Podlahové termoreflexní fólie SUNFLEX Floor a SUNFLEX Foam od společnosti TART

Aktualizováno: 1. 4. 2010

Termoreflexní folie se již široce uplatňují ve stavebních izolacích. Mimo jiné ve skladbách pod plovoucí podlahou nebo pod podlahovým vytápěním. Jejich tepelněizolační funkce spočívá v tom, že brání postupu tepelného záření tak, že ho odrážejí zpět ke zdroji. Tím zvyšují izolační účinek vrstvy vzduchu a také pěnové a vláknité izolace, kterými se šíří teplo cca z jedné třetiny sáláním.

Podlahové termoreflexní fólie SUNFLEX Floor a SUNFLEX Foam od společnosti TART

Chceme-li dobře tepelně zaizolovat podlahu, znamená to, že chceme zabránit, aby teplo unikalo podlahou do chladných, nevytápěných míst nebo ochlazovaných konstrukcí, jako jsou základy nebo základová deska spojená se zemí. V zásadě existují dvě možnosti použití reflexních fólií do podlah:

 • podkladní reflexní fólie Sunflex Floor pod podlahové topení,
 • podkladová reflexní fólie Sunflex Foam pod plovoucí podlahy.

Zvýšení tepelné účinnosti podlahového topení

V případě použití podlahového topení dochází k vedení tepla nejen směrem k vytápěnému prostoru, ale také v opačném směru, do podlahy. Podkladová fólie SUNFLEX Floor snižuje vyhřívání prostoru pod teplovodním potrubím a odráží tepelné paprsky zpět do obytného prostoru. Tato fólie zlepšuje příčné vedení tepla směrem nahoru a do stran a umožňuje tak dosáhnout rovnoměrné teploty podlahy. Může se používat jako dilatační podložka, pokud je v rozích ohrnuta směrem ke zdi, obr. 1. Fólii Sunflex Floor lze také použít pro izolaci vodovodního a topného potrubí nebo izolaci vzduchotechniky.


Obr. 1: Skladba podlahy s podlahovým vytápěním, izolací SUNFLEX Floor (modrá vrstva) a tepelnou izolací

Použitím fólie Sunflex Floor zvýšíme účinnost podlahového vytápění až o 8 % a snížíme ztráty směrem do podlahy až o 18 %.

Umístíme-li teplovodní rozvody podlahového vytápění na tepelně izolační podlahové desky z pěnového polystyrénu nebo minerálních vláken, potom fólie Sunflex Floor mezi izolací a topnými trubkami vykáže ještě větší efekt. Reflexní fólie totiž znemožní sdílení sálavé složky tepla mezi ohřátou podlahou a izolací, což zlepší účinky izolace cca o třetinu, tedy na úroveň blízké nehybnému vzduchu.


Složení vrstev Sunflex Floor

 • Polyester,
 • hliník,
 • polyetylén,
 • bublinková PE fólie.

Hliníková vrstva má pro tepelné záření odpovídající teplotám kolem 20 °C odrazivost přes 90 %. Důležité také je, že polyethylénová (PE) vrstva a PE bublinová fólie toto záření téměř úplně propouštějí.

Vlastnosti fólie Sunflex Floor

 • Odráží 92 % tepelného záření,
 • odráží teplo a nepropouští páru,
 • tepelně izoluje,
 • je odolná vůči chemickým látkám,
 • snižuje hlučnost chůze o 18–19 dB,
 • má dlouhou životnost.

Příjemná teplota plovoucí podlahy

Podkladová reflexní fólie Sunflex Foam, která je určena pod plovoucí podlahy, se používá buď kontaktně nebo s distanční mezerou, viz obr. 2. V druhém případě je tepelně izolační efekt vyšší.


Obr. 2: Skladba nevytápěné podlahy s SUNFLEX Foam (modrá vrstva) a vzduchovou vrstvou
Kontakty:
TART, s.r.o.
Vinohradská 91, 618 00 Brno - Černovice
Tel.: +420 548 210 500
E-mail: info (zavináč) tart (tečka) cz
http://www.tart.cz
(aktualizace kontaktu: 8. 11. 2016)
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

počet příspěvků: 2, poslední 24.02.2012 10:02, vstoupit do diskuze

Související výrobky

Reflexní fólie Sunflex Floor

Podkladová fólie Sunflex Floor pro podlahové topení snižuje vyhřívání prostoru pod teplovodním potrubím a odráží tepelné paprsky zpět do obytného prostoru.

Více článků

Realizace podlahy. Díl druhý – instalace podlahového vytápění

Realizace podlahy. Díl druhý – instalace podlahového vytápění

V předchozím díle Rádce na beton jsme se zaměřili na bezchybné „založení“ podlahového souvrství na vodorovné nosné konstrukci. Cílem je, aby byl…
celý článek

JIP má VIP (Velmi Interesantní Podlahu)

JIP má VIP (Velmi Interesantní Podlahu)

V roce 2017 zahájila společnost JIP velkorysý projekt zaměřený na změnu vzhledu interiérů svých prodejen. Nema- lá pozornost je v něm věnována…
celý článek

Tažená kameninová dlažba z Jevíčka

Tažená kameninová dlažba z Jevíčka

Článek „Když se řekne dlažba“ popsal rozdíly mezi dlažbou lisovanou a dlažbou taženou. Již tam jsem trochu nadržovala dlažbě tažené. Nyní chci…
celý článek

Když se řekne dlažba

Když se řekne dlažba

Pod pojmem venkovní dlažba si každý představí něco jiného, truhlář špalíky z tvrdého dřeva, kameník „kočičí hlavy“, betonář dlažbu betonovou. Já jsem…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)