Phantom - přemístění vypínače snadno a rychle

Při stavbě budovy a především při její adaptaci na nějaký nový účel, ať je to z důvodu změny majitele nebo z důvodů rekonstrukce, se většinou objeví problém s rozmístěním vypínačů pro ovládání osvětlení.

Nový uživatel je tak postaven před dilema. Buď se může se stávající stavem smířit a provoz v budově (místnosti) mu přizpůsobit nebo přistoupit k rekonstrukci elektrické instalace. To s sebou samozřejmě nese minimálně potíže spojené se stavebními úpravami tj. sekání stěn pro novou kabeláž, její upevnění, obnovu omítky a malování.




Sada Phantom obsahuje všechno potřebné k montáži: přijímač, vysílač a napájecí baterii

Montáž přijímače je snadná



Všechno prašné nebo mokré procesy, mimořádně náročné na čas. Pokud nezáleží na výsledném vzhledu je možné kabely uložit do lišt na stěně, ale toto řešení nepřichází v úvahu u budov, kde majitel nebo provozovatel s umístěním lišt nesouhlasí. Také je potřebné brát v úvahu omezení, která vznikají při rozmístění nábytku a dalšího vnitřního vybavení. Zdaleka nejelegantnější řešení nabízejí systémy dálkového ovládání. S jejich pomocí lze vypínače přemístit nebo přidat velmi snadno, rychle a čistě.

Firma Enika s.r.o. Nová Paka vyrábí sadu bezdrátového vypínače Phantom, se kterou lze tento problém vyřešit. Sada obsahuje přijímač a vysílač v designu Time nebo Element, což jsou designové řady ABB Elektro-Praga, které jsou na českém trhu zastoupeny nejpočetněji. Celá montáž je velmi snadná. V podstatě je třeba demotovat původní vypínač a na jeho místo namontovat přijímač, který je tak malý, že se vejde do původní instalační krabice. Připojení dvou vodičů a upevnění vysílače na stěnu dvěma šroubky nezabere víc než 15 minut ani elektrikáři, který ho montuje úplně poprvé. Celou operaci lze zvládnout s pomocí tenkého šroubováku.


Přijímač funguje stejně jako běžný vypínač a navíc umí regulovat intenzitu žárovkového osvětlení

Navenek nedojde k žádné změně. Původní funkce vypínače zůstane zachována, ale přijímač vsazenýdo krabice pod ním umožní ovládání osvětlení pomocí dalších, až tří vypínačů (vysílačů). Vysílače mohou mít podobu klasického vypínače v designu ABB (Time, Element) nebo „klíčenky“, kterou můžete nosit v kapse.



Do vysílače vložíme baterii a přilepíme na libovolné místo (vedle postele, umývadla, na sklo, na dřevěný podklad..)

Nástěnné vysílače jsou ploché, zvenčí vypadají jako běžný vypínač. Na stěnu se instalují pomocí oboustranné lepící pásky, takže jejich montáž nebo případné přemístění jsou velmi snadné. Vysílač je napájen 12 V baterií, která vydrží při běžném provozu asi 2 roky. Bateriové napájení s sebou nese další výhody. Díky nízkému napájecímu napětí může být vysílač naprosto bezpečně upevněn i na hořlavých podkladech, v koupelnách u vany nebo umývadla, v dosahu dětí, na skle apod.




Osvětlení lze nyní ovládat ze dvou míst zcela nezávisle, dokoupením dalších vysílačů je možné rozšířit počet ovládacích míst na čtyři

Tím se okamžitě nabízí řada využití, která jsou při použití běžných vypínačů neřešitelná. Bezpečný vypínač u dětské postýlky, vypínače na sociálních zařízeních pro staré lidi, nemocné, invalidy nebo lidi po úraze. Pro architekty a projektanty bude zajímavá možnost umístit vypínače na dřevěných nebo skleněných přepážkách a dělících stěnách. Ale nabízejí se i ryze praktická řešení jako je dodatečné umístění vypínače na laboratorních nebo montážních stolech a jiné. Se sadou Phantom je přemísťování nebo přidávání vypínačů snadné, rychlé a levné. Navíc je to jediná taková sada, která respektuje design vypínačů běžně dostupných na trhu. Nástavbu systému tvoří přenosné vysílače (klíčenky), které se dokupují zvlášť. Dají se nosit v kapse a uživateli nabízejí mnohem větší komfort při ovládání osvětlení.

Autor: Ing. Radek Panchartek
Foto: Archiv firmy