Ploty bez hranic

Ploty jsou obvyklou součástí staveb všech typů, nevyskytují se pouze tam, kde je jejich stavba z urbanistických či technických důvodů zakázána. Jde o doplňkovou stavbu na hranici pozemků různých vlastníků, ovšem z hlediska stavebně-právního nelze plot zdaleka považovat za stavbu okrajovou.

Jestliže se rozhodneme plot postavit, měli bychom před samotným návrhem vzít v úvahu několik hledisek.

Zákonné předpisy

První jsou předpisy dané zákonem – v roce 2008 nabyla účinnosti takzvaná „malá novela ”stavebního zákona – zákon č. 191/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (jinak stavební zákon) ve znění zákona č. 68/2007 Sb. Novela stavbu plotů především pro malé stavebníky velmi zjednodušila, v původní verzi zákona byly totiž předpisy i stavba plotu náročnější, než stavba celého domu.

Nyní platí, že pro umístění i realizaci jakéhokoliv oplocení včetně plotů nad 1,8 m nebo plotů na hranici s veřejnou pozemní komunikací nebo s veřejným prostranstvím je dostačující pouze územní souhlas, případně územní rozhodnutí o umístění stavby. Stavební povolení či ohlášení již nejsou nutné.

Postavit plot není obecnou povinností, žádný zákon jeho stavbu nenařizuje s výjimkou vymezených případů. Jedním z nich může být například podnět podaný třetí osobou, kdy využívání neoploceného pozemku obtěžuje nebo dokonce ohrožuje sousedy nebo omezuje využívání jejich vlastních pozemků. Nejčastěji jde o pobíhající zvířata a nerespektování hranic pozemků. Na druhé straně svým plotem nesmíme bránit vlastníkům v přístupu na okolní pozemky.

Vzhled plotu a jeho účel

Vzhled nebo provedení plotu nebývá sice nijak omezeno, měl by ale odpovídat územnímu plánu dané lokality s místními specifiky zvyklostí a tradic. Z hlediska estetického by měl být ve stejném stylu jako objekt, k němuž náleží, navíc nejde o solitérní, na okolí nezávislou stavbu, proto by s ním měl alespoň některými rysy korespondovat.

Dalším důležitým hlediskem je účel, který by měl plot splňovat – zda půjde jen o optické vymezení hranic, skutečnou bariéru nebo třeba o propojení nádvoří se zahradou. V našem regionu se jen málokdo rozhodne pro pouhé optické oddělení pozemků, toto se vyskytuje především v řadové zástavbě. Častější jsou vyšší ploty, které slouží jako skutečná bariéra.

V neposlední řadě by měl plot odpovídat charakteru parcely, kterou bude obklopovat – například na návětrné straně domu a všude tam, kde by se zahrada měla po ránu brzy prohřát a v odpoledním horku zase rychle ochladit, volíme propustné, vzdušné oplocení – řídký laťkový, kovaný, drátěný nebo živý plot. Pozornost je třeba věnovat kvalitnímu založení plotu, na něm totiž závisí jeho celková životnost.

Plot z hrubě opracované kulatiny nebo silnějších větví přirozeně zapadá do prostředí zahrady a lze ho použít také všude tam, kde chceme zachovat přírodní vzhled. (Dana D. Daňková)

Sousedské vztahy

Důležitou veličinou při stavbě plotu jsou sousedské vztahy, které ploty ovlivňují vysokou měrou. A nejde jen o přesné rozměry a hranice pozemku, které by mělo oplocení respektovat, k dobrým mravům patří také domluva s majiteli okolních parcel, jaký typ plotu je vyhovující i pro ně. Plot bude totiž ovlivňovat i jejich životní prostor. Alespoň svou výškou nebo typově by měly být sousední ploty podobné. V případě sousedních parcel staví obvykle plot poslední majitel pozemku v řadě, oplocení celého pozemku není tedy v majetku jednoho majitele, ale jedna strana patří sousedovi. Samozřejmostí by v takovém případě mělo být umožnění údržby plotu sousedovi i z druhé strany. Méně obvyklé je společné vlastnictví oplocení a zcela výjimečně se mohou vyskytovat souběžně ploty dva, to v případě, že se majitelé sousedních pozemků nedohodnou. Zde je však třeba uvažovat i výkop založení za současného neporušení sousedícího plotu, dále pak i opravy plotu z druhé strany.

Jaký materiál vybrat?

Pokud jde o použitý materiál a vzhled, bývá plot kombinací vkusu a finančních možností majitele. Za první republiky bylo obecným zvykem umožnit kolemjdoucím libou potěchu oka. Pravidlem také bývala upravená předzahrádka. Plot ve stylu – můj dům, můj hrad, tedy neprostupná zeď, býval spíše výjimkou. A jestliže nemá dnes taková zeď sloužit jako ochrana proti hluku, mělo by tomu tak být i nadále.

K tradičním materiálům pro stavbu plotu patří dřevo, kámen a kov, k novějším pak beton, hliník a plasty. Používají se buď samostatně, nebo je lze kombinovat.

Dřevo

Dřevo je ve stavebnictví využíváno odnepaměti – je příjemné na pohled i omak, při správné péči trvanlivé. Z tuzemských dřevin jde nejčastěji o dub či borovici, pro skvělé vlastnosti se používají i kvalitní dřeva tropická. V plotové konstrukci je nutné ho ošetřit především v místě styku se zemí proti vlhkosti, škůdcům a houbám. Jestliže chceme plot ponechat bez povrchové úpravy, volíme odolné dřevo (modřín, severský smrk) a chráníme ho i konstrukčně tak, aby se na jednotlivých prvcích nedržela voda. Plotové díly mohou být i neopracované – hrubá kulatina nebo tyče.

Klady a zápory

    + Při správné péči trvanlivé, mnohostranně použitelné,
    + odolné – lze ponechat i bez povrchové úpravy,
    – nutno chránit proti vlhkosti, houbám a škůdcům,
    – pravidelná údržba.
Dřevěné plotové výplně jsou často kombinovány s kamennými či betonovými sloupky. V tomto případě jde o betonové tvarovky s patinou.

Kámen

Kámen se obvykle používá na stavbu podpůrných a nosných částí konstrukce – především podezdívek a sloupků. Mezery mezi nimi jsou vyplněny prvky z libovolných materiálů. Jde o zdicí materiál, kam řadíme přírodní druhy – žulu, křemen, opuku, pískovec a břidlici, ale také cihly a keramické tvárnice. Kamenné části plotu mohou být postaveny z kamene nepravidelného tvaru či lámaného do různě velkých kostek a kvádrů, především v zahradním prostředí působí nejpřirozeněji kámen štípaný na plocho. Je také možné ho skládat do rozličných obrazců (kyklopské nebo řádkové zdivo nebo vazba). Zídku je možné vystavět ze skládaného kamene, lepeného maltou nebo na sucho, zvláštním způsobem využití kamene jsou gabionové ploty.

Klady a zápory

    + Vysoce trvanlivý a prakticky bezúdržbový,
    + odolný proti povětrnostním vlivům,
    + zajímavý vzhled,
    – náročné zpracování,
    – nelze změnit stávající vlastnosti,
    – vyšší cena.

Gabiony

Gabiony jsou drátěné konstrukce, vyplněné po obvodu přírodním nebo lomovým kamenem. Prostor uvnitř je vysypán zeminou, sutí nebo recyklovaným stavebním materiálem. S oblibou jsou využívány v zahradách jako ploty, opěrné zídky, lemy teras a podobně. Konstrukční sítě jsou z odolného antikorozního drátu a přední stěna je navíc vyztužena proti změně tvaru v tahu a proti vyboulení. Vzhled lze ovlivnit druhem kamene, kvalitu pak jeho jakostí – kámen by měl být tvrdý a neštěpivý. Tvar i rozměr gabionových konstrukcí lze konkrétnímu místu přizpůsobit tvarováním sítě a vzájemným postavením jednotlivých košů.

Klady a zápory

    + Rychlost stavby, vodopropustnost a zvukověizolační schopnost,
    + do stavby je možné použít i odpadový stavební materiál,
    + přírodní vzhled,
    + mnohostranné použití,
    + možnost stavět v jakémkoli ročním období.
    – na pohledovou stranu je nutné použít velmi kvalitní a odolný kámen,
    – pro poměrně velkou hmotnost je nutná odborná montáž či přítomnost stavebního dozoru.
Gabiony jsou vděčným systémem do velkých i malých zahrad, ani ve velké hmotě nepůsobí příliš masivně. Celkové ploše přizpůsobíme i velikost jednotlivých kamenů. (Dana D. Daňková)

Suché zdění

Suché, neboli bezmaltové zdění je novým způsobem stavby plotů či nejrůznějších zahradních zídek a podobně. Oplocení se staví postupným skládáním tvarovek na sebe bez použití malty nebo lepidla. Stavba je rychlejší a jednodušší i z toho důvodu, že není nutné vyplňovat spáry maltou a následně spárovat. Aby spoje vypadaly i přesto esteticky, mají tvarovky po celém obvodu pohledových ploch zkosené hrany.

Klady a zápory

    + Snadná a rychlá stavba,
    + pěkný vzhled,
    – vyšší nároky na pečlivost provedení.

Kovy

Z kovů je nejčastěji využíváno v konstrukci plotů či jako výplň železo v různých formách – jako litina, kované prvky, železné trubky, ocelové pletivo a podobně, a skýtá uplatnění v mnoha stylech – jednoduchých, zdobných či stroze technických. Nejlevnějším oplocením tohoto typu je zmíněné pletivo, je však třeba ho chránit před korozí, a to buď pozinkováním a nátěrem barvou, nejkvalitnější pletiva bývají navíc poplastována. Železné plotové prvky obvykle s výhodou korespondují s dalšími doplňky na domě – zábradlím, zábranami pro truhlíky na oknech a podobně, a sjednocují tak oba objekty v jeden celek. Dalším oblíbeným kovem je hliník, neboť je lehký, odolný proti povětrnostním vlivům a trvanlivý, předností je široká škála barev.

Klady a zápory

    + Dlouhá životnost,
    + vysoká odolnost proti mechanickému poškození,
    + široká škála barev a dekorů, zajímavý design,
    + výroba na míru,
    + sladění se zábradlím (lze použít stejný dekor),
    – vyšší pořizovací cena kovaných výrobků,
    – delší dodací lhůty.

Beton

V případě plotů je beton pro své vlastnosti i cenu stále oblíbenější nejen do základů, ale v nejrůznějším provedení i jako hlavní materiál. Z prefabrikovaného systému nejrůznějších betonových tvarovek lze sestavit sokl, sloupky nebo celý plot, pro odlehčení se betonová hmota střídá s jiným materiálem nebo se vkládají tvarovky určené pro vysazení zeleně. Jako bezpečnostní nebo protihluková bariéra se používají betony lité do ztraceného bednění. Příliš průmyslový vzhled lze ovlivnit materiálem bednění – jeho struktura se obtiskne do betonové hmoty. Ryze účelově lze pro stavbu plotu použít i betonové tvárnice, vylité betonem.

Klady a zápory

    + Dlouhá životnost (až 50 let),
    + odolnost vůči klimatickým vlivům,
    + různé designové možnosti,
    + víceméně bezúdržbovost,
    + cenová dostupnost,
    – strohý vzhled,
    – velká hmotnost.

Wood Polymer Composites

Své místo na trhu si našel už i směsový materiál, tzv. Wood Polymer Composites, tvořený organickou složkou (dřevěné piliny, rýžové slupky, celulózová kaše) a polymerujícím plastem – obvykle to bývá PET, PVC nebo POP. Prodává se pod různými obchodními názvy, jednotlivé druhy se liší poměrem organické a syntetické složky, za ideální je považován poměr 1:1. Kompozitní materiály pojí vlastnosti obou původních složek – podíl dřeva ovlivňuje jejich vzhled, plast má vliv na mechanické i chemické vlastnosti výrobku. Dokonce je lze považovat za ekologické, neboť jsou vyráběny z dřevěného či rýžového odpadu, neuvolňují se z nich toxické látky a jsou recyklovatelné.

Klady a zápory:

    + Příjemný vzhled i omak,
    + odolnost proti výkyvům teplot či slunci,
    + odolnost proti škůdcům, vlhkosti a houbám,
    + bezúdržbovost, rozměrová stálost,
    – do jisté míry plastový vzhled,
    – rozdílná kvalita podle poměru jednotlivých surovin.

Živý plot

Živé ploty využíváme spíše pro optické, nenásilné vymezení hranic pozemku. Klasické jehličnany nahrazují pro svou pestrost listnaté dřeviny – habry, javory, břízy, je však třeba vybírat je s rozmyslem, některé s nich jsou silné alergeny. Pro nižší ploty jsou vhodné listnaté keře – ptačí zob, svída či dřín. Pomocí zelených popínavých rostlin lze vylepšit starší pletivový či dřevěný plot – na stinných místech se bude dařit břečťanu, na slunci zase přísavníkům či růžím z Jericha. Živé ploty z ostnatých dřevin zajišťují při výšce 100 až 120 cm a šíři 25 až 40 cm stejně účinnou ochranu proti cizímu vniknutí jako ostnatý drát.

Klady a zápory

    + Rozšíření rostlinného porostu v oblasti, hnízdiště ptáků,
    + přirozený vzhled,
    + ochrana před prachem a hlukem,
    + zakrytí starého nevzhledného plotu,
    – v některých případech nutná údržba (stříhání),
    – nezbytná péče (vláha, výživa rostlin),
    – některé rostliny jsou silné alergeny.
Neprodyšnou linii živého plotu z thují oživí podsadba z kvetoucích listnatých keřů a letniček (Dana D. Daňková)

Doporučený postup při přípravě výstavby plotu

    1. Ověřit si hranice svého pozemku na katastrálním úřadě a zjistit místní podmínky a předpisy pro výstavbu plotu do ulice.
    2. Podat žádost o územní souhlas s potřebnou dokumentací – tu nemusí vypracovat oprávněná osoba.
    3. Stavební úřad by měl do 30 dnů vydat sdělení o územním souhlasu.
    4. Po jeho doručení je možné začít se stavbou plotu, ale aby neztratil platnost, musí být práce zahájeny do 12 měsíců od jeho vydání.
    5. Pokud jsme to již neudělali, seznámit souseda se stavbou plotu a písemně se s ním dohodnout na povolení přístupu na jeho pozemek za účelem údržby.
Autor: Dana D. Daňková
Foto: Archiv firmy