Diskuze k článku Průkaz ENB (energetické náročnosti budovy) povinný od ledna 2009

Zobrazit článek Průkaz ENB (energetické náročnosti budovy) povinný od ledna 2009

Datum: 11.3.2009 23:08
Reagovat na komentář
Autor: Ing. Oto Nový
Považuji to za podvod
Dobrý den,
reaguji na váš článek o energetické náročnosti budov. Všechno kolem průkazů ENB považuji za podvod. Je podle mne nesmysl, že zhotovit PENB znamená udělat obsáhlé výpočty.

Pro novou budovu nemůže ten výpočet obsahovat nic jiného, než že se spočtou tepelné ztráty budovy, a to dělá každý normální projektant vytápění už asi 50 let. Navíc, jen a pouze, se tento údaj dá do nějakého matematického vztahu s objemem budovy, případně podlažnou plochou. (A tady se stejně 2 jakési verze rozcházejí v tom, jestli to má celá budova nebo jen vytápěné části.)
Dále energetický expert nenese žádnou zodpovědnost za to, jak jsou skutečně při provádění na stavbě dodrženy parametry toho, co spočítá. Pokud vyvstanou při provozu budovy nějaké problémy, stejně to padá na triko zodpovědného projektanta. A pak teprve přijde na řadu termovize a bude odhalovat chyby. Ale u toho už "energetický expert - topenář" nebude. Jediné co po něm zůstane, bude položka v účetnictví.

Pro starou budovu lze PENB zcela jednoduše odvodit ze spotřeb elektrické energie a plynu za minulá období. Nebo mu nezbývá než tam přijít s výše uvedenou termokamerou a minimálně po celý jeden rok objekt sledovat včetně měření vlhkosti obvodových konstrukcí kvůli roční bilanci vodních par.

Takže jakýsi obsáhlý výpočet je zase na nic, protože stejný už byl pro návrh topení dávno udělán a pochybuji, že "energetický expert - topenář" vyseká v domě spoustu sond, aby zjistil, z čeho je vlastně budova provedena.

Můj závěr:
Několik grázlů na nějakém úřadě si vymyslelo, jak jednoduchým způsobem zamaskovat, že jsou úplně zbyteční, a vymyslelo si další krávovinu, kterou jim musí majitelé domů zaplatit. Poslanci to v parlamentu to samozřejmě odhlasují, protože žijí naprosto mimo reálný život běžného občana, selský rozum i fyzikální zákony.
A rádoby chytré řečičky, že Průkazka ENB bere při hodnocení v potaz všechny energie, které do objektu vstupují atd.? To je jenom omáčka kolem naprosté zbytečnosti - třeba chlazení čeho? - v ledničkách a mrazácích nebo budovy v letních měsících? Pokud je to budovy v letních měsících, tak je tato energie zcela nezapočitatelná v zimě. A pochybuji, že si někdo vytápění občanské budovy postaví na chladničkách a mrazácích.

S pozdravem
Ing. Oto Nový
Datum: 4.4.2009 16:57
Reagovat na komentář
Autor: ing. Oto Nový
ještě dodatek
Ještě jedna šílenost okrádání zvaném Průkaz energetické ... Pokud je pravda dotčený odstavec článku, potom jedna a tatáž budova zkolaudována jako bytový dům bude v kategorii \"budova nehospodárná\", jako hotel bude v kategorii \"úsporný objekt\". Schválně jsem se díval do slovníku cizích slov na termín STUPIDITA. Ing. Oto Nový
Datum: 24.4.2009 8:38
Reagovat na komentář
Autor: Procházka
souhlasím
Naprosto souhlasím s Ing.Novým, zase jde pouze o tahání peněz z kapes běžných občanů, posílení různých profesních a auditorských komor a sdružení, lobbing z jejich stran, které si tak uměle přihrávají práci a zisk do svých kapes, a samozřejmě zase skrytá daň do rozkrádaného státního rozpočtu, když se ji samozřejmě podaří vybrat.
Datum: 16.11.2018 15:20
Reagovat na komentář
Autor: Martina
PENB
Dobrý den, PENB zcela za stupiditu nepovažuji, nicméně je to věc názoru. Nechali jsme si Průkaz vypracovat při rekonstrukci a domu a myslím, že to rozhodně zbytečné nebylo. Kontakt, který jsem ohledně tohoto našla uvádím zde. https://www.energeticky-stitek-domu.cz/

Přidat komentář

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)