Profesionální ventilační hlavice LOMANCO

Aktualizováno: 11. 6. 2009

Na českém trhu se objevil v poslední domě nespočet různých druhů ventilačních hlavic. Jako první do země byly dovezeny originální ventilační turbíny LOMANCO z USA v roce 1996. Tyto turbíny se také nejvíce po českých stavbách rozšířily a i přes nemalou konkurenci se drží na prvním místě.

Profesionální ventilační hlavice LOMANCO

Důvodem dovozu a následného použití turbín LOMANCO bylo zajištění beznákladového a bezstarostného odvětrání střešních plášťů, různých výrobních a skladovacích objektů a v neposlední řadě bytových jednotek.

Co to vlastně je profesionální ventilační hlavice LOMANCO často označovaná ve zkratce jako VH Profi – LOMANCO?

Rotační hlavice

Jedná se o důmyslné zařízení, které slouží k odvětrávání bez potřeby elektrické energie. Skládá se z rotační hlavice s 21 speciálně natvarovanými lopatkami s odvodňovacími drážkami. Tyto odvodňovací drážky mají důležitý význam pro samotnou účinnost hlavice. Slouží nejen k odvodu vody mimo hlavici, ale současně významně napomáhají zvýšenému výkonu. Snad proto patří tyto turbíny mezi nejvýkonnější na trhu.

(Zde bychom rádi upozornili na turbíny, které se v ČR také prodávají, ale tyto speciálně lisované odvodňovací drážky nemají a proto nemohou garantovat 100% vodotěsnost. Tyto hlavice by ve Spojených státech, kde jsou turbíny extrémně prověřovány přírodními vlivy, zřejmě neměly šanci uspět.)

Patentovaná ložiska

Další důležitou součástí hlavice jsou dvě speciální patentovaná ložiska vyrobená z DuPond Delrin®, obecně řečeno z teflonu. Důvod proč je zalisováno v teflonu je jednoznačný a vychází z jeho základní vlastnosti a tou je dokonalá stabilita mechanických vlastností nezávisle na okolní teplotě. DuPond Delrin® má především nízký koeficient tření, rozměrovou stabilitu, vysokou pevnost a tuhost, rázovou houževnatost a především vysokou odolnost vůči únavovému lomu i při nízkých teplotách. Navíc je ložisko plněné trvalou náplní na bázi Turcon®, což zlepšuje třecí charakteristiky a tím se zvyšuje odolnost proti opotřebení a celková účinnost ložiska. Jen takové ložisko dokáže garantovat dlouhou životnost a přitom naprosto nulovou údržbu po desetiletí.

Uvědomme si, že na střeše se během roku pohybují teploty v rozmezí -30 až 80 °C, což je rozpětí přes 100 °C a to již dokáže kvalitu ložisek pořádně prověřit.

Jedná se proto o naprosto jedinečný prvek turbíny LOMANCO, který žádný jiný výrobce na světě nepoužívá. Životnost ložiska je díky vynikajícím třecím vlastnostem teflonu neomezená a není potřeba ho po celou dobu životnosti rámu měnit. Což je významný náskok proti jiným výrobkům, které tím, že nabízí možnost výměny ložisek, dávají jasně najevo o jakou kvalitu a životnost jejich ložisek se jedná.

LOMANCO zajistí bezproblémovou funkčnost po dobu více než 50 let. Tato doba není smyšlená, ale je garantovaná oficiálními testy prováděnými od roku 1956 v USA. Například v některých státech je dávána na VH LOMANCO doživotní záruka při některých způsobech použití a to už je co říct. Může snad jiný výrobce dokládat svoji životnost na skutečných realizacích provedených v šedesátých letech minulého století?


Turbína LOMANCO v černém provedení

Nejčastější příklady použití

 • Odvětrání průmyslových objektů
 • Odvětrání zemědělských objektů
 • Odvětrání výrobních a skladovacích objektů
 • Odvětrání střešních plášťů jedno či více plášťových střech
 • Odvětrání půdních prostor – omezí přehřátí objektu, sníží tepelné zatížení
 • Odvětrání bytových domů

Rotační hlavice se skládá s 21 speciálně natvarovaných lopatek s odvodňovacími drážkami

Hliníková konstrukce

Aby však celá rotační hlavice kvalitně odvětrávala, vyžaduje pevnou a přitom lehkou konstrukci. LOMANCO je celé vyrobeno jen a pouze z celohliníkového rámu. Hliník garantuje minimální hmotnost a boční tuhost rámu zvýrazněnou profilováním. Dojde tak k odlehčení ložisek a významnému prodloužení životnosti a odolnosti oproti jiným materiálům.

Nové ventilační hlavice Lomanco BEB14 s venkovní zpevněnou konstrukcí jsou otestovány na neuvěřitelnou rychlosti větru přes 238 km/hod. To dokládá naprosto vyvážený systém, který je odolný silným povětrnostním podmínkám. Takže v českých podmínkách pracují turbíny LOMANCO na nižším než 50 % zatížení, což se významně projevuje na ojedinělé životnosti.

Pod rotační hlavicí je stavitelný kloub, který pootáčením dokáže docílit sklonu 0 až 45°, což je pro většinu střech zcela vyhovující.

Turbíny a jejich výkony

Typově se dodávají turbíny o velikostech 203 mm, 305 mm a 356 mm. Turbína BIB14 o průměru 356 mm je jednoznačně nejprodávanější turbínou na českém trhu. Důvodem je vynikající poměr mezi výkonem a cenou. BIB14 má oproti BIB12 (průměru 305 mm) o 37 % vyšší výkon a přitom je cena jen o 3 % vyšší.

Nejvyšší výkon turbíny LOMANCO BIB14 je při rychlosti větru 10,2 m/s a při otáčkách 315 ot/hod ověřených 1156,3 m3/hod a Pstat, max = 54 Pa. Zkoušky byly provedeny v VVÚU Radvanice. Proč tedy nemít tuto nejvýkonnější hlavici? Lomanco garantuje stabilně nejvyšší výkon a především absolutní bezstarostnost...


Turbíny LOMANCO na šikmé střeše výrobní haly

Proč si vybrat LOMANCO aneb co nenajdete u jiných ventilačních turbín

 • DuPond Delrin® unikátní nosný rám ložisek
 • Kuličky z nerezové oceli 200 Grade 302 serie
 • Celohliníkovou konstrukci
 • Plně opracované dráhy ložiska, ne pouze lisované
 • Turcon – permanentní lubrikant
 • Samomazací Turcite pouzdro ložiska
 • Ultrazvukem svařované víko ložiska

Turbína na ploché střeše

Upozornění

Výrobce LOMANCO nevyrábí ventilační turbíny s pomocným elektrickým ventilátorem, protože musí garantovat nejvyšší odolnost proti povětrnostním vlivům a především životnost po desetiletí. Instalací elektromotoru by došlo k narušení stability systému, turbína by ztratila svůj základní význam použití a to provoz zcela bez nákladů, bez údržby a navíc by se instalací motoru zatížila konstrukce a došlo by k extrémnímu zkrácení životnosti a to rozhodně LOMANCO nemůže dopustit.

Kombinace s motorem má jediný přínos pro garantovaný minimální výkon při bezvětří, ovšem následně má nespočet nevýhod a hlavně by to znamenalo krok zpět z hlediska ekologie a to je nepřípustné. Vezmeme-li v úvahu, že se v ČR objevuje naprosté bezvětří přibližně ve 2 % z roku, jedná se o zanedbatelnou dobu a tudíž jednoznačně převládají výhody klasických turbín proti kombinaci motor/ vzduch. Navíc i cena jasně hovoří pro turbíny klasické.

Pokud zákazník vyžaduje garantovaný vysoký výkon ventilace, doporučujeme mu použití klasického elektrického ventilátoru, který jej dokáže zajistit a je tomu plnohodnotně uzpůsoben. Musí pak ovšem počítat z vyššími náklady na provoz a údržbu. Kombinace turbíny s motorem není přínosná ani pro panelové domy, protože přínos motoru o malém výkonu je zanedbatelný a stejně si lidé nakonec musí do bytu usadit malé ventilátory, aby se docílilo nadstandardního odvětrání. Takže ani z tohoto hlediska není kombinace vhodná, proto jej LOMANCO nevyrábí.

Kontakty:
ABC - AMERICAN BOHEMIAN CORPORATION s.r.o.
Ledárenská 57, 620 00 Brno
Tel.: +420 545 234 444
E-mail: info (zavináč) abcweb (tečka) cz
http://www.abcweb.cz
(aktualizace kontaktu: 30. 11. -1)
Autor: Ing. Radim Otýpka
Fotografie: Ing. Radim Otýpka

Diskuze k článku

počet příspěvků: 1, poslední 23.11.2010 14:36, vstoupit do diskuze

Více článků

Systém Barrisol Clim. Podhled v kombinaci s klimatizací

Systém Barrisol Clim. Podhled v kombinaci s klimatizací

Nedávno jsme v našem časopise pozorným okem prozkoumávali tzv. pnuté podhledy. Došli jsme k závěru, že se jedná o velmi variabilní a působivé…
celý článek

Vzduchové clony s energeticky úspornými EC motory

Vzduchové clony s energeticky úspornými EC motory

Vzduchová clona je zařízení, které za účelem úspor energií vynaložených na vytápění či klimatizování, vytváří vzduchovou bariéru na vstupu do objektu…
celý článek

Klimatizace a ventilace

Klimatizace a ventilace

Zejména nyní, kdy procházíme nejteplejším obdobím roku, je téma klimatizací aktuální. Pokud jimi chladíme interiér, není za účelem optimalizace…
celý článek

Vzduch ve stavebnictví: izolant nebo vodič?

Vzduch ve stavebnictví: izolant nebo vodič?

Vzduch patří mezi tepelné izolanty, tedy látky, které jen velmi málo vedou teplo. Abychom správně pochopili, jakým způsobem lze pracovat se vzduchem…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)