Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?

Zveřejněno: 6. 5. 2016

Pokud se zajímáte pouze o tepelně-izolační schopnost oken, všechna tři materiálová řešení oken nabízejí nejvyšší dosažitelnou úroveň. Ke slovu tedy přicházejí hodnoty jako trvanlivost, obslužný komfort a elegance, chcete-li krása oken při pohledu zvenčí i z interiéru. To bývají typické přednosti hliníkových oken, která navíc dokáží i velmi působivě dotvářet architekturu domu.

Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?

Plastová okna

Statisticky jde o nejvíce vyhledávaná okna. Používají se do novostaveb i při rekonstrukcích starších rodinných nebo bytových domů, včetně panelových. Plastové okenní rámy a křídla jsou vyráběny z plastových profilů o více komorách, do největších bývá vsazen ztužující ocelový profil ve tvaru U nebo „jekl”. Z důvodů lepší tepelné izolace se některé komory plní polyuretanovou pěnou. Přitom se zjistilo, že pěnová výplň komor podstatně zvýší i tuhost profilu, takže se na trhu začínají objevovat i speciální profily se zapěněnými dutinami, bez výztuhy a vynikajícím součinitelem prostupu tepla U.

Hliníková okna jsou jedinou a nejlepší volbou pro toho, kdo preferuje velké prosklené plochy s moderním a elegantním vzhledem a minimálně jednogenerační životností.

Dřevěná okna

Rámy nových dřevěných oken (eurooken) jsou vyráběny z třívrstvých nebo čtyřvrstvých lepených hranolů z různých dřevin. Používá se smrk, modřín nebo dub. Pro povrchovou úpravu se používají elastické akrylové barvy a lazury s ochranou proti UV záření. Používají se pro rekonstrukce starších budov a pro rodinné domy, kde je kladen důraz na přírodní materiály.

Hliníková okna

Také hliníkové profily rámů oken mají více komor, zároveň s tím mají vždy přerušený tepelný most a obsahují středové těsnění. Profily předních výrobců splňují svými vlastnostmi požadavky pro výstavbu nízkoenergetických i pasivních domů, včetně rodinných, bytových a komerčních. Takřka vždy se uplatní tam, kde jsou vysoké, až reprezentativní požadavky na architektonické ztvárnění stavby.

Hliníková okna často předčí plastová a dřevěná

Důvodů je více. Hliník je materiál s dlouhou životností a je velmi pevný. Hliníková okna se proto uplatní i tam, kde plast a dřevo selhávají. Díky mimořádné tvarové stálosti je hliník nejlepším řešením pro velké prosklené plochy a pro okna a dveře, která budou hodně namáhána nebo budou vystavena náročným povětrnostním podmínkám a tepelným změnám.

Stabilita hliníkových oken

Zasklívání trojsklem se stalo už běžnou záležitostí. Oproti dvojsklu se vylepší tepelně technické vlastnosti téměř o polovinu (dvojsklo má součinitel prostupu tepla U =1,1 W/(m2K), trojsklo U = 0,6 W/(m2K)). V případě trojskla musí okenní profily přenést cca o 1/3 vyšší zátěž. To u velkých prosklených ploch zvládají dobře jen hliníková okna.Navíc velké prosklené plochy jsou navrhovány hlavně na osluněné strany domů. Chvíli se do těchto ploch opírá slunce a rozpálí je tak, že na nich neudržíme ruku (60 °C není výjimkou), pak dojde v jejich výraznému ochlazení. Slunce, teplotní změny, vlhkost, vítr. To všechno má velký vliv na prostorovou stálost a správnou funkčnost oken a dveří. Nejlépe v těchto podmínkách obstojí hliníková okna.

Hliník má menší než poloviční tepelnou roztažnost oproti plastu, to minimalizuje tzv. bimetalický efekt u hliníkových okenních a dveřních rámů.

Velká okna, posuvné prvky (HS portály) a vstupní dveře si dlouhodobě udržují výbornou funkčnost a stabilitu. Mají výborné bezpečnostní parametry (požární odolnost a ochrana proti vloupání). Mají nejdelší životnost.

Povrchové úpravy

Hliníkové okenní profily lze eloxovat nebo můžou být nalakovány v práškové lakovně polyesterovými barvami, které po vypálení mohou mít lesklý, matný nebo strukturovaný povrch. Barevnost oken je možné vybírat ze vzorníku RAL. Životnost této povrchové úpravy je cca 20 let. Samozřejmě i ta nejlepší povrchová úprava časem trochu vybledne, tak jako lak na automobilu. Povrchové úpravy u dřevěných a plastových oken však podléhají povětrnostním vlivům mnohem dříve.

Další využití hliníku

Hliníkové systémy umožňují i doplňkové konstrukce pro zastřešení teras, přístřešky pro auta a zimní zahrady. Rozsáhlé příslušenství kompletního hliníkového systému nabízí rozmanité konstrukční možnosti a zaručuje maximální bezpečnost systému s ohledem na nosnost a nepropustnost.

Hliníková okna a dveře jako součást životního stylu

Ať mluvíme o oknech či dveřích, jedná se o vizitku majitele. Především vstupní dveře podtrhnou celkový vzhled domu a leccos prozradí o svém majiteli. Hliníková okna a dveře jsou nejvyšší liga, která je zastoupena na českém trhu pouhými 10 %. Procento je nízké ne kvůli horším vlastnostem, ale kvůli ceně, která je vyšší než za plast či dřevo. Do vyšších cenových relací se s hliníkem dostáváme díky technologicky a energeticky náročnému zpracování. Životnost oken však tuto investici v budoucnosti vyrovná.

Společnost BATIMA API CZECH, k.s. se v případě hliníku rozhodla jít cestou kvality. „Raději vytvoříme několik krásných a dlouhodobě funkčních oken a dveří, než řetězec nekvalitních, kroutících se, praskajících řešení s neporovnatelnou životností i funkčností,” zní jeden z principů, na kterých firma staví.

Při vhodné povrchové úpravě dokáže být hliník velmi odolný: „Profily lakujeme ve vlastní práškové lakovně jen těmi nejkvalitnějšími barvami s různými povrchy. Pokud zákazník touží po přírodních materiálech, ideální řešení jsou dekory dřeva či laminátové folie,” říká slečna Veronika Kocourková pracovnice marketingu a dodává: „Hliníková okna z profilů Heroal jsou jedinou a nejlepší volbou pro toho, kdo preferuje velké prosklené plochy s moderním a elegantním vzhledem a minimálně jednogenerační životností.

Hliníkové vstupní dveře
Hliníkové vstupní dveře

Tucet důvodů, proč si připlatit za hliník

 • Trvalá odolnost vůči vnějším vlivům – vítr, kroupy, déšť, sníh, zloději...
 • Bezúdržbovost – žádné lakování, nátěry apod.
 • Dlouhá životnost.
 • Stálobarevnost.
 • Výjimečná statika – možnost velkých sestav, nemyslitelných u dřeva a plastu.
 • Elegantní konstrukce, moderní vzhled – štíhlé, tuhé profily a více světla.
 • Nekroutí se, jsou trvale přesné a nezatěžují stavební konstrukci.
 • Nekonečné možnosti ve výběru barev RAL.
 • Šetrné k životnímu prostředí, 100% recyklovatelné.
 • Vysoká tepelná izolace – plně srovnatelná se špičkovými plastovými okny.
 • V porovnání se starými okny sníží tepelné ztráty až o 80 % – snížení výdajů za energie.
 • Protipožární odolnost – velká výhoda oproti ostatním materiálům.
Kontakty:
BATIMA API CZECH, k.s.
Pod Harfou 933/72, 190 00 Praha 9
Tel.: 800 100 672
E-mail: info (zavináč) batima (tečka) cz
http://www.batima.cz
(aktualizace kontaktu: 20. 3. 2013)
Autor: Ing. arch. Libor Holečko, Bc. Veronika Kocourková
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

počet příspěvků: 2, poslední 07.11.2018 00:58, vstoupit do diskuze

Více článků

Velkoformátová okna pro pocit svobody

Velkoformátová okna pro pocit svobody

Velké skleněné plochy na domě mohou spouštět řetězec obav. Potencionální skleníkový efekt s důsledkem silné tepelné nepohody uživatelů v létě,…
celý článek

Inovativní řešení oken pro energeticky úsporné domy

Inovativní řešení oken pro energeticky úsporné domy

Okna, která vyhoví náročným požadavkům na tepelnou izolaci a přitom umožní s jejich instalací snadno namontovat i další funkční prvky, jako jsou…
celý článek

Užitné vlastnosti oken by měl určit investor

Užitné vlastnosti oken by měl určit investor

Výběr okenního systému je velmi důležitý, zejména když si uvědomíme, že okno není jen pouhou výplní stavební- ho otvoru, ale technický prvek, který…
celý článek

Nejlepší celkový design prosklení památkových střech

Nejlepší celkový design prosklení památkových střech

Pražský Karlín se nádherně zabydluje. Kvalitu nových prostor ovlivňuje střešní prosklení – štíhlost konstrukce rámů a křídel, komfort otevírání i…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)