Spanilá jízda po stopách nevšední architektury

Tři zajímavé stavby postavené z pórobetonového systému zdění představila novinářům odborných časopisů společnost Xella v rámci dvoudenní cesty jižní Moravu ve dnech 8. až 9. 11. 2011. Všechny se vyznačovaly tím, že se investor rozhodl změnit původní stavební systém na systém Ytong, který lépe vyhověl z pohledu pracnosti, zdraví a pohodlí bydlení či energetické šetrnosti.

Dětské centrum v Jihlavě

Přístavba Dětského centra v Jihlavě zaujme jak zdařilým architektonickým ztvárněním, tak i nadstandardním vnitřním prostředím.

Dětské centrum v Jihlavě poskytuje komplexní péči ohroženým dětem. Hlavní budova již několik let nestačila potřebám provozu Dětského centra, který se prolínal s ambulantním chodem rehabilitačního zařízení pro rodiny, které docházejí s dětmi na rehabilitaci.

Od samého začátku plánování přístavby byl brán zřetel na specifické nároky objektu, který bude sloužit nejmenším dětem do tří let. Požadavky byly natolik přísné, že do užšího kola výběrového řízení na zhotovitele postoupily jen opravdu kvalitní firmy, z nichž vzešel vítěz, společnost PSJ, a.s., který je mj. i držitelem prestižního ocenění Stavba roku.

Konkrétní podobu projekt získal za asistence ředitelky Dětského centra MUDr. Ivany Ryglové. Ta uvedla, že „nápad měla již moje předchůdkyně, primářka Karlová. Ve stávající budově totiž docházelo k mísení našeho provozu s ambulantním, aniž byla respektována klidová zóna našich pacientů. Schválení nové přístavby proběhlo v rekordně krátkém čase, zhruba osmi měsíců. A to i přes vyřizování dotace a konání náročného výběrového řízení.

Na začátku tedy byla jasná představa ředitelky centra. Z ní se během 10 měsíců stavebních prací zrodilo místo se třemi odděleními, s vlastní hernou, ložnicí a krytou terasou. Součástí prostoru s kapacitou pro 42 dětí je i mléčná kuchyň, kuchyň pro pacienty, prádelna, šatny, provozní místnosti, pokoje pro maminky s dětmi a dokonce i bezbariérový pokoj a vodoléčba s vířivkou. Počet ubytovaných dětí na jednotlivých odděleních se odvíjí od aktuální situace, protože každé dítě má své specifické potřeby, tedy i jeho nároky na prostor se různí. Obvykle ale bývá na oddělení 5 až 10 pacientů.

Přísné hygienické normy si vyžádaly bedlivý výběr materiálů. Firma PSJ, a.s. změnila oproti původnímu projektu konstrukční řešení. Systém Velox byl nahrazen stavební soustavou Ytong s použitím tepelněizolačních desek Ytong Multipor pro zateplení budovy a tvárnicemi Silka pro vytvoření akustických stěn. Difúzně otevřený systém Ytong umožnil díky minimalizaci mokrého procesu výstavbu v zimních měsících. „S tvárnicemi Ytong je velmi jednoduchá práce. A protože jsme na realizaci měli jen 10 měsíců, byla úspora času při zdění opravdu znát. Partneři z Xelly CZ nám nabídli nejen výhodné ceny a pomohli technickými konzultacemi s řešením projektu, který musel být kvůli náhradě systému Velox přepracován. Podíleli se i na samotné realizaci stavby. Jejich odborná práce na stavbě, rychlé a nenáročné srovnání zdiva před nanesením tenkovrstvých sádrových omítek nám umožnilo snížit výdaje za omítkový materiál. Navíc, vždy je lepší použít jeden kompletní stavební systém, stejně jako v tomto případě,” říká Ing. Fajmonová, projektová manažerka PSJ, a.s.

Stavba musí svým dětským obyvatelům dopřát nejen bezpečný interiér, ale i optimální vnitřní klima s tepelnou pohodou. Tepelný komfort byl důvodem, proč se investor i realizátor shodli na zateplení objektu. Z důvodu homogennosti stavby, která by i po zateplení mohla tzv. dýchat, byly na zateplení použity tepelněizolační desky Ytong Multipor. „I když je Ytong Multipor na trhu stále novinkou, padla volba právě na něj kvůli jeho vysoké tuhosti a zároveň nízké hmotnosti desek, se kterými se dobře pracuje. Vedle mechanické odolnosti hrála velkou roli nehořlavost materiálu a deklarovaný tepelný odpor. Desky Ytong Multipor jsou přírodního složení a jejich mírně zásaditá povaha zabraňuje tvorbě plísní a škodlivin, čímž vytváří ideální mikroklima. Ubytované děti tak vyrůstají v opravdu zdravém vnitřním prostředí s výhledem do zelené okolní krajiny,” uzavírá Ing. Fajmonová.

Vesnička seniorů v malebném okolí Pálavy

Průkopnický projekt seniorské vesničky představuje komfortní bydlení v domech s nízkonákladovým provozem.

Ne náhodou padla volba lokality k vybudování řadových domků pro seniory na vinařskou oblast. Místo je rychle a lehce dostupné z Brna a zároveň leží v klidném prostředí vybízejícím k relaxaci či toulkám po Pálavě. Myšlenku, jak i ve stáří bydlet v soukromí svého domku realizuje projekt Formóza. První a jediný projekt tohoto typu v ČR nabízí kromě prvotřídního bydlení také různé služby včetně péče o dům.

Důraz byl kladen na použití kvalitních stavebních materiálů. Původně s pálenými cihlami, investor však záměr změnil na jednovrstvé zdivo Ytong.

Tvárnice Ytong Lambda tloušťky 375 mm zajistí špičkové tepelné vlastnosti i bez dodatečného zateplení. Obyvatelé se tak mohou těšit stálému tepelnému pohodlí a přitom nízkým účtům za energii i v hlavní topné sezóně. Rozhodnutí postavit lidem v neproduktivním věku domy v nejvyšším komfortu bylo jistě velmi odvážné. Avšak už krátce po kolaudaci letos v červenci byla již většina domů zamluvená. To dokazuje, že i starší občané chtějí bydlet v kvalitním prostředí.

Jednatel společnosti Formóza Karel Pavelek, který stojí za projektem, komentuje výběr stavebních materiálů: „Použili jsme systémové řešení Ytong, abychom zajistili harmonický průběh stavby a dosáhli nejlepších izolačních vlastností. Kromě pórobetonu Ytong jsme použili vápenopískové tvárnice Silka pro zajištění nadstandardního akustického útlumu mezi jednotlivými domky, který bezpečně splňuje nejpřísnější hygienické požadavky. Jelikož Silka, stejně jako Ytong, jsou od jednoho výrobce, probíhaly dodávky na stavbu současně, což urychlilo výstavbu. Při výběru materiálu jsme zohlednili nejen jeho cenu, ale i cenu práce, která stále roste. Práce s Ytongem je velmi rychlá a přesná, a proto jsem na stavbě potřeboval mnohem méně pracovníků; to výrazně snížilo náklady.” Změna stavebního systému na bílý pórobeton umožnila použít na mezibytové stěny tvárnice Silka tloušťky pouze 240 mm. Zmenšila se tak tloušťka samotných stěn a došlo k výraznému nárůstu podlahové plochy jednotlivých bytů. Investor navíc zabezpečil v bytech i výbornou akustiku pro nerušený odpočinek.

Vesnička pro seniory není běžně k vidění. Nadstandardní domy umožní jeho obyvatelům žít na základě svých vlastních rozhodnutí a zachovat si svou důstojnost. Na výběr jsou domy o velikosti 1+kk až 3+kk, které si lze odkoupit do osobního vlastnictví nebo dlouhodobě pronajmout. Obyvatelé žijí v jedinečných domcích, které se od sebe navzájem odlišují barvou střechy, oken, dveří a fasády. Rozmanitý je i interiér domků. „Již při návrhu projektu bylo pro mě klíčové, aby domky splňovaly parametry nízkoenergetického a zdravého bydlení. Jsem přesvědčen, že vnitřní mikroklima je jedním z nejdůležitějších faktorů pro spokojené bydlení. Mnozí lidé si dnes ničí zdraví ve vlhkých domech, které jsou plné plísní a škodlivých mikroorganismů. Nejde jen o staré domy, ale i dnešní novostavby jsou zadušené polystyrénovou izolací...” říká pan Pavelek a dodává: „Mým cílem bylo zajistit seniorům soukromí, vysokou životní úroveň, kvalitní a pohodlné bydlení, klientské služby a možnost trávit volný čas na zahrádce, která náleží ke každému domku.”

Vinařské království Krásná hora

Novostavba vinařství kombinuje architektonické prvky slováckého regionalismu s moderním tepelněizolačním stavebním systémem.

Stavba objektu vinařství Krásná hora ztělesňuje novodobé pojetí tradiční venkovské architektury. Zasazení do zastavěné části obce Starý Poddvorov téměř předurčilo budoucí architektonické ztvárnění. Podoba budovy vzdává hold lidovým stavebním formám a přitom ctí všechny dnešní požadavky pro místo, kde se potkává provoz pro výrobu a dozrávání vína s prostorem pro společenské večery, určené pro pořádání koštů a gastronomických seancí.

Investor byl okouzlen původní výstavbou, charakteristickou pro Moravské Slovácko. Proto bylo zadání velmi konkrétní. „Pan Vybíral měl jasnou představu. Přál si, aby stavba měla „neorustikální výraz”. Odpovědí je bílá omítka a barevné skleněné tvárnice – luxfery, tradiční koření stavební kultury našeho venkova. Při projektování jsem bral v potaz i velikost okolních staveb a jim přizpůsobil i měřítko nových budov. Proto i velká tanková hala, která slouží jako prostor pro výrobu vína, je řešená jako dvoulodí, neboť požadované vnitřní rozměry byly cca 10 × 10 m,” říká o svém návrhu objektu Ing. arch. Tomáš Havlíček z ateliéru Létající inženýři.

Prostor, který byl k dispozici, byl maximálně využit. Dvojpodlažní vstupní a výrobní trakt stojí na stávajícím starém vinném sklepě a tanková hala se pro změnu nachází na místě bývalého dvorku. Architekt si prozíravě poradil i s umístěním novostavby mezi stávající objekty a do návrhu citlivě zakomponoval pietně restaurovaný objekt zhruba 200 let staré viniční búdy, která dotváří historický vzhled areálu.

Prof. PhDr. Rostislav Švácha, významný český historik a teoretik umění a architektury, ocenil u vinařství Krásna Hora použití archetypu domu, jehož tělo ve tvaru podlouhlého hranolu kryje sedlová střecha. Motiv hranolů se sedlovou střechou se u vinařství opakuje třikrát. Ze dvou takových forem vytvořil Ing. arch. Havlíček dvoulodí s vinařskými tanky. Toto dvoulodí spojil s vyšším, delším a širším, stejnou střechou však opatřeným objektem, který ve třech svých podlažích slouží jako prodejna, stáčírna, sklad vína, kancelář a místo pro důvěrnější společenství přátel nebo zákazníků.

Stavba představuje opravdový neo přístup v podobě nejmodernějších stavebních materiálů. Klasické dřevěné krovy s keramickou krytinou navazují na zděný systém Ytong, z něhož byla provedena i střecha.

Použití tvárnic Ytong Lamba P2-350 potvrzuje záměr postavit objekt s vynikající tepelnou izolaci i bez dodatečného zateplení. Tato jednolitost je ideální pro pohledové styky materiálů a kotvení konstrukcí. Sourodý vnější plášť budovy dává plnohodnotnou ochranu před nebezpečím jeho poškození, které by mohl zapříčinit vydatný venkovní provoz. Pro náročný chod vinařství, který potřebuje celoročně regulovat vnitřní teploty, bylo zvolení zdiva s vysokou izolační schopností nutné. Pórobeton Ytong se právě při takto náročných zadáních již několikrát osvědčil jako nejlepší řešení. V interiéru výrazně omezuje vznik plísní a bakterií.

Systémové řešení Ytong také ulehčilo komunikaci s dodavateli, protože závoz veškerého materiálu probíhal najednou z nedalekých stavebnin. Tvárnice Ytong Lambda tloušťky 350 mm podpořily tradiční konstrukční sílu stěny, která splývá s okolní zástavbou. Na tloušťku stěn v interiéru byl ale kladen opačný požadavek, důležité bylo vytvoření co největší užitné plochy. Tvárnice Ytong jsou oblíbeny mimo jiné z důvodu, že i při malé tloušťce mezibytových stěn si zachovávají tepelný odpor a izolační vlastnosti shodné a tím umožňují maximální navýšení podlahové plochy.

Volba Ytongu urychlila výstavbu jak obvodového pláště, tak i vnitřních dispozic. Zaručená přesnost zdění, jednoduchá opracovatelnost tvárnic a rychlá manipulace šetřila čas a tím i finanční náklady. Tvárnice lze formátovat do požadované velikosti pomocí obyčejné pilky na dřevo; jejich povrch lze snadno vybrousit klasickou bruskou. Rovinnost poddvorské stavby podtrhuje bílá omyvatelná omítka doplněná barevnými luxfery. Bez ní by kontrast hlazené omítky a zářivých čtvercových bodů zdaleka tak nevynikl.

Objekt vinařství Krásná Hora patří podle profesora Šváchy k tomu nejlepšímu, co se na půdě Starého Poddvorova kdy postavilo. Přestože budova používá formy a materiály, které se podobají vesnickému stavitelství ještě před tím, než jej stačily zkazit prvky městské výstavby, poskytuje jejím majitelům dokonalý uživatelský komfort se stálou tepelnou pohodou po celý rok.

Autor:
Foto: Archiv Xella CZ, redakce