Rolety nebo žaluzie?

Představte si to...Vracíte se v létě odpoledne z práce. Slunce praží celý den a doma je vedro "na padnutí". Nechali jste přes noc otevřené okno a náhle začalo pršet. Pod oknem můžete vytírat. Pokud neuklouznete...

Chcete si o víkendu ráno přispat a v tom venku kdosi začne túrovat motorku nebo sekat trávník. Se spaním je konec. Podobně to může dopadnout, svítí-li vám vycházející slunce přímo na polštář. Venku se setmělo, vy doma svítíte a nemáte ponětí, jestli vás zrovna nikdo nepozoruje. To není příjemný pocit. Ještě hůř navíc může být, když ráno po probuzení zjistíte, že jste měli nevítaného hosta. Přes tzv. větračku se vám do bytu vloupal drzý zloděj a procházel se kolem Vás. Zažili jste to sami nebo vaši známí na vlastní kůži? Nic příjemného, co říkáte?

Dobrou zprávou je, že všem těmto situacím lze předejít a my vám poradíme jak.

Stínicí technika

Pod pojmem „Stínicí technika” se skrývá celá řada produktů. Pojďme si je rozdělit na vnitřní a vnější.

Mezi vnitřní – interiérové výrobky můžeme zařadit záclony, závěsy, látkové rolety, římské rolety, plisé, twintex, horizontální i vertikální žaluzie atd.

Je z čeho vybírat, ale interiérové výrobky slouží opravdu pouze k zastínění a dotváří design Vašeho domova.

Vnější, tedy exteriérové výrobky mají funkcí podstatně více. Do této skupiny patří zejména venkovní rolety a venkovní žaluzie. Nejenže poskytnou stín, ale zajistí dokonalé zatemnění a znemožní pohledy zvenčí. Velmi efektivně zabrání přehřátí interiéru i ve dnech, kdy se do oken opírá celé odpoledne slunce a v zimních měsících díky nim uspoříte tepelnou energii. Jednotlivé lamely rolet jsou vyplněny polyuretanovou pěnou a ta chrání před vysokou teplotou, stejně jako zabraňuje úniku tepla z místnosti. Při stažení rolet se vytváří mezi sklem a roletou vzduchová kapsa, která posiluje tepelně izolační funkce samotné rolety.

Odborně namontovaná hliníková roleta navíc působí jako zvuková bariéra a tlumí vnější hluk až o 10 dB. Dalšími výhodami je ochrana před prachem, deštěm a nepříznivými vlivy počasí. Instalací předokenních rolet navíc zvyšujete zabezpečení domova. Méně zkušenému zloději roleta odolá a pro ty zkušené je to překážka, která je zdrží. I z psychologického hlediska zloděj raději navštíví byt nebo dům bez instalovaného roletového systému.

Venkovní rolety vs. venkovní žaluzie

Zkusme si tedy porovnat venkovní rolety s venkovními žaluziemi v bodech.

Venkovní rolety:

  • vyšší stupeň zabezpečení,
  • ochrana proti nepříznivému počasí,
  • ochrana proti pohledům zvenčí,
  • ochrana proti venkovnímu hluku,
  • úspora energie při vytápění,
  • ochrana před přehřátím interiéru,
  • u většiny typů nelze naklápět jednotlivé lamely.
Ukázka venkovní rolety

Venkovní žaluzie:

  • naklápěním lamel umožňují plynule regulovat světlo v interiéru,
  • zabírají větší prostor při vytažení, je tedy potřeba větší schránky,
  • je přes ně vidět ven,
  • nejsou vhodné jaké zabezpečovací prvek,
  • nejsou vhodné do velkého větru.
Ukázka venkovní žaluzie

Řečeno sportovní terminologií, venkovní rolety nad venkovními žaluziemi vyhrávají.

Teď již víme, že „stínicí technika” toho umí více, než jenom stínit. Dá se říci, že pro každý domov, kancelář, dílnu, prodejnu, zkrátka pro všechny interiéry, které mají okna a dveře, je stínicí technika nepostradatelnou součástí.

Ovládání rolet

Pokud uvažujeme o instalaci předokenních rolet, zajímáme se také o možnosti jejich ovládání. Standardní provedení je ruční pomocí popruhu nebo šňůry. Na ovládání je pohodlnější popruh, ale je třeba mít na zřeteli, že je více náchylný na oděr, a proto by jeho vedení mělo být co nejvíce přímé. Šňůru je naopak možno vést nepřímo díky pružinovému vodítku, které chrání dráhu šňůry ve zdi.

Vyšší komfort při obsluze rolet nabízí elektromotorový pohon v hřídeli rolety. Lze jej ovládat tlačítkem nebo dálkovým ovladačem. Správné roletové tlačítko má tři ovládací prvky – nahoru, dolů a stop. Moderní pohony mají tzv. mezipolohu, která umožňuje nastavení nejčastěji používané polohy rolet do paměti pohonu.

Pro privátní použití je vhodný rádiový systém, kdy je rádiový přijímač zabudovaný v trubkovém pohonu anebo v tlačítku na zdi. Zde není žádná kabeláž a v případě jakýchkoli pozdějších změn v ovládání nejsou nutné stavební úpravy.

U všech typů centrálního ovládání je samozřejmostí možnost plné automatiky, doplněné např. o sluneční čidla nebo časové spínače.

Při výběru okenních rolet i možností ovládání vždy zvažujeme své konkrétní potřeby i představy a rozhodně se vyplatí poradit se předem s odborníkem.

Jedním z takových odborníků je česká výrobní firma Almma. Díky svým zkušenostem snad s každým typem stínění na všech možných stavbách se řadí mezi přední profesionály ve svém oboru.

Autor: Martin Kunt
Foto: Archiv firmy