Residence RR

Zveřejněno: 17. 6.

Kersko. Lesní město, místo dobře známé, přesto tajemné a stále překvapující. Pozemek je čtvercový o délce strany 100 m. Dvě třetiny původních borovic stále stojí a jsou doplněny o mladé duby, břízy a habry.

Residence RR

Středobodem místa se stává přírodní jezero, které přitahuje lesní tvory, původní i nové. Dům, finský srub Honka, stojí jistě, ale pokorně, při vodní hladině, obklopen stromy. Z ulice je téměř nepostřehnutelný.

Cíl. Představa domu uprostřed lesů, v centru lesního města. Návrh usiluje o zachování klidu a ticha, o dosažení pocitu soukromí a bezpečí obyvatel domu.

Koncept. Dům s přírodním jezerem situován do středu pozemku, hlavní místnosti rozmístěny kolem vodní plochy, čímž se jezero stává skrze terasy součástí domu. Srub má půdorysný tvar písmene "T" se třemi křídly rozdílných funkcí a charakterů. Hlavní vstup je umístěn na křížení těchto částí. V prvním křídle jsou obslužné prostory; druhá část je klidová pro spánek; třetí aktivní s kuchyní, jídelnou, obývací místností a pracovnou.

Exteriér. Fasáda směrem k ulici má délku 47 metrů a přesto, díky malé výšce, horizontalitě a barvě, je dům velice nenápadně zasazen v lese, přirozeně splývá s okolím a elegantně podtrhuje štíhlé vertikály stromů. Kolmé obytné křídlo zasahuje hlouběji do středu parcely, k jezeru. Je dynamičtější, má strmější sklon střechy. Její hřeben je oproti stěnám půdorysně natočen o 45°, což dává celému objemu charisma.

Interiér. Výsledkem objemu domu. Jsou zde velkorysé prosklené stěny a okna. Umístěny tak, že rámují ty nejmalebnější výhledy do lesa - mýtinu okolo vodní plochy, pěšinku k altánu, tichý stín pod vysokou borovicí.

  • Kancelář: monom, www.monom.cz
  • Autoři: Ing. arch. Michal Bernart, Ing.arch. Jan Bradáč, Ing. arch. Igor Hrozba
  • Spolupracovníci: Ing. Zuzana Macková, Ing. arch. Jiří Ptáček, Ing. arch. Juraj Biroš
  • Adresa: Kersko, 289 12 Hradištko
  • Zahájení projektu: 2015
  • Dokončení realizace: 2017

Fotogalerie

¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu
Autor: ¹)
Fotografie: Tuomas Harjumaaskola

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Dům na Vysočině

Dům na Vysočině

Pozemek leží na hraně svahu v centru malé obce na Vysočině. Na půdorysné stopě bývalého statku vznikl dům a stodola. Dům má podél jihozápadní fasády…
celý článek

Vila Praha Troja

Vila Praha Troja

Ťoupalíkovu vilu v Nádvorní ulici v pražské Troji navrhnul v roce 1935 architekt Václav Ittner v progresívním funkcionalistickém stylu. Dům s…
celý článek

Bouda Černá Voda

Bouda Černá Voda

Na místě vedle staré sjezdovky nedaleko hraničního přechodu Pomezní Boudy v Krkonoších byla postavena malá drobná horská chata pojmenovaná „Černá…
celý článek

Dřevostavba nebo cihlový dům? Výsledky studie vlivu na životní prostředí

Dřevostavba nebo cihlový dům? Výsledky studie vlivu na životní prostředí

Nezávislá studie zpracovaná na VŠCHT Praha srovnává dva tvarově a rozměrově téměř shodné domy. Prvním je typová dřevostavba, z níž je pak odvozen…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)