Rekonstrukce ČOV s použitím kompozitních materiálů

V minulých letech probíhala řada rekonstrukcí městských čistíren odpadních vod či úpraven pitné vody. Během této doby se zde osvědčily kompozitní materiály, které se dříve na našem trhu nevyskytovaly, ale v současné době se již staly oblíbeným standardem. Kompozitní materiály dodávané firmou RONN je možné použít i v přímém styku s pitnou vodou, což je doloženo příslušnou zkouškou a certifikací.

Kompozitní materiál používaný na konstrukční celky, jako jsou například lávky, plošiny či žebříky, obsahuje skelná vlákna a isoftalickou pryskyřici (obr. 1). Stavební prvky, profily a rošty, mají díky složení vysokou pevnost, odolnost vůči agresivnímu prostředí a také odolnost vůči UV záření. Zvýšení odolnosti proti UV záření je docíleno přidáním různých přísad nebo dostatečnou barevnou pigmentací ve výrobku. Vedle příznivé ceny, i jednoduchá montáž a možnost barevného provedení umožňuje použít kompozity v širokém spektru staveb.

Kompozitní rošty

Nejčastějším používaným prvkem na vodohospodářských stavbách jsou kompozitní rošty, které plně nahrazují nerezové a jsou cenově výrazně dostupnější. Proti ocelovým, žárově zinkovaným, mají zase podstatně vyšší chemickou odolnost a ve vlhkém prostředí nekorodují. Používané rošty jsou převážně mřížkové, vysoké 30 mm s protiskluzovou úpravou. Kvalitní isoftalická pryskyřice zaručuje dlouhou životnost a bezpečnost. Ve vlhkém prostředí, ať již v šachtách nebo na dešti, jsou kompozitní rošty s protiskluzovou úpravou také bezpečnější než ocelové.

Obr. 1: Kompozitní materiály se používají na konstrukční celky, jako jsou například lávky, plošiny či žebříky

Lávky a zábradlí

Ale kompozitní prvky našly své uplatnění i pro celé konstrukce. Lávky nad nádržemi s agresivními výpary nebo zábradlí okolo jsou již montovány celé z kompozitů. Na madla zábradlí se používá speciálně navržený omegaprofil, který se nejen dobře drží, ale svým tvarem zaručuje dostatečnou tuhost a pevnost. Splňuje všechny parametry normy pro návrh zábradlí.

Obr. 2: Veškeré spojovací materiály jsou z nerezavějící oceli

Sloupky 60×60 mm se převážně kotví na nerezové patky s chemickými kotvami. Ostatně, veškeré spojovací materiály jsou z nerezavějící oceli, aby měla celá konstrukce stejné schopnosti odolávat vlhkému prostředí (obr. 2).

Ochrana schodišťových stupňů

Na stavbě čistírny odpadních vod v Příbrami, která probíhala v letech 2006 až 2007 použila firma RONN také zcela nový výrobek. Ochranu schodišťových stupňů CORVEX (obr. 3, 4).



Obr. 3 a 4: CORVEX – nový výrobek pro ochranu schodišťových stupňů

Krycí panely tloušťky 3,2 mm jsou vhodné na překrytí ocelových nebo betonových schodnic. Na rekonstrukci ocelových schodišť byly použity nařezané krycí desky se zvýrazněnou žlutou nášlapnou hranou a bezpečnostním protiskluzovým povrchem, které se podlepily a přišroubovaly nerezovými šrouby. Vznikl velice bezpečný prvek s dlouhou životností. Oprava schodišť byla tak velice snadná a bez nutnosti výměny zdeformovaných původních schodnic.

Panely z taženého kompozitu

Zcela jiný kompozitní prvek se použil na zakrytí svodových kanálků, které se na ČOV Příbram vyskytují v desítkách až stovkách metrů (obr. 5). Jednoduché panely RONN PA40 z taženého kompozitu se řežou na míru a skládají systémem perodrážka. Velice rychlá montáž a hlavně lehká konstrukce upřednostní použití těchto krytů i na jiné projekty, např. mosty a výškové konstrukce.



Obr. 5: Panely RONN PA40 se řežou na míru a skládají systémem perodrážka

V roce 2007 provedla firma RONN bezpočet montáží kompozitních konstrukcí, kilometrů zábradlí nebo zakrytí, včetně zcela atypických a na zakázku zhotovených dílů (obr. 6).



Obr. 6: V nabídce firmy nechybí ani kompozitní konstrukce vyrobené na zakázku

Vždy bylo cílem vyplnit požadavky projektu i samotného investora, i nad rámec běžných obchodních vztahů a smluv. To se snad stále daří a výsledkem je pokračování dalších staveb s použitím kompozitních výrobků firmy RONN. Kompozitní materiály se tak osvědčily a mají velikou budoucnost i na dalších vodohospodářských stavbách.

Autor: Ing. Jan Ochec
Foto: Archiv firmy