Skládaná fasáda NOVABRIK pro zdravé a energeticky úsporné domy

NOVABRIK je důmyslný systém betonových prvků s elegantní pohledovou úpravou pro rychlou bezmaltovou výstavbu fasád. U nás je vyráběn a distribuován stejnojmennou firmou NOVABRIK CZECH, s.r.o. Fasáda z NOVABRIKu je difúzně otevřená konstrukce (říká se „dýchající“), navržená původně pro dřevostavby. Je vhodná i pro všechny ostatní typy staveb a všude umožňuje nejsnazším, cenově dostupným, velice trvanlivým a vkusným způsobem řešit fasádu na odvětrávané tepelné izolaci, jež je odborníky pokládána za nejbezpečnější.

NOVABRIK se hodí i na obvodovou zeď bez tepelné izolace, např. na zeď z tepelně izolačních cihelných či pórobetonových bloků, kde může nahradit fasádní omítku. Jsou známy případy, kdy se na fasádní omítce již po pár měsících objevily praskliny kopírující zdicí bloky, což je dáno vesměs volbou nevhodných materiálů či jinou technologickou nekázní stavební firmy. Opakované nátěry a jiné zásahy do fasády pak citelně ruší pobytovou pohodu a „lezou" do peněz. Fasáda NOVABRIK spolehlivě zakryje všechny praskliny a nedokonalosti na nosné zdi. Pořizovací náklady jsou ve srovnání s omítkou trochu vyšší, ale řešení je to trvanlivější, bezpečnější a s rychlou návratností.

NOVABRIK a „zdravé domy"

Pojem „zdravých domů" je spojován se staročínskou přírodní filosofií1, ovšem je srozumitelný i dnešnímu středoevropanovi. Odmyslíme-li si požadavky, které „kladou na výstavbu" některé disciplíny na okraji fyziky2, má zřejmě každý z nás při vyřčení slov zdravý dům na mysli dům, který skýtá ochranu před mrazem, deštěm, větrem, a kromě toho plní ještě další funkce.

Zdravý dům má také chránit před venkovním hlukem, jeho místnosti mají být ve dne zality příjemným denním světlem nebo sluncem a v noci temné jak noční obloha na samotě. Velmi důležité pro zdravé a útulné prostředí je také příjemná teplota vzduchu a zdí, které obklopují místnost, oboje cca 21 °C, dále přiměřená vlhkost vzduchu kolem 50 - 60 % relativní vlhkosti, zdi bez mokrých map, bez plísní, prosty hnilobného zápachu.

Měřitelné a hmatatelné podmínky pro zdravé bydlení, jmenované naposled, jsou také důležité a lze je dobře a rychle splnit pomocí systému skládané bezmaltové fasády NOVABRIK v sestavě s odvětrávanou tepelnou izolací z minerální vlny.

V 90. letech minulého století se u nás rychle ujaly nevětrané kontaktní zateplovací systémy (KZS, dnes nazývané také ETICS z anglického External Thermal Insulation Composite System). Takřka vytěsnily odvětrávané tepelné izolace, které jsou odborníky velmi často považovány za bezpečnější, spolehlivější a také „odolnější" vůči chybám v návrhu a provedení. Výrobci tehdy přišli s uceleným zateplením s velmi tenkou venkovní omítkou, které stačilo „jen" vzít a instalovat z vnější strany na jakoukoliv zeď. Vše se zdálo být rychlé, velmi snadné a poměrně levné. Brzy se ale ukázala slabší místa tohoto řešení: malá mechanická pevnost omítky, kterou se bylo možné snadno probourat do vrstvy izolace, kosmetické problémy na fasádě (plísně, řasy, tmavé mapy) a někdy málo zvládnutý tok (a kondenzace) vodní páry v obvodové konstrukci v chladném období, kdy má konstrukce nejvíce izolovat a být tedy suchá.

realizace skládané fasády novabrik

Systém NOVABRIK umožňuje jako první realizovat odvětrávanou tepelnou izolaci a současně s ní i elegantní, velmi trvanlivou fasádu tak snadno a rychle, jako se realizují fasády s kontaktní nevětranou izolací mokrou cestou, ovšem bez nevýhod spojených s KZS.

Dýchající zdi

Pojem dýchajících zdí se v České republice ujal pro obvodové konstrukce, jimiž relativně snadno může procházet vodní pára. Transport páry se děje tzv. difúzním mechanismem, a proto se takovým zdem říká „difúzně otevřené". Příkladem je zeď z tepelně izolačních cihelných bloků nebo pórobetonových tvárnic.

realizace fasády

Opakem jsou difúzně uzavřené zdi (konstrukce), kterými žádná pára nemůže procházet. Příkladem je standardní střešní konstrukce u sklonitých střech na rodinných domech, do níž se kvůli paronepropustnosti vkládá parotěsná (např. PVC nebo polyethylenová) fólie.

Difúze páry nemůže u difúzně otevřených konstrukcí nikdy sloužit k odvětrání vnitřní vlhkosti. Jednak proto, že difúze probíhá hlavně při velkém rozdílu vnitřní a venkovní teploty - tedy prakticky jen v zimě - a také proto, že jde z hlediska praktické potřeby o malé množství páry. Např. při mrazivém zimním počasí -15 °C vstupuje z vnitřní strany do 1 m2 konstrukce z cihelných bloků typu therm o tloušťce 440 mm přibližně 0,15 mg páry za vteřinu, což je cca 13 g na metr čtvereční za den při setrvalých mrazech -15°C.

Tato vodní pára však stačí k tomu, aby způsobila ztrátu tepelně izolačních vlastností zdiva a v horším případě i další problémy, jako je vznik a růst řas a plísní, nebo dokonce ztráta mechanické pevnosti zdiva, pokud v konstrukci kondenzuje a sražená voda nemá kam unikat ani se odpařovat. Nově se těmto jevům říká vlhkostní vady či poruchy a objevují se např. při špatně navržené a zhotovené tepelně izolační obálce. Např. při nevhodném zateplení slabou vrstvou pěnového polystyrenu, který propouští vodní páru dvakrát až pětkrát hůře než zdivo. V nosném zdivu, kde kvůli tenké vrstvě vnější polystyrénové izolace rychle klesá teplota směrem ven, se objeví rosný bod, takže zde nastane kondenzace. Polystyrén ale brání úniku vlhkosti ven a to hlavně tehdy, když se oteplí a konstrukce by měla vysychat. Je nutné vědět, že vysychání mokré konstrukce směrem dovnitř může nastat až po výrazném oteplení (v našem případě na cca 15 °C). Není ale vůbec zdravé, aby se do vnitřního prostoru odpařovala voda z hloubi obvodové konstrukce, která tu „hnila" přes celou zimu.

Firma NOVABRIK CZECH, s.r.o. proto oslovuje své možné zákazníky tímto výstižným způsobem. „Když se uzavře dům kontaktní fasádou, je to jako když máte ucpaný nos plný rýmy...také se Vám špatně dýchá ...."

Co je to tedy „dýchající" stěna (zeď, konstrukce)? Je to stěna, která páru „vdechuje" (zevnitř) a zároveň „vydechuje" ven tak, aby uvnitř nedocházelo ke kondenzaci. Dýcháním se myslí transport páry difuzí. Úlohou pro projektanta je, aby zeď vdechovala (skoro) vždy méně, než stačí vydechovat. Vnitřní nosné zdivo tedy musí propouštět páru mnohem hůře, než vrstva tepelné izolace, a proto se používá výhradně izolace z minerálních vláken. Izolace musí být dostatečně silná, aby vnitřní nosné zdivo bylo udržováno na teplotě vnitřního prostředí a nevznikal v něm žádný rosný bod. A konečně - tepelná izolace musí být odvětrávaná (pára je volně vydechována ven).

Pokud chceme zabránit kondenzaci v konstrukci, můžeme zvolit i jinou cestu. Můžeme úplně zabránit „vdechování" páry do konstrukce zevnitř a tím i její kondenzaci - např. pomocí už zmíněné fólie jako u sklonitých střech.

Alternativním řešením je, že zabráníme kondenzaci v nosném, leč „dýchajícím" zdivu, ale tolerujeme kondenzaci v tepelně izolační vrstvě (za mrazů a ve velmi malé míře). To je princip systémů KZS (ETICS). Potom musí být vrstva tepelné izolace opět dostatečně silná, aby vnitřní vrstva nosného zdiva byla udržována na teplotě vnitřního prostředí. Jako izolant je buď použit pěnový polystyren, který propouští velice málo vodní páry, a tudíž v něm dochází k malé kondenzaci. Nebo je jako tepelná izolace použita minerální vlna, která propouští páru dobře. Pára se ale nesmí zastavit na tenkovrstvé fasádní omítce. V obou případech je výsledek závislý na preciznosti. Různé amatérské záměny materiálů a zjednodušování pracovních postupů mohou vést k velkým nepříjemnostem.

Difúzně otevřené zdi s obklady NOVABRIK

Model plně dýchající zdi je řešení se systémem NOVABRIK. Jako tepelná izolace se použije minerální vlna (např. Rockwool), která ze všech stavebních materiálů propouští páru bezkonkurenčně nejlépe, a mezi izolací a fasádou NOVABRIK se zhotoví mezera pro odvětrání. Toto řešení ještě při venkovní teplotě - 40 °C nevede k žádné kondenzaci v konstrukci, což je pro standardně navrhovaný ETICS již nereálné. Odvedení rosného bodu do odvětrávané mezery, jak je tomu u řešení s NOVABRIKem, má ještě další význam. Vyloučení kondenzace a mrznutí vody v konstrukci má blahodárný vliv na trvanlivost tepelně izolační vrstvy i fasády. Životnost tepelně izolační vrstvy s fasádou NOVABRIK patří mezi všemi systémy zateplení k vůbec nejvyšším a dosahuje min. 60 let (pro standardní ETICS výrobci uvádějí cca 20 až 25 let). Doplňme, že společnost NOVABRIK CZECH, s.r.o. poskytuje v rámci zákaznického servisu při nákupu skládané fasády i návrh tepelně izolační obálky.

Požární odolnost

Fasádní vrstva z pohledových prvků NOVABRIK spolu s odvětrávanou mezerou a tepelnou izolací z minerální vlny znatelně zvýší požární odolnost celé obvodové konstrukce při působení požáru zvenku. Tato skutečnost má velký význam zejména u dřevostaveb, pro které byl tento systém v Kanadě navržen.

fasáda z Novabriku

Ochrana proti hluku

Další, takřka neopakovatelnou předností fasádního obkladu NOVABRIK ve spojení s tepelnou izolací z minerálních vláken, je velmi účinná ochrana před hlukem, který působí zvenčí, a naopak také vysoký stupeň akustické intimity, kdy venku není slyšet např. rozhovor osob uvnitř. Platí to pro všechny stavby, kde je řešení NOVABRIK použito, ale zvlášť výrazně se opět projeví u dřevostaveb, pro něž byl navržen. Způsob, kterým dochází k výbornému akustickému oddělení venkovního a vnitřního prostoru, je kombinací několika fyzikálních principů.

  • Zvuková vlna, která dopadá na betonový povrch obkladových prvků NOVABRIK, se odráží, což je dáno vysokým modulem pružnosti betonu, a zároveň rozptyluje do stran, což je dáno jeho nerovným povrchem.
  • Zvuk nemůže dobře postupovat ani tak, že by zvuková vlna jakkoli rezonovala s fasádou a rozkmitaná fasáda pak vysílala zvuk dovnitř. Fasáda se očividně nemůže kmitat (podobně jako homogenní deska) harmonickým mechanickým vlněním, neboť je složená z mnoha prvků, na jejichž rozhraní dochází k silnému rozptylu mechanické vlny a přeměně její energie v teplo. Není dokonce možná ani tloušťková rezonance, neboť skladebné prvky jsou překládány přes sebe.
  • Zvuk, který se dostane za fasádu (díky vzduchové průzvučnosti apod.), je pohlcován izolací z minerální vlny a dále pak vlastní nosnou zdí (stěnou).

Závěr

Fasádní obkladový systém NOVABRIK pro suchou, bezmaltovou montáž je vysoce důmyslný a inovační produkt, který plní najednou několik požadavků investorů a projektantů. Společně s odvětrávaným tepelně izolačním systémem nabízí rychlé a velmi bezpečné řešení pro každý dům, které má řadu předností oproti běžně používaným systémům zateplení s fasádní úpravou. Tomuto systému se budeme věnovat i v příštích číslech.

1 Staročínská přírodní filosofie Taoismus vykládá chod světa jako výsledek toku energie - čchi, který vyvolává život lidí a zvířat (překážka toku může vést k nemoci), a harmonického spolupůsobení ženského principu jin a mužského principu jang, což jsou protiklady, které se na rozdíl od protikladů v západních filosofiích vzájemně podmiňují a jejich výsledkem je harmonie obou sil, ne vítězství jedné nad druhou. Obě složky jin i jang jsou obsaženy v každé bytosti i věci. „Zdravý dům tak např. musí být orientován vůči světovým stranám a umístěn vůči okolním objektům tak, aby oba principy byly vyváženy ve prospěch harmonického (rozuměj z pohledu lidí pokojného) soužití ženy a muže. Špatně umístěný a orientovaný dům podle této filosofie tak může vést k roztržkám a partnerské disharmonii.
2 Dům by například neměl ležet na „(geo)patogenní zóně“. Ta ale nemá uchopitelnou specifikaci (definici), podle níž by ji bylo možné jednoznačně a opakovaně lokalizovat a změřit. Podle některých výkladů vzniká patogenní zóna v místech, kde „rezonuje“ elektromagnetické záření 40 až 180 MHz (přibližně VKV rozhlasové vlny) s tzv. geostacionárním polem, které prý vzniká nad rozhraním dvou geologických hmot s různou elektrickou vodivostí. V tomto poli je prý zvýšená hustota elektronů a jejich „interakce“ s rozhlasovými vlnami prý může vést k rozpadu červených krvinek apod. Tyto hypotézy ovšem nebyly korektně prokázány, vyznívají spíše poněkud zmatečně - často i proto, že se odkazují na neexistující a nepozorované jevy. Na druhé straně si je dnešní věda vědoma, že mnoho jevů ještě vůbec neobjevila a jiné, již objevené, neumí popsat.
Autor:
Foto: Archiv firmy NOVABRIK CZECH, s.r.o.