Revitalizace bytového fondu. Jak ji kvalitně zvládnout?

Aktualizováno: 5. 5. 2010

Zanedbanost bytového fondu v České republice je stále vysoká. Panelové domy sice prošly v letech 1992 až 2008 zásadní rekonstrukční etapou. Ke konci roku 2008 bylo dotčeno rekonstrukcí přibližně 55 % veškerých panelových bytů v ČR. Avšak zbývajících 45 % bytového fondu v panelové zástavbě lze považovat stále za zcela zanedbané.

Revitalizace bytového fondu. Jak ji kvalitně zvládnout?

Nepanelové bytové domy zatím rekonstrukcí prakticky dotčeny nebyly. Rekonstrukce byly zatím provedeny jen u 12 % z celkového objemu 961 562 bytových jednotek. Bytový fond v nepanelových bytových domech proto teprve na masivnější vlnu rekonstrukcí čeká. Určitou podporu těmto druhům bytových domů v současnosti přinášejí státní program Nový PANEL a program Zelená úsporám. Pokud jsou byty v osobním vlastnictví – lidé většinou chtějí zdravotní stav svého paneláku řešit.


Kvalitní příprava

Jak zvládnout bez vážnějších komplikací komplexní rekonstrukci bytového domu plného nájemníků, je téma pro velmi obsáhlou publikaci, neboť variabilit řešení je opravdu mnoho. Co dům, co vlastník, co člověk, to individualita a jiný názor. Přesto však, pro zdárnou, kvalitní, rychlou a z pohledu investora bezpečnou cestou jak zajistit, aby očekávání byla naplněna, tkví v jediném možném postupu.

Ten zahrnuje kvalitní projekční přípravu a objektovou analýza, odborně připravený a zpracovaný systém financování, kvalifikovaný stavební dozor, pečlivý výběr finančně stabilního, dlouhodobě fungujícího a certifikovaného zhotovitele díla s množství ověřitelných referencí obdobného charakteru. Jen tak lze zajisti, aby dílo jakéhokoliv rozsahu bylo řádně a kvalitně, s přihlédnutím k potřebám investora, uživatele, nájemníků, k požadavkům na ochranu životního prostředí, bezpečnost práce, provedeno během 2 až 3 měsíců.


Energetický audit

S tím souvisí často vyslovovaná otázka, jaký způsob zateplení pláště je nejúčinnější, aby úspora byla co nejvyšší. Avšak na tuto otázku neexistuje, bez jasné definice problému, projektové přípravy a hlubší znalosti konkrétního objektu, žádná relevantní (rozuměj jednoduchá) odpověď. Proto je nutné se se všemi „odborníky”, kteří vysypou snadná řešení obratem z rukávu, rychle rozloučit.

Při přípravě realizace jakýchkoliv energeticky úsporných opatření, a je jedno zda-li financovaných z příslušných státních dotačních programů nebo jen na vrub vlastníka či investora budovy, je třeba vycházet z energetického auditu. Energetický audit vyhodnocuje energetické hospodářství, provádí jeho analýzu a na jejím základě navrhuje zlepšení v oblasti hospodaření energie a paliv. Je to soubor činností, jejichž výsledkem jsou informace o způsobech a úrovni využívání energie v budovách a v energetickém hospodářství prověřovaných fyzických a právnických osob a návrh opatření pro optimální technické a ekonomické řešení, která je třeba realizovat pro dosažení energetických úspor.

1 Aleš Kocourek, KASTEN spol. s r.o., člen Cechu pro zateplování budov
Kontakty:
KASTEN spol. s r.o.
Větrná 145, 277 11 Neratovice-Byškovice
Tel.: +420 318 647 150
E-mail: info (zavináč) kasten (tečka) cz
http://www.kasten.cz/
(aktualizace kontaktu: 5. 9. 2012)
Autor: Aleš Kocourek
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Bytový dům Nuselská

Bytový dům Nuselská

Novostavba bytového domu je situována v proluce starší blokové zástavby. Cílem architektů bylo nejen zacelit dříve neúplnou uliční frontu, ale…
celý článek

Bílý byt

Bílý byt

Přes tři roky trvající rekonstrukce bytu 3+1 v Uh. Hradišti působila jako nekonečný proces myšlenkových a stavebních úkonů. Nad každým krokem, každou…
celý článek

I cihlové domy se revitalizují. S úspěchem!

I cihlové domy se revitalizují. S úspěchem!

Cihlový bytový dům v Kouřimské ulici na Vinohradech býval kdysi (byl postaven v roce 1936) ozdobou pražských Královských Vinohrad. Postupně však…
celý článek

I malý dům si zaslouží velkou rekonstrukci

I malý dům si zaslouží velkou rekonstrukci

V odborných publikacích se často dočtete o rekonstrukcích panelových a bytových domů s velkým počtem, někdy i několika set, bytových jednotek.…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)