Revitalizace panelového domu z pohledu požární bezpečnosti

Revitalizace obvodového pláště panelového domu přinese jeho obyvatelům hodně užitku. Avšak jen tehdy, pokud je provedena profesionálně. Mezi priority patří i požární bezpečnost stavby.

Není záměrem autora zahltit čtenáře odkazy na normy, příslušné zákony a předpisy, nýbrž upozornit na základní body požární bezpečnosti při plánování a realizaci revitalizace panelových domů.

Fasáda – kontaktní zateplovací systém

Na fasádách panelových domů se vys kytuje z hlediska požární bezpečnosti několik choulostivých míst. Zejména: zateplení obvodového pláště nad úrovní 22,5 m (tzn. osmé nadzemní podlaží včetně), zateplení meziokenních vložek, požární pásy vertikální a horizontální.

Zateplení obvodového pláště nad úrovní 22,5 m nad terénem

Při plánování zateplení panelového domu, který má osm nadzemních podlaží a více, je určitě zapotřebí počítat s izolantem z minerální vlny pro aplikaci nad úrovní 22,5 m nad terénem (tzn. osmé nadzemní podlaží včetně). Aplikace izolantů z minerální vlny však s sebou přináší požadavek na vyšší počet kotev a množství armovací vrstvy, protože technologické předpisy určují dvojnásobné armování pro minerální izolant. To s sebou samozřejmě přináší i vyšší cenové náklady.

Zateplení meziokenních vložek

Zateplení respektive řešení sanace meziokenních vložek je kapitolou samo o sobě. Používají se různorodá řešení od lepení izolantů na původní sklo, přes různé vyzdívky plynosilikátovým zdivem až po prefabrikované izolační dílce, které se například instalují spolu s novými okny. Při aplikaci izolantů KZS na původní sklo je velké riziko neznalosti stavebně-technického stavu stávající konstrukce a z toho plynoucích následných defektů hotové zateplené fasády. Lepším příkladem sanace se zdá být částečné odstrojení vnějších vrstev. Při tomto odstrojení lze zjistit faktický stav nosného rámu meziokenní vložky.

Pokud je skutečný stav konstrukcí nevyhovující, je potřeba tyto části vyměnit nebo doplnit. Nová skladba vnější části meziokenní vložky pak může vypadat takto:

  • parozábrana,
  • izolace z minerální vlny uvnitř konstrukce meziokenní vložky,
  • krycí cementotřísková deska,
  • systém nového kontaktního zateplení.

Vyzdívky z plynosilikátových tvárnic jsou poměrně rozšířeným způsobem náhrady této části konstrukce, ať už při komplexní revitalizaci včetně zateplení nebo pouze při výměně oken. Při užším pohledu na věc může být vyzdívka chápána jako zcela cizorodý prvek v panelovém konstrukčním systému, který tvoří železobetonové desky. Pokud je při revitalizaci plánována náhrada meziokenních vložek za vyzdívku, je nutné překontrolovat několik důležitých bodů:

  • tloušťku pěnosilikátového zdiva,
  • kotvení vyzdívky do okolních konstrukcí a panelů,
  • případné zatížení okolních konstrukcí,
  • způsob kotvení kontaktního zateplovacího systému.

Prefabrikované izolační dílce jsou stále rozšířenější. Mají veškeré technické a požární atesty. Konstrukci většinou tvoří rám z dřevěných nebo kovových profilů. Vnější část je opláštěna nehořlavou cementotřískovou deskou a vnitřní část je vyplněna minerální vlnou a parozábranou. Některé typy meziokenních vložek jsou izolovány polyuretanovou pěnou.

Požární pásy vertikální a horizontální

Přesné určení vertikálních a případně horizontálních pásů stanovuje projektová dokumentace. Velkou pozornost je nutné věnovat požárním pásům nad vstupy do objektů.

Tepelný izolant v podhledech

Pokud projektová dokumentace předepisuje zateplení částí podhledů nad vstupy do objektu popřípadě v lodžiích a balkónech, je nutné počítat použití izolantu z minerální vlny.

Zastřešení vstupů

Pro zastřešení vstupů lze použít širokou škálu materiálů. Původ stříšek různého tvaru s výplní z polykarbonátových desek, které můžeme často u panelových domů vidět, a jejich požární odolnost by byla asi těžko dohledatelnou informací. Proto, pokud je v rámci revitalizace v plánu zastřešení vstupu, je žádoucí se zaměřit na certifikaci a požární charakteristiky materiálů, které budou použity.

Výplně otvorů – okna

Při záměru výměny výplní otvorů ve společných prostorách bude možná překvapující požadavek požárního specialisty na otvor o světlosti 2,0 m2. V případě, že v domě je již dávno nefunkční požární klapka, kterou bude nutné vyměnit, je žádoucí se na oba problémy zaměřit s projektantem a požárním specialistou, protože se jedná o jeden z nejdůležitějších bodů požární bezpečnosti.

Střešní plášť

V rámci komplexní revitalizace střešního pláště řešíme většinou hlavní střešní plášť ve formě ploché střechy a sanaci nástaveb strojoven výtahů. Často se vyskytují posouzení pro aplikaci kontaktního zateplovacího systému nástaveb z minerální vlny. Tato řešení jsou z hlediska praxe velmi specifická a často se v některých případech liší.

Interiér – společné prostory domů

Při adaptaci vnitřních prostor domu obecně předpokládáme, že zde by nemělo být žádné riziko. Avšak veškeré výměny a obnovy povrchů podléhají striktně požárnímu posouzení, zda tato úprava či výměna požární riziko zvyšuje nebo ho ponechává na vyhovující úrovni. Výměny podlahových krytin, maleb a nátěrů se provádějí takřka jako na běžícím pásu. Přesto se vyplatí i u těchto prvků revitalizace požární bezpečnost důsledně respektovat.

Jiný příklad dává zdánlivě banální výměna bakelitového madla zábradlí. Již se nevyrábí. Výměnu za jiné madlo, například dřevěné (které je ve většině bytových domů) je určitě žádoucí nechat posoudit požárním specialistou.

Ostatní rozvody

Při výměně ostatních rozvodů (vzduchotechniky, elektroinstalace, požárních hydrantů a hasicích přístrojů) je nezbytné nezapomenout na požární ucpávky a izolace mezi jednotlivými požárními úseky. Často jsou v praxi opomíjeny, ale jejich funkce je nezastupitelná.

Zodpovědná rekonstrukce panelového domu nemůže vynechat požární bezpečnost. Výše uvedený výčet je pouze elementárním přehledem problémů, které mohou investora při realizaci revitalizace potkat. Nicméně odkrývá hloubku a důležitost tématu jako je požární bezpečnost!

Autor: Jiří Bureš
Foto: Archiv firmy