Sendwix AKU

Rok 2017 byl rokem konsolidace. Ale nic víc

Zveřejněno: 2. 1.

Těmito slovy shrnul Dr. Eckhard Keill , předseda představenstva společnosti Roto Frank AG pomalu končící rok 2017 z pohledu firmy, kterou řídí. Stalo se tak na pravidelném, letos již 12. mezinárodním dni tisku a obchodu, který se letos odehrál v městě Böblingen, necelých 20 km od sídla firmy v městě Leinfelden-Echterdingen a zároveň i letiště Stuttgart.

Rok 2017 byl rokem konsolidace. Ale nic víc

Přestože skupina Roto nedosáhla všech cílů, které si pro rok 2017 stanovila, zvýšila svou výkonnost, konkurenceschopnost a udržitelnost,” sdělil novinářům Eckhard Keill. Skupina Roto pro rok 2017 předpovídá celkový obrat okolo 630 milionů eur, který je v saldu mezi konsolidovanými tržními podmínkami v rozmezí od 1 % do 2 % nad úrovní předchozího roku. „Když se hospodářské politiky nevychýlí z dosavadního směřování”, dodavatelé staveb očekávají pro rok 2018 dobré příležitosti a mírně prosperující trhy. Společnost Roto Frank AG by se na tom chtěla podílet s nárůstem obratu mezi 3 % a 5 %. Takto lídr popsal základní pilíře vývoje společnosti během 12. Mezinárodního dne tisku obchodu a zároveň oznámil pokračující důsledné zaměření na zákaznické maximum.

Zákazník je první

Tento mezititulek, v angličtině Customer first, pro společnost Roto Frank AG znamená soustředěné úsilí na to, aby zákazník za své peníze vždy získal co nejvyšší technologicky dosažitelnou hodnotu. Základem je trvalé hledání nových a účinnějších řešení, což speciálně (a také) pro českého zákazníka znamená střešní okna a okenní kování na špičkové technologické úrovni. Roto nikdy nekráčelo cestami prodejních řetězců, které klientům z tzv. chudších zemí vyčleňují nižší kvalitu.

Více světla než stínů

Dr. Eckhard Keill poprvé po mnoha letech potvrdil, že po započtení všech ukazatelů je letos (2017) stavení průmysl v nejširším mezinárodním měřítku meziročně v mírně lepší formě.

Po „drastických propadech”, řekl lídr, se např. pomalu zotavuje ekonomika Ruska. Nicméně je zde stále cítit nejistota v tom smyslu, že počáteční stabilizace bytové výstavby zůstává křehká.

Naproti tomu v Číně se ukazuje, že stavební odvětví je hlavním tahounem celkového hospodářského růstu.

Podle údajů GTAI (Germany Trade & Invest – německý ústav monitorující trh a investice) se v Německu projevilo oživení výrazným nárůstem počtu zahájených stavebních projektů. Navíc prudce vzrostla poptávka po obytných nemovitostech. To se však nevztahuje na oživení v segmentech, které jsou pro Roto obzvlášť důležité, řekl Keill.

Vzestup v USA, který trvá již několik let, pokračuje s nárůstem, který by měl letos být cca 5 %. Ani mírně zvýšená úroková sazba dosud neměla negativní dopad. V USA navíc panuje největší optimismus od 2. světové války (vlastní poznatek redakce od US kongresmana Boba McEwana), k nemuž nově přibylo i snížení daně z příjmů podnikatelů o 15 procentních bodů na 20 %.

V Kanadě bylo oživení stavebního průmyslu mnohem lepší, než se předpokládalo po dvou hubených letech. Důležitým důvodem byly programy státní podpory. Keill dále potvrdil pokračující diferencovaný vývoj pro Latinskou Ameriku. Například obnovený pozitivní trend v Argentině je v kontrastu se stavebním průmyslem v Brazílii a nyní i v Mexiku, který se tu opět zpomaluje.

V Evropě se v roce 2017 pravděpodobně urychlí dosud mírný vzestupný trend. Euroconstruct očekává průměrný růst stavebních prací ve výši 3 % pro 19 členských zemí. Při bližším zkoumání však situace v jednotlivých zemích, tak jako vždy, zůstává velmi odlišná, což platí i pro sektor obytné výstavby. Zatímco Maďarsko a Irsko zaujímaly nejvyšší hodnocení, zařadil Euroconstruct Rakousko, Německo, Spojené království, Finsko a Švýcarsko na dolním konci stupnice. To vše je založeno na mimořádně heterogenní výchozí situaci ve zkoumaných zemích. Obecně platí, že obytná výstavba využívá především dobrých rámcových podmínek, jako je dobré klima ve financování, pozitivní vývoj na trhu práce a zvýšení příjmů soukromých domácností. Zvyšující se cenová úroveň rezidenčních nemovitostí představuje naopak riziko.

Německo ve skutečnosti

Dr. Keill dokončil svou analýzu celosvětové stavební činnosti rozborem situace v Německu. V roce 2016 upozorňoval, že by se země měla zaměřit na nové stavby. Sektor renovací, který je dominantní na trhu jako celku, podle něho opět zklamal. A co se týče novostaveb, i na ně je třeba se podívat správnýma očima. Letošní objemy stavebních povolení rodinných a bytových domů totiž už značně poklesly. Přitom výše uvedený optimismus ze statistiky rozestavěných staveb, stejně jako významný nárůst povolení bytových domů ještě neznamená, že „to vše se dočká i dostavění.” 265 000 bytových jednotek, které Německo očekává v roce 2017, je navíc daleko méně, než reálná potřeba 350 000 až 400 000 bytů, uzavřel Eckhard Keill.

Česká republika

Naše země se do těchto statistik nevešla, ať už proto, že její stavební aktivity nevykazovaly dramatické změny, nebo pro její malou rozlohu.

Bydlení pod střechou a střešní okna

Globálně působící skupina Roto Frank AG se zaměřuje na výrobu fasádních a střešních oken a na výrobu kování do nich. Design a výroba obou komodit se opírá o nejvyšší technickou a technologickou vyspělost, posílenou o hlubokou znalost tepelné techniky, která je klíčová pro správnou tepelněizolační funkci oken.

Výsledkem jsou pak výrobky, které dokáží v rámci dnešních technických a technologických možností vyjít maximálně vstříc jak uživatelům, tak i montážním firmám.

Střecha a střešní okna jsou absolutně nejvíce zatěžovanými konstrukcemi na domě. To se týká jak působení větru, deště, sněhu a mrazu, ale také působené zářivých a sálavých dějů. To je zejména ostré sluneční záření o intenzitě až 1 000 W/m2, které dokáže rozpálit osluněné povrchy střechy až k 80 °C. Povrch oken se ohřívá významně méně, protože cca 70 % slunečního záření propustí dovnitř nebo odrazí.

Jiným aktérem je chladné působení zejména noční zimní oblohy, které dokáže ochladit povrch střechy hluboko pod teplotu vzduchu. Toto noční ochlazení se týká i střešních oken, která nejsou-li chráněná venkovní roletou – mohou ochlazovat interiér.

Platí také, že jinak je zatěžována střecha mířící k severu, jinak k jihu ap. Proto by návrhy střechy, volba střešních oken a venkovních stínicích předmětů měly zohlednit i orientaci a sklon střechy.

¹) Čerpáno z podkladů získaných z tiskové konference, přeloženo a redakčně upraveno
Kontakty:
ROTO střešní okna s.r.o.
Průmyslová 1306/7, 102 00 Praha 10
Tel.: +420 272 651 428
E-mail: roto (tečka) cz (zavináč) roto-frank (tečka) com
http://www.roto-frank.cz
(aktualizace kontaktu: 12. 10.)
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek¹)
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

počet příspěvků: 1, poslední 16.01.2018 09:25, vstoupit do diskuze

Více článků

Automatická ventilace a stínění

Automatická ventilace a stínění

Dálkově ovládaná střešní okna jsou nutným základem pro automatizaci vedoucí k pohodlnému zajištění zdravého vnitřního prostředí. Dnes mají zákazníci…
celý článek

Okna pro maximální prosklenou plochu střechy

Okna pro maximální prosklenou plochu střechy

Požadavky na úroveň bydlení se stále zvyšují. Stará, tmavá, neobývaná podkroví se rekonstruují a u nových domů se od počátku dbá na maximální…
celý článek

Nejlepší celkový design prosklení památkových střech

Nejlepší celkový design prosklení památkových střech

Pražský Karlín se nádherně zabydluje. Kvalitu nových prostor ovlivňuje střešní prosklení – štíhlost konstrukce rámů a křídel, komfort otevírání i…
celý článek

Výměna střešního okna pod drobnohledem

Výměna střešního okna pod drobnohledem

Výměna střešního okna, někdy označovaná jako „renovace“ (přesnější výraz, neboť by mělo dojít nejen k samotné výměně, ale celkové opravě kompletního…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)