Plst v interiéru

Znovuobjevená plst neboli filc je „skromný“, jednoduchý, ale trvanlivý materiál. Využijte ji jako efektní čalounění, koberec, nebo originální dekoraci Vaší domácnosti.

Plst byla donedávna vnímána jako materiál využitelný spíše ve stavebnictví k izolačním, těsnicím účelům, nebo jako skryté podložky pod nábytkem, kde napomáhaly tlumit hluk a vibrace. Ve skutečnosti jde však o všestranný a elegantní produkt vhodný i k dekoračním účelům v oblasti interiérového designu. Je libo filcové koupelnové doplňky, křeslo či sofa čalouněné plstí nebo ručně splétané koberce?

Ručně zhotovený, pestrý koberec z kuliček z plstěné vlny prozáří například dětský pokoj.(Zdroj: www.design4life.cz)

Plst organická nebo syntetická?

Zejména ve střední a severní Asii je plst velmi tradiční materiál vyráběný od dávných časů ručně. Výsledky těchto ručních prací byly umisťovaný v jurtách, obydlích tamních usedlíků, a pocházely čistě z ovčí vlny. Moderní plst je v západních zemích v současnosti produkována především stroji, a to buď z vlny (ekologický produkt), z 100% polyesteru či polypropylenu (často nazývána jako PET plst, která je vyráběna z recyklovaných plastových lahví), nebo z viskózy (velmi výjimečně). V praxi se zpravidla jedná o kombinaci jak přírodních, tak syntetických vláken. Produkce probíhá náročnějším valchováním (plstění organické suroviny za mokra) či levnějším vpichováním (suché plstění syntetického materiálu). Vlněná plst je řazena mezi obnovitelné zdroje. Není recyklovatelná, avšak obvykle je možné ji opětovně použít. Vlákna se mohou po určité době rozpadnout, avšak pokud je produkt dostatečně hustý, jeho životnost je velmi dlouhá (materiál je odolný vůči oděru i roztržení). Je tak podporován trend udržitelného růstu.

Designové židle s plstěným potahem inspirované uměním japonských origami zaujmou na první pohled. (Zdroj: https://www.designovynabytek.cz/)

Česká produkce

Vlněná plst je v ČR vyráběna děčínskou společností Netex, s. r. o., která využívá různé typy či směsi ovčí vlny, zvířecích chlupů a dalších surovin, které zpracovávají již zmiňovaným valchováním (vlákenné rouno se vlhkostí, teplotou a tlakem zplstí, následně se na valchách zhutní a ztuží). Výsledkem je tzv. technická plst využitelná například ve stavebnictví. Mnohem častější a levnější varianta je však výroba plsti vpichované, kdy rouno vzniká propojováním syntetických vláken jehlovými deskami. Vpichovaná plst (syntetická) se vyznačuje rezistencí k UV záření a hnilobě. Je navíc možné aplikovat i další konečné úpravy jako např. laminaci, hydrofobní úpravu, olejivzdornou úpravu, vyztužení a další impregnace, což významně rozšiřuje míru využití plsti.

Designéři Karibu Design se u nadčasového stropního svítidla s potahem z plsti inspirovali ve skandinávském stylu. (Zdroj: www.bonami.cz)

Plst a umění

Také umělecky je plst využívána velmi efektně. Zářným příkladem jsou kupříkladu minimalistické kompozice sochaře Roberta Morrise, v nichž hrála právě plst často hlavní roli. Z husté vlněné plsti je také ikonické křeslo designéra Gaetana Pesceho z roku 1987. Moderním trendům pak podléhá konvertibilní křeslo Hush. Tento kus „nábytku“ disponuje možností úplně se v něm uzavřít za pomoci obrovského knoflíku. Poskytuje tak uživateli možnost být součástí okolního prostředí, ale i soukromí s přidanou hodnotou ve formě akusticko-izolačních vlastností plsti, ze kterého je celé křeslo vyrobeno. Z českých tvůrčích prací je možné zmínit kupříkladu studio Dejanew, které využívá plsť k tvorbě designových koberců. Plstěné výrobky jsou však dostupné poměrně běžně i ve standardních obchodních řetězcích za velmi příznivé ceny.

Plstí čalouněný balanční balon VLUV je vhodný jak do domácnosti, tak do kanceláře. (Zdroj: www.amber-interier.cz)

Akustická izolace

Velmi praktickým designovým řešením jsou i stropní plstěné panely, případně panely na obvodových zdech místnosti. Jsou vyrobeny z velmi hustě plstěných desek, čímž se stávají funkčním pomocníkem v oblasti izolace hluku. Kupříkladu na Torontské Univerzitě v kanadském Ontariu bylo toto řešení aplikováno v tzv. open-space kancelářských prostorech. Nejen, že zde tyto plstěné panely zachovávají prostrannost místnosti, ale především dodávají dojem hřejivého tepla do jinak studených konzervativních prostor. Akusticko-izolační vlastnosti materiálu dovolují využít plst také k výrobě mobilních dělicích příček ve sdílených kancelářích nebo třeba školních učebnách. Například nizozemská společnost DeVorm aplikuje plst např. na svítidla, která jsou svěšená velmi nízko nad pracovními stoly. Plní tak nejen osvětlovací funkci, ale i úlohu zvukové bariéry mezi dvěma naproti sobě umístěnými pracovními místy.

Nizozemská společnost DeVorm vytvořila z plsti dělicí příčky. Boční příčky jsou mobilní a je tedy možnost je přesunout kamkoliv je zrovna potřeba. Příčka čelní je kombinací lampy a dělicího panelu, odděluje pracovní místa ve sdílené kanceláři a zároveň poskytuje dostatek světla pro oba naproti sobě sedící uživatele.(Zdroj: http://www.devorm.nl/)

Plst však disponuje i dalšími vlastnostmi, jako je izolace a voděodolnost, stálost tvaru. Obtížné je i případné její přetrhnutí. Zajímavá informace pro ty kreativní z nás je, že si plst lze vyrobit i doma, na trhu jsou běžně dostupné nástroje určené právě k výrobě plsti.

Houpací křeslo čalouněné světle šedou plstí umožňuje uživatelům skvělou relaxaci. (Zdroj: https://www.alhambra.cz/)

Kvalita i styl

Ať už plst organická, nebo syntetická, obě splňují kvalitativní požadavky náročných uživatelů. V interiérech navozují pocit pohodlí, vzhled plstí čalouněného nábytku je velmi osobitý, materiál je příjemný na omak a hřejivý. Plst je snadné obarvit do rozmanitých barevných akcentů, jejichž sytost je dlouhodobá. Není tolik tvárná jako některé jiné materiály, avšak jejím velkým pozitivem je prodyšnost. To vše navíc ve spojení s funkčními vlastnostmi jako je výborná izolace zvuku, samočisticí funkce a schopnost neabsorbovat tekutiny. Některé impregnované druhy jsou dokonce ohnivzdorné. Plst je spojením kvality i stylu a její vlastnosti jen podtrhují její patřičnost v našich domovech.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv firem