Rekonstrukce výtahů a výtahových šachet

Má váš výtah už „hodně najeto“? Nebo patříte mezi ty, jejichž výtah nevyhovuje současným normám a požadavkům? V tom případě pravděpodobně uvažujete o jeho výměně, což bude náročné nejen na finanční prostředky, ale také z hlediska orientace v nepřeberném množství realizačních firem nabízejících dodávky výtahů.

Zeptali jsme se proto Ing. Jiřího Dobeše, oblastního manažera prodeje, servisu a modernizací společnosti OTIS, a.s., na jeho postřehy a případné náměty, které by investorům usnadnily rozhodování při výběru dodavatele výtahu.

Na co by si vaši potenciální zákazníci měli dát při výběru výtahu pozor?

Na trhu existuje množství dodavatelů, kteří nabízejí, pominu-li rozdíly v kvalitě, různé typy výtahů. A to podle principu samotného zařízení, tj. řešení výtahu s protiváhou nebo bez ní, typu pohonu, zavěšení kabiny na lanech nebo plochých pásech a podobně, a jednak podle energetické náročnosti, například s využitím zpětného získávaní energie, funkčního vybavení atd. Velmi důležitým faktorem je také otázka rychlého a především spolehlivého servisu. To všechno za předpokladu, že se bavíme o výměnách výtahů ve starších bytových domech, především z řady panelové výstavby z druhé poloviny 20. století. Zde je potřeba také vycházet z možností dispozičních a prostorových parametrů těchto domů.

Jak bychom tedy měli postupovat při výběru výtahu, případně dodavatelské firmy?

Než odešlete poptávku, je dobré si ujasnit, co od nového výtahu očekáváte z hlediska funkčnosti, což představuje velikost kabiny a její nosnost, respektive počet přepravovaných osob, požadavek na možnost přepravy invalidního vozíku nebo nadměrných nákladů a podobně. Dalšími důležitými faktory jsou požadavky na umístění strojovny, resp. stroje samotného, což může mít vliv na hlučnost, dále pak systém otevírání dveří kabiny a další.

V poslední době, v souvislosti s každoročním nárůstem cen energií, je nutné se také dívat po tzv. energeticky přívětivých zařízeních. Například naše technologie standardně dodávaného bezpřevodového výtahu Gen2 s rekuperací energie byla jako jediná zařazena do energetické třídy A, což je nejlepší možné hodnocení na sedmistupňové škále A až G, a to prestižním Svazem německých inženýrů (VDI).

Doporučuji vycházet také ze zkušeností realizovaných výtahů ve vašem okolí, poučit se z chyb druhých, případně vyhledat konzultaci s odborníkem. V neposlední řadě je také důležitá historie firmy, její zkušenosti, dostupnost a výrobní zázemí v rámci ČR. Své požadavky pak jednoznačně formulujte v poptávce. Jedině tak dosáhnete toho, že při výběru firmy budete porovnávat tzv. jablko s jablkem a při porovnání nabídek budete schopni vyhodnotit splnění svých požadavků. Při výběru dodavatelské firmy je, jak jsem už zmínil, důležitá také její spolehlivost, dostupnost servisních mechaniků a cena servisu. V neposlední řadě si nechte předložit referenční zakázky a osobně si je prověřte.

Jaké problémy řešíte při instalaci nového výtahu do staršího domu?

Největším problémem je vždy právě sladění požadavků zákazníka a technických možností. Ve starých domech, především panelových, jsme omezeni půdorysem výtahové šachty. Je logické, že zákazník požaduje v rámci nemalé investice co nejlepší navýšení užitných vlastností, na prvním místě je to co největší kabina.

Rozhodně však nedoporučuji zvětšit plochu kabiny na úkor nevyužití protiváhy a dodání tzv. výtahu bez protiváhy. Toto řešení je s ohledem na nevyvážení kabiny protiváhou energeticky velice náročné a s ohledem na dlouhou dobu používání výtahů se do budoucna v konečném důsledku velmi prodraží.

Základem úspěchu je také mimo jiné dobře připravená konstrukce výtahové šachty. Mám na mysli její rovinnost, chcete-li – svislost. Zde doporučujeme, pokud to finanční možnosti dovolí, alespoň částečnou repasi a korekci ocelové konstrukce, jestliže se ve vašem objektu tento typ nachází. U zděných výtahových šachet toto samozřejmě odpadá.

Zákazník však kromě přesnosti očekává, vzhledem k nutnosti odstávky výtahu na nezbytně nutnou dobu, rychlost výměny a nezřídka velmi citlivě reaguje i na hlučnost a prašnost během provádění prací. V neposlední řadě je důležitým ukazatelem kvality dodavatelské firmy i přístup k řešení problematiky bezpečnosti při práci nejen vlastních zaměstnanců, ale pochopitelně i obyvatel domů.

A jak poznáme firmu, která kromě dobré ceny a kvalitního výtahu nabízí i ty poslední jmenované parametry? Mám na mysli rychlost, bezpečnost práce a nízkou hlučnost a prašnost. To jsou skutečně důležité ukazatele.

Co se týká bezpečnosti při práci, měla by vám firma doložit interní bezpečnostní směrnice a celý soubor interních kontrolních mechanismů, které by měly zajistit eliminaci vzniku rizikových faktorů. Ty další tři ukazatele, tedy nízká hlučnost, nízká prašnost a rychlost výměny, spolu velmi úzce souvisejí. Spočívají nejen v dokonale sehraném týmu pracovníků, koordinaci prací, počínaje přípravou ve výrobě a moderní technologii samotné, ale i ve schopnosti firmy aplikovat do svých konstrukcí a postupů moderní materiály a technologie, třeba i takové, které na první pohled s výtahem samotným bezprostředně nesouvisejí.

Mohl byste uvést příklad?

Například málokdo se zamýšlí nad samotnou výtahovou šachtou a materiálem, kterým ji „obalíte”. V převážné míře se používají různé druhy deskových materiálů, které jsou však při zpracování zdrojem hluku a prachu, např. strojní řezání desek, jsou těžké na manipulaci a kvůli tomu může dojít k poškození okolních omítek apod. Jiné materiály jsou zase náročné na konečnou povrchovou úpravu, což celou konstrukci nejen prodražuje, ale i prodlužuje termín realizace. Přitom na trhu je už k dispozici nový typ desky, konkrétně sádrokartonová deska Knauf Diamant, kterou nejen že nemusíte strojně řezat a předvrtávat, ale navíc má už po aplikaci povrch připravený na vymalování. Její montáž je velmi rychlá, tichá a relativně bezprašná a co je důležité – tato deska disponuje certifikátem podle normy ČSN EN 81-1(2), která přesně specifikuje požadavky právě na opláštění výtahových šachet. Bonusem je navíc jednoduchost při budoucích případných opravách opláštění. Problémem u tohoto materiálu není ani požadavek na případnou požární odolnost.

Deska Knauf Diamant – specialista na výtahové šachty

Nové moderní výtahy jsou výkonnější, spolehlivější, méně poruchové, provozují se s nižšími náklady na údržbu a na spotřebu elektrické energie. U výkonnějších zařízení ale vzrostly nároky na podmínky provozování a je tedy důležité oddělit technologii výtahu od znečištěného prostředí na schodišti, což souvisí s rekonstrukcí výtahové šachty. U výtahů provozovaných v čistém prostředí se prodlouží životnost a potažmo se zvýší bezpečnost při přepravě osob.

Velký počet výtahů v ČR stále jezdí v nevhodných šachtách z drátoskla nebo pletiva. To přináší velká nebezpečí a rizika. Pletivem může kdokoliv prostrčit různé předměty a podobně. Do šachty se také mohou dostat papírové předměty a další nečistoty, které mohou způsobit požár. Při rekonstrukci výtahů je kvůli těmto rizikům potřeba rekonstruovat i výtahovou šachtu. Ideálním řešením je náhrada nevyhovujícího opláštění sádrokartonovými deskami KNAUF Diamant.

Certifikovaný systém KNAUF Diamant

Konstrukční novinkou, kterou při realizaci oceňují výtahářské firmy, je předsazená stěna Knauf W 63 určená pro plné hrazení výtahových šachet. Tato konstrukce složená ze stěnových profilů UW a CW a opláštěná jednovrstvou 12,5 mm deskou Knauf Diamant získala inspekční certifikát pro daný účel. Splnila kritérium mechanické pevnosti dané evropskou normou a lze jí samostatně ohradit výtahovou šachtu bez účasti stávajících zámečnických konstrukcí. Ty ostatně po několika desítkách let provozu bývají v povážlivém stavu a konstrukce s jejich použitím vykazuje neznámé vlastnosti. Závažnost výběru plného hrazení výtahové šachty vyvstane, pokud si představíme pád chodce do výtahové šachty ze schodiště poté, co se opřel o stěnu a ta se prolomila. Je na zodpovědnosti každého zadavatele, pro kterou variantu se rozhodne. Rozdíl v nákladech mezi rekonstrukcí ohrazení výtahové šachty improvizovaným způsobem nedoložitelných vlastností a správně provedeným ohrazením činí kolem 1 000 Kč na jedno podlaží.

Knauf nabízí spolehlivé certifikované řešení, které je výhodné i z cenového hlediska. Řešení, které mohlo vzniknout pouze díky sádrokartonové desce Knauf Diamant.

KNAUF Diamant – klíčové vlastnosti

1) Zvýšená pevnost a tvrdost povrchu desky Diamant při standardním zpracování

Tvrdost, ale i pevnost diamantové desky, respektive stěn Diamant (normálná síla 10 kN), je téměř 3× vyšší, než je tomu například u pórobetonové stěny srovnatelné tloušťky.

2) Výrazně lepší akustické vlastnosti

Oproti zděné příčce je příčka montovaná s deskou Knauf Diamant ve značné výhodě při porovnání vzduchové neprůzvučnosti. Zatímco stěna tloušťky 150 mm z plných cihel, popřípadě z betonu, má vzduchovou neprůzvučnost cca 50 dB a stěna z dutinových cihel cca 45 dB, stěny Knauf Diamant dosahují hodnoty přes 60 dB, a to při výrazně nižší hmotnosti.

3) Výborná požární ochrana a nenáročná statika

Konstrukce jsou velmi spolehlivé v oblasti požární ochrany a nenáročné z hlediska statiky.

4) Vysoká únosnost hmoždinek

Hmoždinky upevněné do desek Diamant mají únosnost 35 a 55 kg na jednu hmoždinku. Oproti standardní desce je přírůstek únosnosti vyšší o 40 % pro konzolové zatížení, oproti svislým dutinovým cihlám dokonce o více než 220 %.

5) Snadné zpracování a velmi hladký povrch

Více informací získáte na HOT LINE 844 600 600 či na kontaktech uvedených pod článkem.

Autor: Ing. Karel Nipper
Foto: Archiv firmy