Point Banská Bystrica

Na konci památkové rezervace města Banská Bystrica vyrostla nová budova, která vyvolala hlubokou diskuzi na různých fórech. I když se názory lidí na tuto stavbu liší, Ing. arch. Tomáš Šebo, jeden ze spoluzakladatelů ateliéru Architekti Šebo Lichý, opodstatnění návrhu vysvětluje. Nakonec musíme uznat, že tento objekt prázdnou parcelu zaplnil efektivně a zcelil pěší zónu.

Banská Bystrica se rozrostla o další budovu, a to přímo v historickém jádru města. Nově vzniklé obchodní centrum tvoří spodní konturu památkové rezervace a opticky uzavírá centrum města, zároveň přitom rozvíjí linii pěší zóny, která se táhne od náměstí SNP k obchodnímu domu Európa.

Poněvadž se v okolí stavby nenachází dominanta, která by určovala tvar i kompozici prostoru, architekti se drželi existující struktury a snažili se o její dotvoření, čímž chtěli zároveň pěší zónu uzavřít. Veřejný prostor je tak oddělený od dopravního obchvatu, který by negativně narušoval charakter pěší zóny. Centrum města by mělo být v první řadě klidné místo pro shromažďování lidí, bez rušivých aspektů v podobě nadměrné dopravy.

V minulosti trh

Důvod osazení této budovy není náhodný. Travnatá plocha, která ještě donedávna sloužila pejskařům a jednou ročně cirkusu, byla v minulosti zastavěná - bývala jedním z míst, kde se v Banské Bystrici konaly trhy. Tradice bystrických trhů je vyobrazena i v díle Dominika Skuteckého s motivem trhu, který je v mozaikové formě též součástí fasády obchodního domu. Původní návrh byl založen na variacích rastrování s večerním podsvícením různých barev, seskupení objektů by tak mělo dvě tváře – decentní denní a živou večerní, obohacenou o graficky propracované nepravidelně rozmístěné podsvícené reklamní plochy. Po několika kolech připomínkování ve spolupráci s památkáři byla tato idea nahrazena omítkami a zmiňovanou mozaikou.

Původní návrh.

I přesto, že je fasáda ve skutečnosti kompaktní celek, je dělená na menší sekce. Tímto dělením, které zrcadlí vnitřní provoz, je zároveň přizpůsobena okolí – naproti objektu se nachází řadová zástavba budov. Objekt je tak přizpůsoben prostředí svým měřítkem, materiály i prostorovým uspořádáním. Co se týče podlaží budovy, v rámci územního plánu byla povolena i vyšší zástavba, záměr investora je však realizován pouhými dvěma a na nároží třemi nadzemními podlažími.

Dopravní napojení

Budova je přístupná ze všech světových stran, do nichž jsou orientovány jednotlivé vstupy. Cílem bylo zabránit, aby obchodní centrum stálo „zády“ k jakékoliv části města a vchod do komplexu nebyl soustředěný jen na jeden bod.

Dalším cílem architektů bylo prodloužení pěší zóny až po hranu západní fasády, čímž by se eliminovala kontaminace prostoru dopravou, která byla během navrhování největší komplikací. Výsledný projekt počítá s průjezdem aut jen po nově vzniklé komunikaci při hlavní silnici na Štandlerově nábřeží a dále okolo objektu směrem k ulici Janka Kráľa se zklidněným dopravním pásmemeš na křižovatce s pěší zónou.

Celá situace spolu s dopravním řešením v okolí této budovy byla konzultována s příslušnými orgány, přičemž návrh nejlepšího uspořádání byl veřejně prezentován. Aktuální situace tomu však neodpovídá, původní koncept s pěší zónou zatím realizován nebyl.

Záměrem autorů projektu bylo i propojení se stávajícím SC Európa, které má město v plánu. Plynulé napojení na pěší zónu před Európou je navrhováno prostřednictvím podchodu pod kruhovým objezdem, který zatím čeká na svou realizaci.

Současný stav.

Největší kritiku od obyvatel města si vysloužilo parkování. To je však promyšleno, a to hned dvakrát. Pozemní parkoviště se nachází na pozemku investora, parkovací kapacity doplní parkoviště na střeše objektu. Mnoho otázek bylo směřováno na možnost výstavby podzemní garáže, ale riziko vysoké hladiny podzemní vody tuto ideu vyloučilo.

Další otázka obyvatel byla kladena na formu využití prostoru, ve kterém SC Point vzniklo. Nové nákupní centrum však má své opodstatnění. Slouží k denním nákupům a má synergický efekt vůči SC Európa. Městské aktivity se rozrůstají po celé délce náměstí Vajanského a veřejný prostor je dostavbou budovy jasně vymezený, čímž získává kompaktnější podobu.

Architekti doufají v dotvoření veřejného prostoru ve smyslu původního návrhu vytvoření pěší zóny. Ta potvrdí opodstatněnost koncepce nákupního centra OC Point.

Autor:
Foto: ateliér Šebo Lichý