SEMA software – do nového roku opět s novou verzí a spoustou novinek

S železnou pravidelností vydává SEMA dvakrát ročně vždy novou verzi programu pro dřevostavby, srubové stavby, tesařské a speciální konstrukce a schody. Nejinak tomu bylo i v roce 2013, v květnu a následně i v prosinci, kdy byly uvedeny na trh nové verze s označením SEMA Experience V12.2 a V14.1.

Vydaná verze obsahuje řadu nových funkcí a vylepšení, jejichž cílem je zjednodušit a zefektivnit práci projektanta.

Ocelové prvky a Skupinové vrtání

Mezi hlavní novinky verze V12.2 patří bezesporu nový modul Ocelové prvky (samostatný i vícenásobný spoj a seskupování ocelových prvků), jež umožňují vytvářet automatické styčníkové prvky, a to jednostranné či oboustranné včetně automatického výrobního výkresu. Stačí jednoduše označit prvky, jež chceme pomocí styčníku spojit, a program sám automaticky vygeneruje tento spoj.

Perfektně tento modul doplňuje i nová funkce Skupinové vrtání – automaticky osadí požadovaný počet navrtání včetně spojovacího materialu (kolíky, šrouby, podložky, matice apod.) a tím je vše během okamžiku připraveno pro výrobu i včetně dat pro CNC stroje a samozřejmně detailního výpisu do seznamu materialů a výrobního výkresu.

Nový modul Ocelové prvky umožňuje vytvářet automatické styčníkové prvky

Další rozšíření a vylepšení

Rozšířeny byly i možnosti u Dřeva v libovolné formě zakřivení a to hlavně u úprav ražení z čela prvků. Stejně tak Kontrolní centrum bylo doplněno o automatickou kontrolu chybějících protiopracování.

Pohodlnější správa a práce se základními daty nyní umožňuje zapnutí více katalogů najednou, pro uživatelské pohodlí jsou rozšířeny i možnosti kótování a zadání CAD Textů, automatické kótování polygonů.

V části určené pro kreslení stěn je důležitou novinkou možnost nastavení montážního otvoru u oken a dveří – není tedy vice nutné vytvářet vice variant maker osazení sloupků kolem oken podle různých stavebních otvorů, ale postačuje nyní jedna variant, jež se pak automaticky přizpůsobuje nastavené toleranci pro zabudování.

Rozšířena je modulová technika pro export FHP na stěnová CNC centra, nově je možné nechat spočítat hmotnost kompletních střešních a stropních elementů.

Kreslení schodů

Část určená pro kreslení schodů přinesla do standardních dat variantu Schody s distančními prvky a i možnost nastavení útlé paraelné bočnice pro elegatní varianty schodů. Co do funkčnosti byl značně uživatelsky vylepšen tisk schodů, díky jehož automatice je tiskový výstup připraven a proveden jen pomocí několika kliknutí, a to i na více rozličných tiskáren a formátů najednou. Stejně tak je pak připraven i automatický přenos kompletních schodů na CNC stroje.

Vytvoření atypických schodů je otázkou 3 kliknutí myší

Stavební fyzika

I prosincová verze V14-1 přinesla řadu novinek, jež usnadní práci či přinesou nové možnosti.

Jednou z nich je Stavební fyzika, která umožňuje zcela automatický přepočet Glaserova diagramu a všech zajímavých hodnot libovolné skladby konstrukce. Většina hodnot je již uložena v základních datech a komu to nestačí, ten si samozřejmě může kdykoli vytvořit data vlastní. Výpočty mohou být také vizuálně zobrazeny, vypočtené údaje je možné vytisknout přes automatiku výstupu jako vícestránkový dokument. V tomto dokumentu jsou zpracovány a zobrazeny graficky veškeré důležité údaje. Také podklady pro výpočet jsou zobrazeny v přehledné tabulce. Tak je pro uživatele jasně patrné, zda je navrhovaná izolace již dostatečná, případně zda je potřeba ji optimalizovat.

Stavební fyzika nově umožňuje např. zcela automatický přepočet Glaserova diagramu

Vícenásobné ořezávání

Tesaře i výrobce dřevostaveb jistě osloví nová možnost Vícenásobného ořezání. Příkladem využití může být sloupek stanové nebo věžové střechy, zakracovací řezy úžlabí nebo nároží na rohovém spoji vaznic, nebo také na fošnu pod valbovou střechou. Jakmile se setkávají více než dva dřevěné prvky, je potřeba i odpovídající množství řezů. To se nyní nechá v programu SEMA provést celkem jednoduše a lehce. Zvolit řezné plochy, řezat, hotovo. Je možné zvolit až osm rovin řezu. Po výběru ploch může uživatel vybírat z několika variant opracování a zvolit výsledné požadované provedení opracování. Pomocí grafického zobrazení ve 3D v reálném čase je výběr vhodného řezu výrazně jednodušší. Samozřejmě je také možné převést obrábění na CNC stroje.

Výrobní výkresy

Dle požadavků uživatelů je vylepšen i Výrobní výkres pro dřevěné elementy a elementy schodiště. S touto novou funkcí lze zvolit, jak má být element okótován – klasické tesařské kótování nebo kompletní výrobní výkrese se šesti pohledy. Kótování obrysu a jednotlivých opracování je přitom plně automatické. Různé pohledy ve výrobním výkresu je možné kliknutím myši přepínat. Tak lze bez větší námahy provést vizuální kontrolu obrábění. V části SEMA softwaru pro schody je tato nová automatika kótování také zpřístupněna. A tak i výrobce schodů si takto může nechat vygenerovat výrobní výkresy jednotlivých schodišťových prvků.

Řízení úkolů

Kontrolní centrum doznalo v této verzi dalšího vylepšení – tzv. Řízení úkolů. Toto rozšíření otevírá zcela nové možnosti a ukazuje svoji skutečnou sílu v případě, kdy na projektu pracuje více uživatelů. Každý stavební element může být nyní opatřen poznámkou, tu lze propojit s libovolným dokumentem nebo také například s hypertextovým odkazem. Stisknutím tlačítka je vloženo datum a aktuální čas, přiřazen symbol viditelný jak ve 2D, tak i 3D.

Asistent stavby

Modul Asistent stavby je nově rozšířen o variantu libovolný půdorys – umožňující bleskové kompletní vytvoření budovy na libovolný tvar půdorysu.

Uživatel jistě ocení i Rychlé a snadné úpravy důležitých dat umožňující rychlý a přímý přístup na libovolné pole vlastností elementu. Jednotlivým odkazům lze zároveň vytvořit samostatně definovanou ikonu pro přímý přístup. Jsou zde i další zajímavé funkce jako změny pomocí dvojkliku, přístup do nastavení vlastností zobrazení, barev či upozornění jednotlivých prvků kliknutí pravým tlačítkem, zrušením označení pomocí ESC a mnoho dalších.

Část určená pro schody mimo rozšíření Asistenta schodů o volný tvar připravila i další znamenitou novinku – schody na CAD (schody na Polygon, schody na Křivku...). Stačí vytvořit polygon nebo křivku, určit nástup, výstup, zvolit výstupní čáru a schodiště je hotové. Vzhled schodiště je definován pomocí základních dat. Zlatý hřeb: Všechny konstrukční údaje jsou okamžitě k dispozici! SEMA tímto novým rozšířením software pro schody značně zmodernizovala a znovu ukázala, jak rychle je dnes možné zkonstruovat schodiště.

Pravidelné aktualizace

U SEMY ale péče o produkty nekončí výměnou verze za novější. Mezi těmito standardními verzemi jsou k dispozici ke stažení pravidelné aktualizace. Od verze 14-1 se poprvé aktualizuje program SEMA zcela automaticky. Tím má uživatel jistotu, že pracuje vždy na aktuální verzi. To, že se program dle nastavení může sám aktualizovat, tak šetří čas i náklady. Zákazníci SEMA využívající Péči o zákazníka tak mají k dispozici systém, který nikdy nezestárne, neboť je stále aktualizovaný. Na SEMU se můžete spolehnout!

Všechny novinky uvedených verzí jsou zpracovány formou přehledných filmů na www.sema-soft.cz, případně je můžete vidět na některém z následujících veletrhů, na kterých SEMA bude vystavovat (např. Střechy Praha 23. až 25. 1. 2014, Dřevostavby Praha 6. až 9. 2. 2014).

Autor: Jiří Bartoš
Foto: Archiv firmy