Screenové rolety v pergolách

Aktualizováno: 14. 2. 2017

Screenové rolety jsou v České republice stále oblíbenější. Mnoho z nás tento výrobek zná jako elegantní, moderní a cenově příznivou možnost, jak vkusně a účinně řešit stínění oken budov. Screenové rolety si však nemusíme dávat do souvislosti jen s okny. Uplatní se i při zastínění zimních zahrad, teras, altánů, zahradních domků, venkovních rodinných bazénů ap.

Screenové rolety v pergolách

Léto je doba, kdy lidé více než v jiných ročních obdobích opouští zdi domu a míří pod širé nebe. Jsou chvíle, kdy se rádi vystavují slunečnímu záření, které je může příjemně prohřát a tělu dodat nezbytný vitamín D, ale jsou rovněž chvíle, kdy jsou raději ve stínu a pouze si vychutnávají pobyt na čerstvém vzduchu. Spousta z nich má potom rádo soukromí, a tak tento pobyt preferuje spíše na vlastním pozemku.

Kdo má doma pergolu, ať už klasickou dřevěnou či z jiného materiálu, tak jistě řešil jak variabilně zastínit boky pergoly. Někdy potřebujeme boky zcela uzavřít a ochránit tak váš zahradní nábytek či návštěvu před prudkým slunečním zářením. Někdy je zase vhodné mít pergolu otevřenou, např. při krásném počasí, či když chcete mít volný prostor pro přenášení větších věcí.

Jako moderní a spolehlivé řešení, které tyto požadavky splňuje, se jeví systém screenových rolet, jehož největším výrobcem v České republice je společnost Building Plastics ČR, s.r.o. Její výrobky nesou ochranou známku MINIROL a umožňují výběr ze tří základních druhů screenových rolet.

MINIROL Screen – u této varianty je látka volně napnutá mezi spodní lištou a boxem.

MINIROL Cablescreen – zde je vodící lišta nahrazena nenápadným vodícím lankem. Lanko je kotveno pomocí napínáku v podlaze nebo na okně.

MINIROL Zipscreen – systém obecně známý také jako lockscreen s pevným uchycením jak okraje látky na bocích po celé výšce, tak i spodní lišty tzv. zipem uvnitř vodicí lišty.

Tento posledně zmíněný typ je pro použití v exteriéru nejvhodnější. Roleta je pohledově subtilní, ale zároveň odolná proti silnému větru. Právě například pro pergolu, či libovolný otevřený přístřešek je pevné uchycení látky po celém obvodu vhodné také vzhledem k tomu, že ve zvýšené míře eliminuje průhyb tkaniny při zatížení větrem v otevřených plochách. Screenová roleta ve variantě se zipem zároveň slouží jako síť proti hmyzu.

Pohyb screenových rolet lze zajistit manuálně pomocí kliky, komfortnějším řešením je pak pohon elektromotorem s dálkovým ovládáním. V případě volby motorického pohonu, doporučujeme celý systém vybavit také větrným čidlem, které při extrémním zatížení větrem, nikoli však v běžných provozních podmínkách, vyšle impuls k vytažení rolety do boxu a tím zajistí ochranu stínicího systému před případným poškozením.

Screenová textilie

Na screeny se používá speciální látka, která velmi efektivně zamezí průniku světla odražením slunečních paprsků. Látky pohltí přicházející teplo a navíc zajišťují nepřerušenou cirkulaci vzduchu bez průchodu prachů a alergenů do Vašeho interiéru. Screenové látky jsou perforované a díky tomu zůstane v kontaktu s okolím. Zvolením screenové látky můžete snadno měnit vlastnosti a výsledný vzhled celého systému.

Serge je látka složená ze skelných vláken, každé vlákno je potaženo samostatně vrstvou PVC a následně je utkána výsledná textilie, což umožňuje kombinaci více barevných vláken a pravidelný vzhled v ploše látky.

Tkanina Serge
Tkanina Serge

Soltis je látka složená z polyesterových vláken potažených vrstvou PVC. Na rozdíl od screenu je nejdříve utkána plocha látky z jednotlivých vláken a poté je v napnutém stavu opatřena PVC vrstvou. Tento technologický postup dodává látce nepravidelný vzhled.

Tkanina Soltis
Tkanina Soltis

Díky užití těchto kvalitních materiálů jsou uvedené látky extrémně pevné a odolné vůči vlhkosti. Látky jsou také špatně hořlavé, antistatické, barevně stálé a odolné vůči UV záření. Velkou předností látek je jejich dlouhá životnost.

O firmě

Firma Building Plastics ČR, s.r.o. byla založena v roce 1996 a je jedinou firmou na trhu, která se úzce zaměřuje na rolovací systémy v oblasti stavebních otvorů. Pod ochranou známkou MINIROL nabízí produkty, které jsou dodávány zákazníkům v téměř celé Evropě a splňují přísná kritéria na kvalitu, bezpečnost a spolehlivost.

Hlavním cílem firmy je plná spokojenost zákazníka, které se firma zavázala dosáhnout maximální technickou podporou a poradenstvím, či instalací přímo na míru. Kromě screenových rolet představuje značka MINIROL také:

  • předokenní rolety a ostatní roletové systémy,
  • sítě proti hmyzu,
  • rolovací garážová vrata,
  • rolovací průmyslová vrata, včetně protipožárních a neprůstřelných typů,
  • rolovací mříže,
  • rychloběžná fóliová vrata.

Čtěte také:

Literatura a zdroje:

[1] Jan Hejhálek: Screenové rolety MINIROL, Elegantní, vkusná a moderní stínicí technika, Stavebnictví a interiér 2013/4.

Kontakty:
Building Plastics ČR s.r.o.,
Košíkov 76, 595 01 Velká Bíteš
Tel.: +420 566 502 411
E-mail: info (zavináč) minirol (tečka) cz
http://www.minirol.cz
(aktualizace kontaktu: 3. 5. 2017)
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

počet příspěvků: 2, poslední 29.07.2018 19:41, vstoupit do diskuze

Více článků

Screenové stínění oken: funkční element moderní architektury

Screenové stínění oken: funkční element moderní architektury

Exteriérové stínění se pro své výborné užitné i estetické vlastnosti stává čím dál víc uživatelsky oblíbeným. Výrobci nabízí velkou škálu barev,…
celý článek

SKY systémy – účinné stínění ateliérových oken

SKY systémy – účinné stínění ateliérových oken

Ať už se jedná o prosklení vertikální, horizontální, šikmé či zahnuté, stínicí prvky jsou téměř vždy na místě. Obzvláště okna ve střechách či zimních…
celý článek

Nová kolekce látek Bematech

Nová kolekce látek Bematech

Nové kolekce látek Bematech pro stínicí prvky se vyznačují především funkčním designem. Spojení klasických produktů a novinek, a k tomu důraz na…
celý článek

Okna, stínění, světlo a energie

Okna, stínění, světlo a energie

Když nás zajímá skutečná tepelná ochrana domu a chceme dovést reálné účty za vytápění nebo letní chlazení k minimu, pak nemůžeme přehlédnout stínicí…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)