Porota Schindler Award nominovala deset nejlepších projektů

Po týdnu intenzivních porad nominovala mezinárodní porota posuzující Schindlerovu cenu za architekturu pro rok 2007/08 „Přístup pro všechny“ deset projektů. Ty budou prezentovány na slavnostním udílení ceny v Lucernu 14. listopadu 2008.

Jeden vítěz a čtyři soutěžící, kteří se umístili na následujících místech, obdrží na slavnostním předání peněžité ceny a zároveň budou vyhlášena tři ocenění pro školy. Porota dále udělila čtyřem projektům zvláštní ocenění za jejich přínos do problematiky bezbariérového přístupu.

Deset nejlepších projektů (viz seznam níže) bylo vybráno z celkem 125 projektů předložených týmy studentů ze škol architektury v celé Evropě. Pro porovnání – v rámci předchozí ceny za rok 2005/06 bylo předloženo 88 projektů. Předsedkyně poroty paní Fran<0x00E7>oise-Hél<0x00E8>ne Jourda uvedla, že vysoký počet přihlášených ukázal na rostoucí zájem o otázky Přístupu pro všechny – tedy na ústřední myšlenku stojící za Schindlerovou cenou – a o univerzální design. Dodala, že soutěžní úkol – revitalizovat zchátralou oblast rakouského hlavního města Vídně – byl vysoce náročný. „Přinutil studenty vyrovnat se s některými tradičními městskými problémy: spoustou dopravy, opuštěnými oblastmi, které nebyly využívány jako zahrady, parky nebo pro jiné společenské účely, a s integrací veřejné dopravní sítě a části řeky do projektové oblasti.”

Ceny mají být uděleny rovněž třem z deseti škol, které zastupují nominované projektové týmy. Školní ceny jsou udíleny architektonickým institucím, které se na soutěži podílely tím, že předběžně posoudily projekty ze svých škol a integrovali téma bezbariérového přístupu do svého výukového programu.

O vybraných školách se bude hovořit na listopadovém slavnostním udílení ceny a budou jim poskytnuty granty na výzkum. Porota dále udělila zvláštní ocenění čtyřem projektům. Ty sice nesplnily požadavky na nominaci, ale přišly s novými a zajímavými nápady, jak zlepšit mobilitu pro postižené osoby v městských prostorech.

Všechny nominované projektové týmy a jejich vedoucí, stejně jako týmy vybrané pro speciální ocenění, obdrží pozvánku na slavnostní udílení ceny. Konat se bude dne 14. listopadu 2008 ve Švýcarsku, v kulturním kongresovém centru v Lucernu.

Projekt Autoři Profesor Universita
Projekt č.9 „Vienna Carpet“ Martina Sotkovská (130) Jakub Krčmář (129) Prof. Ivan Plicka České vysoké učení technické v Praze (Česká Republika)
Projekt č.16 „Border Line“ Anne-Emmanuelle Métivier (381)Anne-Laure Touchais (383)Virginie Février (382) Prof. Catherine Rannou Ecole Nationale Supérieure d‘Architecture de Bretagne(Francie)
Projekt č.19 „Urban Punctuation“ Gilles Meyer (362)Julien Rochet (365)Régis Berthet (363) Prof. Georges Heintz Ecole Nationale Supérieure de Strasbourg (Francie)
Projekt č.41 „All Together“ Lydia Lehmann (524) Prof. Markku Hedman Tampere University of Technology (Finsko)
Projekt č.62 „New Urban Landscape – STADT ZWISCHEN RAUM“ Daniel Kühn (789) Prof. Philipp Oswalt Universität Kassel (Německo)
Projekt č.63 „Triangle“ Nils Krieger (137)Thorsten Stelter (144) Prof. Eva von Mackensen Dipl. Ing. Sabine Hopp FH Koblenz (Německo)
Projekt č.82 „Access of All“ Ata Kurt (680) Prof. Guven Arif Sargin Mr. Zeynep Mennan Middle East TechnicalUniversity (Turecko)
Projekt č.112 „Sin banane2” David Scheibner (759)Richard Huber (760) Prof. Grigor Doytchinov Graz University of Technology (Rakousko)
Projekt č.114 „Vienna Versatile“ Philipp Luy (146) Prof. Bernd RudolfProf. Jean-Philippe Vassal Bauhaus Universität Weimar (Německo)
Projekt č.124 „Rough Sketch“ Krisztian Csemy (261) Prof. Jan Bahna Academy of Fine Arts and Design, Bratislava (Slovensko)
1 Převzato z tiskové zprávy splečnosti Schindler
2 Profesorka a architektka Françoise-Hélne Jourda (Francie) ukončila studium architektury v roce 1979 a pracovala na řadě klíčových projektů ve Francii, Německu, Belgii a Rakousku. Je členkou několika význačných akademií, vyučovala na Ecole d‘Architecture v Lyonu ve Francii (1979–83), Škole architektury v norském hlavním městě Oslo (1985-1989), na University of Minnesota v USA (1992), Polytechnic University of Central London (1992) a University of Kassel v Německu (1998). Od roku 1999 je profesorkou architektury na Technické univerzitě ve Vídni.
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy