění (v Centru dosud neznámou), odpověděl šéf marketingu firmy HELUZ Ing. Miroslav Mařík: „Ne, nechceme vysílat signál, že se zaměřujeme na pasivní domy. Náš zákazník má volnost, jaký dům si postavit a jak řešit jeho energetickou spotřebu. I bez razítek a metodických pokynů to mnohdy dokáže pozoruhodně výtečně a levně.

Vysoký komfort bydlení

Prezentovaný pasivní dům představuje kvalitní bydlení v tradičních těžkých stavbách s vysokou akumulací tepla v zimě a chladu v létě. Neopakovatelná robustnost a tuhost cihlových staveb vytváří zároveň i tiché prostředí v každé místnosti i v celém domě. Dům se nechvěje, neduní a nevrže ani při těžkopádné chůzi po schodech, při bouchnutí dveřmi atp. Je výtečně chráněn i před hlukem z venku.

100 kg sádrové omítky obsahuje kolem 20 kg vody, která se zde vyskytuje buď jako chemicky vázaná, tzv. krystalická, nebo volná v pórech omítky. Vlhkost omítek je v rovnováze s vnitřní prostorovou vlhkostí. V praxi to znamená celoroční stabilizaci vlhkosti vnitřního vzduchu: v zimě není vzduch v místnostech přesušen a v létě vlhký.

Strojní nanášení vnitřních sádrových omítek

Sádra, přesněji voda v ní obsažená, má mírně kyselou reakci. Tato skutečnost, společně s tím, že sádra v ustálených podmínkách obsahuje vysoký podíl vody, vysvětluje, proč se sádra velmi dobře „snáší” s lidskou pokožkou, jejíž pH = 5,5 je také mírně kyselé. Názorným důkazem jsou sádrové fixační obvazy v lékařské praxi, které prakticky nevykazují alergické reakce. Sádrové omítky v místnostech mají vliv na složení vzduchu, který nejenže není přeschlý, ale obsahuje i ionty příznivě působící na člověka.

Multivalentní zásobník objemu 460 l

Partnerské firmy

  • ATREA s.r.o. – řízené větrání a rekuperace
  • LB Cemix s.r.o. – vnitřní sádrové omítky, vápencementové omítky, fasádní omítky, fasádní barvy
  • ECO-DESIGN spol. s r.o. – interiérová svítidla
  • Recifa, a.s. – pěnové sklo Refaglass pod základovou deskou
  • Schneider Electric CZ, s.r.o. – instalační systémy & systémy ovládání realizované firmou IQ Domy
  • SIKO KOUPELNY a.s. – koupelny a dlažby
  • SULKO s.r.o. – okna a venkovní dveře
  • TerrainEco, s.r.o. – venkovní terasy PERWOOD
  • W a WEINZETTL, s.r.o. – vnitřní designové dveře PRÜM

Závěr

Pasivní rodinný dům z cihel HELUZ Family 50 2in1 patří mezi projekty, na jejichž stavbu je možné získat z programu Nová zelená úsporám dotaci až 550 000 Kč. Dům samotný je po předchozí domluvě přístupný veřejnosti v rámci prohlídek s výkladem. Podrobnosti k výstavbě lze také najít na www.dum-budoucnosti.cz.

Autor: neznámý autor
Foto: Archiv firmy