Residence RR

Zveřejněno: 17. 6.

Kersko. Lesní město, místo dobře známé, přesto tajemné a stále překvapující. Pozemek je čtvercový o délce strany 100 m. Dvě třetiny původních borovic stále stojí a jsou doplněny o mladé duby, břízy a habry.

Residence RR

Středobodem místa se stává přírodní jezero, které přitahuje lesní tvory, původní i nové. Dům, finský srub Honka, stojí jistě, ale pokorně, při vodní hladině, obklopen stromy. Z ulice je téměř nepostřehnutelný.

Cíl. Představa domu uprostřed lesů, v centru lesního města. Návrh usiluje o zachování klidu a ticha, o dosažení pocitu soukromí a bezpečí obyvatel domu.

Koncept. Dům s přírodním jezerem situován do středu pozemku, hlavní místnosti rozmístěny kolem vodní plochy, čímž se jezero stává skrze terasy součástí domu. Srub má půdorysný tvar písmene "T" se třemi křídly rozdílných funkcí a charakterů. Hlavní vstup je umístěn na křížení těchto částí. V prvním křídle jsou obslužné prostory; druhá část je klidová pro spánek; třetí aktivní s kuchyní, jídelnou, obývací místností a pracovnou.

Exteriér. Fasáda směrem k ulici má délku 47 metrů a přesto, díky malé výšce, horizontalitě a barvě, je dům velice nenápadně zasazen v lese, přirozeně splývá s okolím a elegantně podtrhuje štíhlé vertikály stromů. Kolmé obytné křídlo zasahuje hlouběji do středu parcely, k jezeru. Je dynamičtější, má strmější sklon střechy. Její hřeben je oproti stěnám půdorysně natočen o 45°, což dává celému objemu charisma.

Interiér. Výsledkem objemu domu. Jsou zde velkorysé prosklené stěny a okna. Umístěny tak, že rámují ty nejmalebnější výhledy do lesa - mýtinu okolo vodní plochy, pěšinku k altánu, tichý stín pod vysokou borovicí.

  • Kancelář: monom, www.monom.cz
  • Autoři: Ing. arch. Michal Bernart, Ing.arch. Jan Bradáč, Ing. arch. Igor Hrozba
  • Spolupracovníci: Ing. Zuzana Macková, Ing. arch. Jiří Ptáček, Ing. arch. Juraj Biroš
  • Adresa: Kersko, 289 12 Hradištko
  • Zahájení projektu: 2015
  • Dokončení realizace: 2017

Fotogalerie

¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu
Autor: ¹)
Fotografie: Tuomas Harjumaaskola

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Tsunami. Architektonický ateliér z Náchoda

Tsunami. Architektonický ateliér z Náchoda

Když se řekne Tsunami, většina lidí si představí ničivou vlnu, která po sobě zanechává spoušť. Říkám většina lidí, neboť ti, co znají Ateliér Tsunami…
celý článek

Novostavba administrativní budovy v pražských Strašnicích

Novostavba administrativní budovy v pražských Strašnicích

Projekt administrativní budovy Belix realizovaný neratovickou stavební firmou Kasten přirozeně navazuje na původní objekt. Pozitivní výsledek souvisí…
celý článek

Rezidence WhiteGray

Rezidence WhiteGray

WhiteGray Rezidence se nachází v původní rezidenční čtvrti v Praze Podolí. Je komorním projektem dvou viladomů a její název vychází z…
celý článek

Nejen lidé staví. I včely staví ...

Nejen lidé staví. I včely staví ...

Optimální poměr statika/únosnost, použití přirozených materiálů, které jsou člověku i přírodě blízké a stopro- centní recyklovatelnost, tak to jsou…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)