SENDWIX – předem vyhraná bitva

Jednoplášťové zdivo jako technologie pro obvodové konstrukce má svůj zenit až na drobné výjimky za sebou. Lze očekávat, že po vzoru většiny západoevropských zemí jednovrstvé zdivo na obvodu staveb i u nás postupně vystřídají různé vícevrstvé sendvičové systémy, které stavbě zajistí podstatně vyšší mikroklimatické parametry. Přestože výrazně vyšší kvalita nemusí v tomto případě znamenat výrazně vyšší cenu, nabídka kvalitních sendvičových systémů na domácím trhu je stále více než omezená.

Prvním a dosud jediným certifikovaným systémem vícevrstvého zdiva na domácím trhu je letošní novinka ze společné dílny společností KM Beta, LB Cemix, Rockwool a Bison&Rose s názvem SENDWIX. Jedinečnost tohoto moderního uceleného systému vícevrstvých zděných konstrukcí nespočívá ani tak v použité technologii kontaktních nebo provětrávaných vícevrstvých konstrukcí, které by již samy o sobě v dnešní době neměly být ničím neznámým nebo převratným. Největší přínos konstrukce nespočívá dokonce ani v optimálních vlastnostech skladeb, které jsou právě důsledkem použité technologie a jednotlivých stavebních materiálů. Tím hlavním přínosem pro běžné stavebnictví je vytvoření uceleného konstrukčního systému s ověřenými a garantovanými vlastnostmi, na které se může projektant stejně jako cílový zákazník spolehnout.

Hlavní vlastnosti konstrukčního systému SENDWIX vyplývají z technologie vícevrstvého zdiva a z výhod použitých materiálů. Přednosti systému spočívají v optimálních stavebně – fyzikálních vlastnostech konstrukce, které zásadně přesahují možnosti tradičních jednoplášťových stěn. Při srovnatelných investičních nákladech zajišťují konstrukce SENDWIX výrazně vyšší úroveň mikroklimatu v interiéru stavby z hlediska tepelně technického, vlhkostního a akustického.

Nadstandardní izolace

SENDWIX nabízí širokou škálu tepelně izolačních standardů dle požadavku investora. Konstrukce s vrstvou izolace nad 140 mm jsou vhodné pro nízkoenergetické domy a nejvyšší skladby vyhoví i pro kategorii pasivních domů. Konstrukce dosahují součinitele prostupu tepla v rozsahu od 0,34 do 0,18 W/m2K (R = 2,8 – 5,4 m2K/W) dle zvolené tloušťky izolace (100 – 200 mm). Bezpečně tedy splňují veškeré požadavky národních i evropských norem. Díky souvislé vnější vrstvě tepelné izolace jsou absolutně minimalizovány tepelné mosty konstrukce, takže v reálné výstavbě nedochází k významnému snížení ideálních vlastností stěny. Vnější zateplení umožňuje také elegantní řešení tepelných vazeb systému s dalšími stavebními dílci (okenní výplně, střecha, atd.)

Extrémní akumulace

Díky umístění tepelné izolace na vnější straně je v celé konstrukci v zimě i v létě optimální průběh teplot. Teplota v celé tloušťce nosné stěny je velmi blízká vnitřní teplotě vzduchu v interiéru, což se významně projeví na celkové tepelné pohodě. Hlavní teplotní gradient probíhá v tepelné izolaci. Vysoká objemová hmotnost a měrné teplo vápenopískových cihel způsobují jejich vysokou tepelnou akumulaci. Ta spolu s ideálním průběhem teplot v konstrukci zapříčiňuje extrémně vysokou tepelnou setrvačnost zdiva a celé stavby. Akumulované teplo může být například v zimních měsících ze zdiva spontánně odváděno zpět do interiéru, takže i při několikahodinovém odstavení otopného systému nebo při výrazných výkyvech vnějších teplot nedojde k podstatným změnám teploty v interiéru. Stejně tak v letních měsících dokáže konstrukce velmi účinně tlumit vysoké teplotní výkyvy v průběhu celého dne a eliminovat vliv extrémních teplot na pohodu v interiéru. Nosné zdivo díky optimálnímu průběhu teplot nepromrzá, takže nepodléhá běžným degradačním procesům jako tradiční jednoplášťové konstrukce.

Ideální akustika

Dalším významným parametrem kvality vnitřního prostředí bytových i nebytových staveb vedle tepelné a vlhkostní pohody je hladina hluku a akustické mikroklima. Zvuková pohoda v interiéru je přímo závislá na akustických parametrech obvodových konstrukcí stavby, konkrétně na součiniteli vzduchové neprůzvučnosti Rw, který dosahuje hodnot u skladeb SENDWIX od 54 do 66 dB.

Tato čísla suverénně překonávají možnosti běžného jednoplášťového zdiva. Všechny nabízené typy obvodových konstrukcí i samotné vnitřní stěny objektů bezpečně splňují požadavky norem na stupeň neprůzvučnosti i při extrémní hladině venkovního hluku. Hlavní příčinou vynikajících zvukově izolačních vlastností konstrukce je vysoká objemová hmotnost vápenopískových cihel. Zvukovou izolaci obvodových nosných konstrukcí ještě dále zvyšují přídavné vrstvy skladby.

Vítězství argumentů

Sendvičové zdivo tedy dosahuje výrazně vyšších tepelně izolačních vlastností než jednoplášťové stěny při srovnatelné tloušťce. Statické parametry hovoří v případě SENDWIXu také ve prospěch sendviče, který je možné úspěšně využívat i pro vysoce namáhané nosné stěny vícepodlažních budov. Stejně dopadají i zvukově izolační vlastnosti. K tomu se přidává ještě vysoká tepelná akumulace. Na druhou stranu by bylo možné hovořit o vyšší staveništní pracnosti vícevrstvých konstrukcí, vyplývající z jejich sofistikovanější skladby. Za srovnání jistě stojí i otázka finanční nákladnosti jedno a vícevrstvých stěn. Podle konkrétních cenových kalkulací udávaných jednotlivými výrobci ale překvapivě sendviče nepředstavují vyšší investiční náklady než stěny jednovrstvé. Zdá se tedy, že sendvičům nestojí v cestě žádné zásadní argumenty.

Autor: Marek Dudák
Foto: Archiv firmy