Perlinky ADFORS Vertex® pro fasádu bez prasklin

Kvalitní sklovláknité mřížkové tkaniny jsou důležitou součástí fasádních systémů a vnitřních omítek, protože předcházejí vzniku prasklin a snižují riziko mechanického poškození povrchu. V případě tkanin ADFORS Vertex® Grid určených pro podlahové potěry přináší stavebníkům kromě vysoké kvality povrchových úprav zároveň také výhody v podobě snadné manipulace, přepravy a skladování, a tedy i vyšší produktivitu práce.

V Litomyšli se perlinky špičkové kvality vyrábí již více než 20 let. Od února 2016 budou putovat na stavby po celé Evropě pod novou značkou ADFORS Vertex®.

Pro docílení dlouhé životnosti fasád a omítek a zachování jejich bezchybného vzhledu je nutné dbát na kvalitu jednotlivých materiálů. Pokud má jeden komponent nižší životnost než ostatní, výrazně tím zkracuje životnost systému jako celku. Při použití nekvalitní mřížkové tkaniny není zajištěna dostatečná pevnost povrchové úpravy a již po několika týdnech od jejího dokončení se začínají objevovat praskliny vlivem zrání omítky, střídání teplot, větru nebo např. pohybu izolačních desek. Perlinky od Saint-Gobain ADFORS splňují nejnáročnější požadavky na kvalitu a funkčnost materiálu, což dokládá i certifikát Cechu pro zateplovací systémy i označení CE, kterým se pyšní jako jediný výrobce na celoevropském trhu.

Perlinky do vnějších fasád a zateplení

Nejvíce se perlinky ADFORS Vertex® používají k vyztužování zateplených fasád, kde plní vysoké požadavky na pevnost zateplovacího systému ETICS. Saint-Gobain ADFORS používá k výrobě mřížkových tkanin tzv. E-sklo, díky kterému výrobky splňují normu ETAG004, stanovující minimální zbytkovou pevnost v tahu, s 20% rezervou oproti jiným použitým materiálům (např. čínskému C-sklu), jejichž pevnost balancuje na přípustné hranici. Životnost kontaktního zateplovacího systému je závislá na kvalitě a pevnosti všech prvků fasády, proto se vyplatí používat těžší fasádní perlinku (např. R131 a R117). Ve spodních částech fasády, kde hrozí mechanické poškození např. nárazem míče nebo auta, je doporučeno užít tzv. pancéřové mřížky (např. R267 či R275).

Praktické tipy:

  • Při napojování perlinky za sebou i vedle sebe dodržujte překryv 10 cm.
  • Pro optimální efekt dodržujte pravidlo 2/3 a 1/3, neboli umístěte perlinku do 2/3 tloušťky vrstvy, tedy 1/3 pod povrch.
  • Čím větší riziko mechanického poškození hrozí, tím vyšší plošnou hmotnost perlinky zvolte.
  • Abyste si byli jistí dlouhou životností fasády, používejte perlinky vyrobené z E-skla.

Zpevnění vnitřních omítek

Perlinky se hojně využívají také pro zpevnění vnitřní omítky. I zde chrání spolehlivě proti popraskání, například v místech, kde se pod omítkou setkávají dva typy materiálů s rozdílným koeficientem roztažnosti, tedy v místě s vyšším potenciálem vzniku trhlin. Mřížkové tkaniny, které tato místa překrývají, absorbují vznikající pnutí. Doporučuje se ale použít perlinku po celé ploše vnitřních omítek, protože snižují riziko mechanického poškození, které mohou způsobit např. děti nebo neopatrná manipulace s vysavačem. V tomto případě postačují lehčí perlinky s nižší pevností v tahu (např. R96, R85, R51, ale i R117).

Další použití mřížkových tkanin

Díky svým vynikajícím funkčním vlastnostem nacházejí perlinky ADFORS Vertex® využití také při výrobě stavebních prvků, dekoračních materiálů i technických zařízení budov. Oblíbené jsou například tzv. konstrukční panely, které se perlinkami oboustranně vyztužují. Takto vyztužené desky mají široké uplatnění při výrobě tvarově náročných stěnných příček, sprchových koutů, bočních stěn van nebo složitě tvarovaných bazénů.

Sklovláknité mřížkové tkaniny ve velkém měřítku využívá také průmysl zpracovávající mramor. Zejména při výrobě rozměrných nebo méně stabilních mramorových desek se tyto desky podlepují mřížkovou tkaninou, aby se minimalizovalo riziko jejich poškození při manipulaci a dalším zpracování.

Další využití začínají perlinky nacházet i při instalaci elektrických topných rohoží do podlah, kde jsou za účelem snadnější instalace preferovány mřížkové tkaniny pokryté z jedné strany samolepicí vrstvou.

Vertex® Grid pro podlahový potěr

Sklovláknité tkaniny jsou také vhodné pro zpevnění podlah. Síť Vertex® Grid představuje spolehlivou alternativu ke kari sítím, oproti kterým má značné funkční i praktické výhody. Nezávislé testy prokázaly, že díky použití Vertex® Grid je podlaha po 28 dnech, což je standardní čas zrání betonu, až o 60 % méně popraskaná než s kovovou výztuží.

Řemeslníci pak ocení i snadnou manipulaci s výrobkem. Tkaniny Vertex® Grid jsou distribuovány v podobě rolí o výměře 50 m2, které váží pouze 7 kg, tedy téměř desetkrát méně než železná mříž. Tkaninu lze jednoduše zkrátit nožem či nůžkami, což usnadňuje i její přizpůsobení komplikovanějším půdorysům nebo vytvoření otvorů pro potrubí. Velkou výhodou sítě Vertex® Grid je i její samoustalovací schopnost v samonivelačních cementových potěrech. Po vylití mřížky potěrem se sama ustálí přibližně 15 mm od pokladní vrstvy a díky tomu poskytuje optimální výztužné vlastnosti.

ADFORS Vertex® v nových barvách

Pro jednodušší orientaci a příjemnější používání produktů Saint-Gobain ADFORS dostanou od roku 2016 všechny produktové řady výrobce jednotné značení, nové barvy a moderní balení. Změnou projdou loga výrobků, která v sobě ponesou název ADFORS. Etikety na rolích dostanou moderní design a uvedené informace tak budou přehlednější a srozumitelnější. Produkty budou nově baleny do ekologicky šetrného kartonu, který je zároveň pevnější, a celé balení bude kompaktnější.

Pro detailnější informace o produktech a jejich parametry navštivte webové stránky www.adfors.com.

Autor: Markéta Moravcová
Foto: Archiv firmy