Revitalizace bytového fondu. Jak ji kvalitně zvládnout?

Zanedbanost bytového fondu v České republice je stále vysoká. Panelové domy sice prošly v letech 1992 až 2008 zásadní rekonstrukční etapou. Ke konci roku 2008 bylo dotčeno rekonstrukcí přibližně 55 % veškerých panelových bytů v ČR. Avšak zbývajících 45 % bytového fondu v panelové zástavbě lze považovat stále za zcela zanedbané.

Nepanelové bytové domy zatím rekonstrukcí prakticky dotčeny nebyly. Rekonstrukce byly zatím provedeny jen u 12 % z celkového objemu 961 562 bytových jednotek. Bytový fond v nepanelových bytových domech proto teprve na masivnější vlnu rekonstrukcí čeká. Určitou podporu těmto druhům bytových domů v současnosti přinášejí státní program Nový PANEL a program Zelená úsporám. Pokud jsou byty v osobním vlastnictví – lidé většinou chtějí zdravotní stav svého paneláku řešit.

Kvalitní příprava

Jak zvládnout bez vážnějších komplikací komplexní rekonstrukci bytového domu plného nájemníků, je téma pro velmi obsáhlou publikaci, neboť variabilit řešení je opravdu mnoho. Co dům, co vlastník, co člověk, to individualita a jiný názor. Přesto však, pro zdárnou, kvalitní, rychlou a z pohledu investora bezpečnou cestou jak zajistit, aby očekávání byla naplněna, tkví v jediném možném postupu.

Ten zahrnuje kvalitní projekční přípravu a objektovou analýza, odborně připravený a zpracovaný systém financování, kvalifikovaný stavební dozor, pečlivý výběr finančně stabilního, dlouhodobě fungujícího a certifikovaného zhotovitele díla s množství ověřitelných referencí obdobného charakteru. Jen tak lze zajisti, aby dílo jakéhokoliv rozsahu bylo řádně a kvalitně, s přihlédnutím k potřebám investora, uživatele, nájemníků, k požadavkům na ochranu životního prostředí, bezpečnost práce, provedeno během 2 až 3 měsíců.

Energetický audit

S tím souvisí často vyslovovaná otázka, jaký způsob zateplení pláště je nejúčinnější, aby úspora byla co nejvyšší. Avšak na tuto otázku neexistuje, bez jasné definice problému, projektové přípravy a hlubší znalosti konkrétního objektu, žádná relevantní (rozuměj jednoduchá) odpověď. Proto je nutné se se všemi „odborníky”, kteří vysypou snadná řešení obratem z rukávu, rychle rozloučit.

Při přípravě realizace jakýchkoliv energeticky úsporných opatření, a je jedno zda-li financovaných z příslušných státních dotačních programů nebo jen na vrub vlastníka či investora budovy, je třeba vycházet z energetického auditu. Energetický audit vyhodnocuje energetické hospodářství, provádí jeho analýzu a na jejím základě navrhuje zlepšení v oblasti hospodaření energie a paliv. Je to soubor činností, jejichž výsledkem jsou informace o způsobech a úrovni využívání energie v budovách a v energetickém hospodářství prověřovaných fyzických a právnických osob a návrh opatření pro optimální technické a ekonomické řešení, která je třeba realizovat pro dosažení energetických úspor.

1 Aleš Kocourek, KASTEN spol. s r.o., člen Cechu pro zateplování budov
Autor: Aleš Kocourek
Foto: Archiv firmy