Polykarbonáty na zasklení pergol a přístřešků

Aktualizováno: 14. 9. 2012

O polykarbonátových deskách obecně, stejně jako o jednom z největších prodejců polykarbonátu v ČR o firmě Zenit jsme vás informovali v článku Polykarbonátové desky na přístřešky, pergoly, kryty bazénů, zimní zahrady. Dnes se proto podívejme na nejběžnější využití polykarbonátu z pohledu běžného zákazníka, resp. koncového uživatele.

Polykarbonáty na zasklení pergol a přístřešků

S polykarbonátovými deskami se bezpochyby setkává většina z nás v každodenním životě, aniž bychom si to uvědomovali. Komůrkové polykarbonátové desky jsou použity na přístřešcích zastávek MHD, na kterých čekáme na svůj dopravní prostředek; polykarbonátové zaklapávací panely jsou dost možná nainstalovány ve stěně tělocvičny, kam chodí sportovat vaše dítě, sousedova pergola je krytá průhlednými PC deskami tvaru trapézu... a vy sami stojíte před rozhodnutím, co použít na vaši oázu klidu, kterou si po dovolené konečně chcete postavit na zahradě.

Trapézové prosvětlovací desky

Kdo preferuje tu nejvíce jednoduchou montáž, bezpochyby zvolí prosvětlovací desky ve tvaru trapézu. U těch totiž pro montáž potřebujete jen spodní těsnící pryž pro polepení konstrukce, vhodné šrouby (dle materiálu konstrukce a profilu latí), čepičky nebo podložky kvůli dotěsnění, distanční podložky (to proto, abyste při montáži tvar trapézu přílišným utažením nezdeformovali). No a samozřejmě prosvětlovací desky a chuť k práci.

Co se samotných desek týče, volte dle světelných podmínek mezi barvou čirou (pokud máte pergolu orientovanou na méně slunné strany) nebo hnědou (též zvanou kouřová či bronzová – pozn. redakce). Dále se rozhodněte mezi deskami s hladkým povrchem, které jsou sice levnější, zato ale přes ně zcela jasně uvidíte případné nečistoty i bodavé sluneční paprsky. Nebo si raději připlaťte asi 40 Kč/m2 a kupte si desky s krupičkou na povrchu. Ty nejen, že lámou sluneční paprsky a Slunce tak neoslňuje, ale navíc rozostřují průhled materiálem a případné nečistoty nejsou při pohledu zdola nahoru tolik patrné.

Traoézové prosvětlovací desky
Traoézové prosvětlovací desky

Pokud plánujete použít stejný typ materiálu na střechu i boky (svislé stěny) vašeho posezení, informujte se předem, jestli mají desky filtr proti škodlivému UV záření z obou stran. Pro střechy se používají desky s jednostrannou UV stabilizací, při montáži ji nezapomeňte orientovat směrem nahoru. Tato strana je obvykle označená samolepkou nebo slabě vyrytý nápisem „this side up” nebo „UV side” apod. České nápisy na materiálu obvykle nehledejte, protože výroba probíhá v Anglii, Francii či Švýcarsku. Co se cen týče, nezáleží obvykle na tom, odkud materiál pochází, jako spíše na jeho chemickém složení. Trapézová deska, která na pohled vypadá stejně, může být vyrobená z PVC, sklolaminátu, nebo konečně z polykarbonátu, který je velmi houževnatý a prakticky nerozbitný. Zvolenou kvalitu tak poznáte buďto po několikaletém používání, nebo již po prvním silném krupobití.

Traoézové prosvětlovací desky
Traoézové prosvětlovací desky

Polykarbonátové desky se zámkem

Pro ty z vás, kterým nevadí přečíst montážní návod o jednu stranu delší a jsou navíc smíření s nepatrně větším množstvím montážních doplňků, tu máme designově podstatně zdařilejší produkt: polykarbonátové desky se zámkem Click® od švýcarského výrobce Politec®. Tyto desky z polykarbonátu jsou určeny pro stejný typ spodní konstrukce, jako trapézové desky, tedy pro takovou skladbu, kdy na svislé krokve jsou v příčném směru připevněné latě. Vzdálenost jednotlivých latí od sebe je závislá na konkrétním typu materiálu, obvykle jsou však 0,8–1,0 m od sebe (pro sněhové zatížení 75–90 kg/m2). Konkrétní hodnoty naleznete v technických listech. Pro klasické komůrkové polykarbonátové desky je totiž spodní konstrukce tvořena tak, že latě jsou do krokví zadlabány, aby podélné i příčné nosníky tvořily spolu jednu rovinu. Krokve navíc mají být od sebe vzdálené po 1,05 m a vzdálenost latí je pak závislá na zvolené tloušťce komůrkové desky. To je z hlediska montáže, resp. provedení konstrukce přístřešku pro komůrkové vs. trapézové desky ten nejdůležitější rozdíl.

Detailní pohled na napojení desek se
zámkem Click<sup>®</sup>
Detailní pohled na napojení desek se zámkem Click®

Click® jsou zaklapávací zámkové desky z polykarbonátu, s krupičkou uvnitř komůrek pro lepší rozptyl světla (skladem čiré i průsvitné hnědé). Montáž usnadňuje šíře jednotlivých desek, která je pouhých 25 cm; běžně dostupná délka je 3; 4 nebo 6 m. Nespornou výhodou, kterou pocítíte i finančně, je skutečnost, že desky se instalují bez použití přítlačných lišt. Prosklení tak tvoří homogenní plochu, která je určená především zákazníkům kladoucím vysoký důraz na design. Protože takových zákazníků stále přibývá, zařadil Zenit do sortimentu montážního příslušenství hliníkové doplňky s dekorem dřeva (světlá borovice, tmavý mahagon). Na pergolách a přístřešcích tak už nerazí stříbrné hliníkové lišty, ale aplikace působí velmi příjemným a barevně sladěným dojmem.

Polykarbonátové desky se zámkem Click<sup>®</sup>
Polykarbonátové desky se zámkem Click®

Přesto, že jsou všechny zde uváděné materiály primárně určené na prosklení přístřešků, je možné tyto instalovat i na kolmé stěny. Své případné technické dotazy (teplotní odolnost materiálu, možnost instalace na obloukové či svislé konstrukce, formátování na míru, dopravu zboží apod.) směřujte na odborníky z firmy Zenit, kteří jsou tu pro vás již od roku 1991. Na většinu prosklívacích materiálů poskytuje Zenit záruku 10 let.

Závěrem jedno doporučení, které vám může ušetřit nemalé finanční prostředky: při plánování rozměrů pergoly se nejprve informujte o rozměrech prosklívacích desek! Můžete totiž optimalizovat rozměr zamýšlené stavby dle běžně dostupných formátů polykarbonátových desek, nebo si tyto zaříznout na požadovaný rozměr, ovšem v takovém případě počítejte s tím, že vám odpad bude dodán a započítán.

Více informací o jednotlivých deskách na www.polykarbonatove- desky.cz.

Kontakty:
Zenit spol. s r.o.
Radlická 138, 150 21 Praha 5
Tel.: 234 707 011
E-mail: info (zavináč) zenit (tečka) cz
http://www.zenit.cz
(aktualizace kontaktu: 30. 11. -1)
Autor: Lukáš Matys
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

počet příspěvků: 1, poslední 10.01.2013 13:45, vstoupit do diskuze

Více článků

HPI-CZ rozšiřuje nabídku o záchytné systémy plochých střech

HPI-CZ rozšiřuje nabídku o záchytné systémy plochých střech

Práce na střeše, ať už šikmé nebo ploché, je spojena s rizikem pádu z výšky, případně do hloubky. Za práci ve výškách je dle legislativy považována…
celý článek

Široká nabídka speciálních a doplňkových tašek KM Beta

Široká nabídka speciálních a doplňkových tašek KM Beta

Největší český výrobce stavebních materiálů, společnost KM Beta a.s., nabízí ucelený program výrobků pro dokonalou a funkční střechu. Vedle třech…
celý článek

Tondach uvádí nové podstřešní fólie pro zvýšení kvality šikmé střechy

Tondach uvádí nové podstřešní fólie pro zvýšení kvality šikmé střechy

Do nové pokrývačské sezóny vstupuje společnost Tondach Česká republika, s. r. o., výrobce pálené střešní krytiny, se dvěma novinkami – podstřešními…
celý článek

Těžká šikmá střecha HELUZ

Těžká šikmá střecha HELUZ

Cihlové domy, které jsou v tomto článku zastoupené stavebním systémem HELUZ, je dobré navrhovat a stavět tak, aby vedle tepelné izolace plně využily…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)