Prozkoumejte Crystal, jednu z nejefektivnějších budov na světě

Londýn je město doslova nabité architektonickými skvosty, a to jak těmi z dávné historie, tak těmi nejmodernějšími. Není tedy divu, že právě zde vznikla koncem roku 2012 stavba, která vyčnívá nejen díky svému odvážnému architektonickému řešení, ale i vzhledem k použitým technologiím a nadstandardnímu pojetí ekologických aspektů.

Crystal, který vybudovala společnost Siemens jako své centrum pro udržitelný rozvoj moderních měst, se nachází poblíž Royal Victoria Docks ve čtvrti Newham. Vybudován byl na brownfieldu v historické průmyslové oblasti a jako první na světě získal nejvyšší úroveň mezinárodních certifikátů „zelených” a „udržitelných” budov Outstanding BREEAM accreditation a Platinum LEED accreditation.

Architektem této stavby byl Wilkinson Eyre a pro architektonické řešení se inspiroval z různých pohledů na krystal. Vnější plášť budovy s množstvím ostrých hran a hrotů však není pouze designovým prvkem, ale také jedním ze strůjců energetické efektivity budovy. Je totiž navržen tak, aby byly vnitřní prostory, stejně jako fotovoltaické panely a solární kolektory maximálně osvětleny denním světlem. Ty části budovy, kde je vysoká intenzita slunečního světla nežádoucí, jsou naopak efektivně stíněny.

Světlo a větrání

Fasáda, o které se v originálních materiálech o stavbě píše, že je samostínicí, využívá rovněž výkonné solární sklo zajišťující nejen dostatečné množství přirozeného světla ve vnitřních prostorech, ale přibližně 30 % tohoto světla je i zdrojem solární energie. Toto sklo má 3 vrstvy a argonovou dutinu.

Zajímavostí stavby je i fakt, že téměř každé místo uvnitř budovy má přístup k přirozenému dennímu světlu. Výsledkem je minimální potřeba umělého světla.

Systém osvětlení využívá kombinaci fluorescenčního světla zářivkami (65 %) a LED osvětlení (35 %), které spolu s řídicím systémem, navrženým firmou Siemens, vytváří komfortní osvětlení bez plýtvání energií. Detektory umístěné uvnitř budovy zaznamenávají množství denního světla a na základě toho tlumí či vypínají osvětlení, pokud není potřebné.

Systém větrání snímá podmínky v interiéru a exteriéru a následně řídí nejvíce vhodný, energeticky úsporný mód větrání pro každou část stavby. V případě příznivé teploty je využíváno přirozené větrání okny, jež se automaticky otevírají. V případě nízké či vysoké teploty zůstávají okna zavřená a o větrání se stará nucený systém.

Účelné využívání obnovitelných zdrojů

Crystal o rozloze přes 6 300 m2 je vzorem v oblasti hospodaření s energií. Oproti srovnatelným kancelářským komplexům totiž spotřebovává o 50 % méně energie a produkuje o 65 % méně oxidu uhličitého. Výjimečných výsledků v oblasti energetické efektivity bylo dosaženo zejména díky inteligentní správě tepelného a vodního hospodářství.

Vodní hospodářství začíná již u dešťové vody, která je sbírána přímo na střechách budovy a následně odváděna do podzemní nádrže o objemu 30 m3. Tato voda se následně filtruje a pomocí ultrafialového světla i dezinfikuje.

Odpadní voda je recyklována procházením přes biologickou nádrž umožňující dvouzónové čištění a dále přes membránový a uhlíkový filtr s dlouhou životností. Využití této vody je nejen pro zavlažování, ale i pro splachování na toaletách napříč celou budovou.

Energie

Energie potřebná na vytápění, chlazení a ohřev vody pochází z obnovitelných zdrojů. O výrobu části elektrické energie se stará fotovoltaický systém umístěný na střeše, solární kolektory a geotermální tepelná čerpadla ohřívají vodu pro topný systém, sociální zařízení a kuchyně. I takto získané teplo je ovšem nutné využívat účelně, každá místnost je proto vybavena senzory, jež detekují počet lidí v daném prostoru a automaticky podle něj nastavují intenzitu vytápění a ventilace.

Inteligentní budova

Hospodaření s energiemi má na starosti software firmy Siemens, který kontroluje prakticky všechny systémy v budově. Venkovní meteorologická stanice zásobuje stavbu více než 3 500 daty. Inteligentní ovládání pak zahrnuje:

  • Vytápění, klimatizaci, větrání,
  • meteorologickou stanici,
  • ovládání osvětlení,
  • pozemní stroje a tepelné čerpadlo,
  • solární termální systém teplé vody,
  • systém odpadní a dešťové vody,
  • požární alarm a evakuační systém,
  • fotovoltaický systém.
¹) Zpracováno z podkladů firmy Siemens
Autor: Honza Hejhálek
Foto: Archiv firmy Siemens, s.r.o.