Sauna - v dnešní době nevyhnutelnost

O saunách a jejich zdravotních účincích toho bylo už napsáno mnoho. Proto se nebudeme podrobně věnovat všem druhům a zaměříme se jen na ty nejdůležitější. A zmíníme, proč sauna tak pozitivně ovlivňuje celé lidské tělo.

V dnešní době, v níž je lidský organizmus neustále vystavován různým negativním vlivům a toxinům, se jako jediná záchrana jeví neustálé očišťování těla, tedy tzv. detoxikace. Běžné výživové doplňky a byliny jsou však nedostačující. Očista těla neprobíhá ani pocením, jak tomu bylo v minulosti. Důvodem jsou sedavá zaměstnání, málo pravidelného pohybu i minimum pobytu na čerstvém vzduchu, nevhodný způsob dýchání, nepravidelné a nedostatečné větrání domácností… To vše výrazně zhoršuje detoxikační schopnosti organismu. A právě v tom nám může výrazně pomoci saunování.

Zdravotní účinky saunování

Při pobytu v sauně se vyplavují endorfiny – hormony štěstí, které podporují dobrou náladu. I proto má saunování výrazný vliv na tzv. neurovegetativní systém. Finská sauna má též zásluhu na kvalitním spánku. Saunování odstraňuje migrény, vede k ústupu nervozity a celkovému uspokojení organizmu. Pravidelné saunování také zlepšuje výkonnost – především následující den po saunování. Účinky sauny působí na všechny orgány. Konkrétně finská sauna má pozitivní vliv na astma, bolavé klouby a lupénku. Napomáhá činnosti srdce, uvolňuje dýchací cesty a napomáhá správné rovnováze hormonálních funkcí. Při saunování dochází k rozšíření kožních pórů a cév, tělo se proto začne okysličovat a zlepší se přijímání kyslíků celým povrchem kůže. I v případě, že trpíte v průběhu podzimu a zimy syndromem studených nohou, může být saunování tím vhodným řešením.

Posiluje imunitu a je prevencí před nachlazením

Finská sauna je důležitou složkou prevence před nachlazením. Díky saunování totiž dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroorganismy, k uvolnění hladkého svalstva, zlepšení dýchání a ke zvýšené tvorbě obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici. Hladina této látky se v těle udrží až následujících 7 dní po saunování. Dalším projevem saunování je zvýšená obranyschopnost těla a pokles krvinek, které jsou průvodním jevem zánětů a alergií. Organizmus, který je takto přirozeně posilněn, je také odolnější vůči prochladnutí a virózám. Proto by se měl člověk saunovat alespoň jednou, ale ideálně dvakrát týdně. A co Vám lépe zabezpečí pravidelné saunování než vlastní sauna u Vás doma?

Finskou saunu můžeme ohřívat elektrickými kamínky, ale také kamny na dřevo, které dodají prostoru nezaměnitelnou atmosféru. (Foto: kati finell, shutterstock)

Finská sauna

Sauna je původem finské slovo, které označuje malé vyhřáté místnosti sloužící k saunování. Nelze se divit, že jsou sauny spojovány hlavně s Finskem a dalšími severskými kraji. Patří k těmto zemím zcela neodmyslitelně. Finové znají tajemství kvalitní regenerace těla a mysli už po celá tisíceletí. Inspirujte se i Vy a nechte na sebe blahodárně působit tradicí prověřenou finskou saunu stejně tak, jako to činí miliony lidí po celém světě.

Finská sauna je dřevěná a uvnitř ní se nachází kamna. Ty se jednou za čas polévají vodou za účelem zvlhčení vzduchu, potažmo zlepšení dýchání osob uvnitř. Ve finské sauně se teplota vzduchu pohybuje od 75 do 110 °C, vlhkost je obvykle v rozmezí 8 – 15 %. Pobyt ve finské sauně by neměl přesáhnout 15 minut. Vlivem vysoké teploty tu totiž dochází k velmi intenzivnímu pocení, díky čemuž se pokožka člověka zbavuje různých nečistot. Ve finské sauně je tak povzbuzena látková výměna.

Sauny lze též rozdělit dle umístění na interiérové a exteriérové. A pokud jste již osobně zažili saunování ve venkovní sauně, uznáte, že kouzlo takové procedury je nenahraditelné. Potní kúra v exteriérové sauně nás přiblížuje přírodě, velmi příjemnou součástí tohoto procesu je totiž čerstvý vzduch, na který vycházíme za účelem ochlazení. Ke zchlazení si můžeme dopomoci i bazénkem, kádí a v zimě i sněhem. Kádě patří mezi novinky. Jsou přejaty taktéž ze Skandinávie a slouží nejen k ochlazení organismu při saunování, ale také pro horké koupele na vzduchu kdykoliv během roku.

Konstrukce saunových stěn je volena dle klimatických podmínek a velikosti stavby. Pod vnější palubkový obklad je doporučuváno vložit OSB desku, která zaručí pevnost a konstrukční stálost stavby. Je možné ji aplikovat i pod vnitřní palubkový obklad v případě realizací velkých staveb či při výstavbě v drsnějších klimatických podmínkách.

Koupací kádě mohou sloužit jak k ochlazení po saunování, tak k horké koupeli. (Foto: fusion studio, shutterstock)

Švédská (suchá) sauna

Švédská sauna patří mezi druh saun, kde se teplota pohybuje mezi 100 a 110 °C, ale je v nich minimální vlhkost. Takový typ sauny by měly využívat jen zcela zdraví lidé, poněvadž saunování v nich je poměrně náročné pro organizmus. Dýcháme zde velmi horký vzduch, což může být pro některé nepříjemné. Stejně jako finská sauna je i švédská postavena z kvalitního dřeva.

Parní sauna

Pod pojmem parní sauna rozumíme vlhkou teplou koupel. Vlhkost vzduchu v parní sauně dosahuje totiž 80 – 100 %. Oproti jiným druhům saun má ale parní sauna nižší teplotu, okolo 40 – 55 °C. Tato sauna vytváří jedinečné klima, které příznivě působí na lidské tělo. Z bezpečnostních důvodů nesmí být kabina vyrobena ze dřeva. Konstrukce zpravidla sestává z materiálu na bázi extrudovaného polystyrenu. Prostředí parní sauny zpříjemňuje i možnost umístění automatického dávkovače aroma esencí, které jsou do prostoru vháněny výparníkem společně s párou. Velmi oblíbená bývá také solná parní kabina – doplněná o generátor aerosoli.

Vlhkost vzduchu v parní sauně dosahuje 80 – 100 %. (foto: billion photos, Shutterstock)

Infrasauna

Obvykle je infrasauna dřevěná kabinka, která prohřívá tělo osoby uvnitř pomocí infrapanelů. Infrasauna přináší svým uživatelům maximum, které je možné saunováním získat, a to při relativně nízké teplotě (do 60 °C). Tak se stává saunování dostupným téměř pro každého, tedy i těm, kterým se jinak saunování v klasické finské sauně nedoporučuje (kardiaci, astmatici, alergici). Ani tak však není uživatel o nic ošizený, infračervené teplo napomůže dokonalému uvolnění, pocení i kvalitní regeneraci celého těla. Další velkou výhodou je nenáročnost z hlediska technických parametrů – infrasaunu je možno instalovat kdekoliv v interiéru, pro její připojení postačí zástrčka na 230 V (dle velikosti sauny příp. 400 V). Leč při výběru infrasauny věnujte pozornost kvalitě infrazářičů, na trhu se nachází též produkty s vysokou hladinou elektrosmogu a nekvalitním povrchem (fólie, kovové rourky, …), které při zahřátí produkují škodlivé látky a mohly by nepříznivě působit na Váš organismus.

Švédská či Finská sauna bývá obvykle vystavěna z velmi kvalitního dřeva. (foto: Shutterstock)

Kombinovaná sauna

I tyto sauny si získaly v poslední době oblibu, a to hlavně díky jejich všestrannosti. Jsou vhodné jak pro domácnosti, tak pro veřejné provozy. Jsou spojením klasické finské sauny a infrasauny. Umožňují v prostoru jediné kabiny souběžný i samostatný provoz těchto dvou různých technologií a stávají se tak jedinečnou saunovou kombinací, která uspokojí potřeby každého uživatele. Teplota v kombinované sauně je nastavena dle potřeby uživatele na 70 – 75 °C a v případě současného sepnutí obou technologií tak dochází k povrchovému, ale i hloubkovému rehabilitačnímu prohřátí, k vysoké potivosti a zároveň je prodloužena doba doporučeného saunování na 20 minut. Organizmus se tak optimálně detoxikuje. Tato velmi oblíbená procedura umožňuje také využití závěrečné ochlazovací koupele.

Volba saunového ohřívače na dřevo

Pořízení sauny zahrnuje také volbu mezi elektrickými kamny a kamny na dřevo. Větší pohodlí a komfort nabízí elektrický ohřívač, kamna na dřevo však vykouzlí silnější zážitek ze saunování. A teplo pocházející ze dřeva má jistě i jiný charakter. Za kamny na dřevo je však potřeba realizovat vyzdívku a nebo využít žáruvzdornou ochranu, nainstalovat komínový systém. Varianta sauny s kamny na dřevo je proto finančně o něco náročnější.

Solná terapie v saunách

Blahodárné účinky solné terapie vychází z principu uvolňování aniontů (záporných iontů) a minerálních látek ze soli a jejich následného působení na lidský organizmus. Likvidují viry a bakterie, důkladně čistí organizmus, působí hojivě a podporují schopnost pokožky vylučovat toxiny. Anionty jsou tzv. Vzdušné vitamíny a mají přímý vliv na podporu imunitního systému. Solná sauna má stěny obložené solnými cihlami, případně solnými kameny. Solné cihly jsou většinou osvětleny, což působí hřejivým dojmem a celkový design je efektní. V prostorech, kde je možné umístit saunu se solnou terapií, by teplota neměla klesnout pod 15 °C ani přesahovat 55 % vlhkosti.

Solná sauna má stěny obloženy solnými cihličkami či kameny. (foto: alhim, Shutterstock)

Kdy se pobyt v sauně nedoporučuje

V případě, že trpíte vysokým krevním tlakem, máte problémy se srdcem, epilepsii či otevřené zranění, pobyt v sauně (především v té finské) se kvůli vysoké teplotě nedoporučuje. Také těhotné ženy by neměly, minimálně v prvním trimestru, absolvovat pobyt ve finské sauně (kvůli výrazné detoxikaci organizmu, k němuž dochází při saunování).

Autor: Ing. Kateřina Kočická 1)
Foto: Shutterstock

1) překlad: Helena Široká