Špaleta TRAV®frame. Zadání do výběrového řízení?

Zveřejněno: 13. 6. 2015

TRAV®frame je systém hotové prefabrikované špalety, umožňující velmi rychlou a především technicky a funkčně přesnou montáž okna i s venkovními nebo vnitřními stínicími předměty a síťkou proti hmyzu. Výsledné okno i se všemi doplňky je bez tepelných mostů, netěsností a jiných slabin. Výrobek je nyní dostupný na trhu v ČR.

Špaleta TRAV®frame. Zadání do výběrového řízení?

Titulek článku je volně převzat z původní německé technické informace. I když v České republice nelze – někdy ke škodě věci – jmenovat v tendrech na veřejné stavby konkrétní výrobky, v Německu, zemi původu prefabrikované špalety TRAV®frame, to možné je. Existují totiž výrobky, jejichž výjimečnou kombinaci užitných funkcí, provozní účinnosti a jiných předností nelze slovně opsat, a je tak nutné a hlavně jednodušší takový výrobek prostě pojmenovat. Platí to i pro tuto špaletu.

Současná praxe

Běžný český postup např. při opravách oken je, že se vysoutěží nebo vybere nejlevnější okno a stavební firma. Firma stará okna „vymlátí”, přiléhavější slovo neexistuje, a do rozeklaných děr, které po starých oknech zbudou, se přišroubují dlouhými turbošrouby nová okna. „Takhle se to dnes dělá,” řekne montér a s tubou v ruce vypěňuje připojovací spáru mezi rámem a rozeklanou špaletou, přesahující místy i 10 cm šířky. Uživatel si pak často stěžuje, že v zimě okny nepříjemně táhne, což montážní parta zahrává do autu.

Funkční alternativa

S prefabrikovanou špaletou TRAV®frame by byl výsledek lepší. Její zabudování do okenního otvoru si sice vynucuje pozorný přístup, ale jinak je rychlé a hlavně přesnější a bez tepelných mostů. Do zabudovaného špaletového rámu TRAV®frame se pak snadno, rychle a čistým montážním způsobem instaluje okno, včetně venkovní nebo vnitřní žaluzie či rolety a dokonce i sítě proti hmyzu.

TRAV®frame – stručný popis

Systém hotové prefabrikované špalety TRAV®frame (dále také Systém) je celistvý speciální rám z expandovaného šedého polystyrénu s dorazovým ozubem (mimo parapetní část) a drážkou rámu okna v parapetní části. Dále obsahuje kazetu pro žaluzii nebo roletu a síťku proti hmyzu.

Při jeho objednání musíme specifikovat přesné rozměry okenního rámu, špaleta TRAV®frame se vždy dodává přesně na míru okna. I její stavební hloubka je přesně na míru a musí odpovídat tloušťce obvodové zdi i s tepelnou izolací. Po realizaci špalety TRAV®frame následuje snadná a rychlá montáž okna a závěrečné povrchové úpravy.

Systém je vyráběn z kvalitních materiálů, optimalizovaně řeší všechny konstrukční a stavební detaily včetně minima tepelných mostů. Zejména také umožňuje sloučit všechna řemesla, týkající se montáže oken.

Systém umožňuje různé vzájemné kombinace umístění okna a stínicích předmětů. Okno je v prefabrikované špaletě umístěno buď centrovaně nebo v rovině vnitřní omítky. Tomu je přizpůsobena kazeta na stínicí prvky a síťku proti hmyzu. Na výběr je mnoho možností, například:

  1. žaluzie na venkovní straně, okno v rovině vnitřní stěny,
  2. venkovní žaluzie, centrované okno,
  3. venkovní roleta se sítí na hmyz, okno v rovině vnitřní stěny,
  4. venkovní roleta se sítí na hmyz, centrované okno,
  5. ostění bez kazety, okno v rovině vnitřní stěny,
  6. ostění bez kazety, centrované okno, atp.

Varianty bez kazety mohou (na požádání) obsahovat závěsy na otevíravé venkovní okenice.

Základním materiálem tohoto ostění TRAV®frame je difúzně otevřený šedý expandovaný polystyrén EPS 30 (ρ=30kg/ m3; λ = 0,034 W/(mK)), který vykazuje i dobrou přídržnost omítek. Díky modulárnímu řešení lze tento systém nastavit na libovolnou tloušťku zdi.

Celý systém je v souladu s požadavky DIN 4108-2 (tepelná ochrana a úspora energie v budovách – část 2: Minimální požadavky tepelnou ochranu, ověření shody) a německého zákona o úspoře energie.

Jednoduchá montáž okna

V parapetní části (dole) zabudované špalety TRAV®frame umístíme do drážky rámu okna systémový parapetní profil. Potom do špalety vložíme z vnitřní strany instalované okno a dorazíme ho až k ozubům; okno přitom „sedí” na parapetním profilu. Potom okno v jeho horní části pevně přišroubujeme k nadpraží špalety TRAV®frame; to obsahuje desku OSB, která to umožňuje.

Posledním krokem je obložení parapetu, ostění a nadpraží z vnitřní strany systémovými izolačními deskami, čímž opticky dojde k zapuštění okna do špalety. Pak už jen tenká omítka a pohledový parapet. Podobná pohledová úprava je i z venkovní strany.

TRAV®frame – bližší popis

A) Kazeta

vyrobena z galvanizované oceli tl. 1 mm, vysoká tuhost díky bodově svařovanému tělesu, navařené matice na bocích kazety pro instalaci ložiskového hřídele s roletou, rolety s levostranným ovládáním, vzhledem k interiéru je kazeta difúzně otevřená, aby se předešlo vzniku vodního kondenzátu, standardní rozměry kazety (hloubka/výška): 210/300 a 210/250 nebo speciální míry za příplatek.

Pozor: V procesu děrování je zinkové pokovení přetaženo přes řezné hrany. Tím je zaručena kvalita povrchu!

B) Hlavní těleso systémového ostění

Aby se předešlo tepelným ztrátám, je hlavní těleso zhotovené z jediného dílu šedého expandovaného polystyrénu EPS 30, vcelku vloženo do stavebního otvoru a stavebně zapracováno, tzn. pevně spojeno s plochami ostění.

Tloušťka izolace stropní části tělesa je standardně 50 mm nebo na požádání je dodána speciální tloušťka. Předpokládá se ve standardu tloušťka fasádní omítky 20 mm plus 5 mm silná vrchní vyztužená pohledová vrstva. Jiné tloušťky fasádní omítky je třeba specifikovat v objednávce.

Definovaná drážka pro vsazení okna a tloušťka 50 mm tepelné izolace okenního rámu jsou pro systémové ostění TRAV®frame standardní, jiné rozměry jsou možné na vyžádání. Dovybavení kazety síťkou proti hmyzu je možné kdykoliv.

Další užitné výhody

Prefabrikovaného ostění TRAV®frame přináší vedle rychlosti, přesnosti a vysoké kvalitativní a pohledové úrovně řešení oken také řešení známého chronického problému, který se týká kvality tzv. připojovací spáry.

Připojovací spára označuje výplň mezi okenním rámem a špaletou. Ta, jak už bylo řečeno, je považována za bolavé místo. Podle normy by měla být špaleta před umístěním nového okna stavebně vzorně připravená tak, aby tloušťka připojovací spáry byla všude 2 cm.

To logicky znamená, že např. po vybourání starých oken nelze ihned začít s montáží nových. Normou jsme nuceni zařadit do procesu nový technologický krok, totiž správné ošetření či zhotovení ostění s přesností na několik milimetrů. To často nelze dodržet ani v novostavbách.

Norma také doporučuje aplikovat parotěsnou fólii na vnitřní stranu připojovací spáry a paropropustnou na její venkovní. Tento krok bývá kritizován, protože se vodní pára do připojovací spáry může snadno dostat i „oklikou” ze zdiva.

Aplikaci prefabrikované špalety TRAV®frame lze pokládat za nový technologický krok, montáž okna lze s ní ale provést s dokonalou přesností a možná i rychleji, než postupem bez špalety. A přitom téměř úplně potlačíme difúzi vodní páry do připojovací spáry ve špaletě TRAV®frame, která je ze tří stran obklopena tlustou vrstvou polystyrénu a z jedné okenním profilem.

Závěr

Systém prefabrikované špalety TRAV®frame přináší do České republiky novou úroveň řešení nových oken. Vedle vysoké pohledové elegance, přesnosti a vysoké užitné hodnoty, kdy v jediném kroku řešíme okno, stínění a ochranu proti hmyzu, získáváme zároveň vysoce účinné řešení. Montáž vlastního okna do prefabrikovaného špalety TRAV®frame je velmi rychlá, bez fólií a bez rizik vlhkostních vad.

Kontakty:
HELLA stínicí technika s.r.o.
Türkova 828/20, 149 00 Praha 4 - Chodov
Tel.: +420 272 660 248
E-mail: praha (zavináč) hella (tečka) info
http://www.hella.info
(aktualizace kontaktu: 30. 11. -1)
Autor: Jiří Hejhálek
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Screenové stínění oken: funkční element moderní architektury

Screenové stínění oken: funkční element moderní architektury

Exteriérové stínění se pro své výborné užitné i estetické vlastnosti stává čím dál víc uživatelsky oblíbeným. Výrobci nabízí velkou škálu barev,…
celý článek

SKY systémy – účinné stínění ateliérových oken

SKY systémy – účinné stínění ateliérových oken

Ať už se jedná o prosklení vertikální, horizontální, šikmé či zahnuté, stínicí prvky jsou téměř vždy na místě. Obzvláště okna ve střechách či zimních…
celý článek

Nová kolekce látek Bematech

Nová kolekce látek Bematech

Nové kolekce látek Bematech pro stínicí prvky se vyznačují především funkčním designem. Spojení klasických produktů a novinek, a k tomu důraz na…
celý článek

Okna, stínění, světlo a energie

Okna, stínění, světlo a energie

Když nás zajímá skutečná tepelná ochrana domu a chceme dovést reálné účty za vytápění nebo letní chlazení k minimu, pak nemůžeme přehlédnout stínicí…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)