SSBK – kvalifikovaný partner pro projektanty i investory

Sdružení pro sanace betonových konstrukcí (SSBK) vydalo Technické podmínky, které stanoví požadavky na zadávání, návrh a provádění sanací objektů a na kontrolu kvality sanačních prací. Od roku 1992 pořádá pravidelně konference „Sanace“, čímž výrazně přispívá k pokroku v této oblasti. SSBK pořádá specializovaná školení pro projektanty, realizační firmy, ale i investory. Osvědčení o absolvování kurzů je často vyžadováno jako kvalifikační doklad při výběrových řízeních.

Sdružení pro sanace betonových konstrukcí bylo založeno v roce 1992 jako reakce na změnu společenských podmínek a bouřlivě se rozvíjející obor sanací betonu a železobetonu.

Trvanlivost betonu byla v 19. století a v první polovině 20. století zcela mimo diskusi. Staré hrubě mleté cementy totiž zajišťovaly dlouhodobě nárůsty pevnosti betonu. Je přirozené, že za této situace nikdo nepochyboval o trvanlivosti betonu. Počátkem 50. let se začaly vyvíjet přesné výpočtové metody a tloušťka konstrukčních prvků se začala zmenšovat. Změnila se i plynná atmosféra v městech a průmyslových aglomeracích. Koncentrace kysličníku uhličitého i oxidu siřičitého začala stoupat.

Uživatelé začali s překvapením zjišťovat, že se výrazně začíná zkracovat doba mezi realizací konstrukce a její první opravou. V 70. letech v Německu začali postupně opravovat železobetonové konstrukce, které postavili v 50. letech. V 80. letech měly opravy již masový charakter.

Sanace se postupně stávaly svébytným oborem. Velcí investoři si začali zároveň uvědomovat, že neexistují normy ani jiné technické regulativy, které by umožnily tyto sanace zadávat, projektovat, kontrolovat jejich kvalitu a provádět další údržbu takto sanovaných objektů.

Začaly vznikat speciální technické podmínky pro tento obor. Jedny z prvních vydalo německé spolkové Ministerstvo dopravy. Tyto technické podmínky byly používány i dalšími německými investory. Počátkem 90. let se sanace betonu a železobetonu rozběhly naplno i v tuzemsku. Z počátku byly převážně používány překlady německých technických podmínek. Později vydalo právě nově utvořené Sdružení pro sanace betonových konstrukcí své vlastní Technické podmínky, stejně tak jako velcí investoři jako Ředitelství silnic a dálnic a České energetické závody.

Sdružení pro sanace betonových konstrukcí se v 90. letech zasloužilo o pokrok v této oblasti zejména pořádáním konference „Sanace”, která se koná od roku 1992 tradičně v pavilonu A na Brněnském výstavišti.

Stejně intenzivní činnost vyvíjí SSBK při pořádání vzdělávacích kurzů Sanace I, Sanace II a Vady a poruchy staveb – poučení z chyb. Od roku 1994 bylo ve spolupráci s Kloknerovým ústavem ČVUT proškoleno více než 1800 pracovníků z praxe, a to jak projektantů, tak pracovníků z prováděcí a investorské sféry. Jako lektoři vystupují přední odborníci z oboru. Kurzy jsou zakončeny zkušebním testem a o absolvování se vydává osvědčení. Kurzy jsou akreditovány u České komory autorizovaných inženýrů a techniků a jejich absolvování je hodnoceno třemi body.

Osvědčení o absolvování kurzů si získalo autoritu a je vyžadováno řadou investorů jako kvalifikační doklad při soutěžích, resp. výběrových řízeních. Sdružení pro sanaci betonových konstrukcí zpočátku vydávalo svůj odborný časopis. Později se spojilo s výrobci cementu a betonu a vydává časopis Beton, který informuje o problematice betonových konstrukcí průřezově. SSBK se významně podílí na přebírání Evropských norem v oblasti sanací.

V současnosti je ve Sdružení 42 firem, které se dlouhodobě profilují v oblasti sanací. Členové Sdružení mají prokazatelné reference v této oblasti a pro investory i projektanty jsou tedy jistotou v odbornosti a kompetentnosti. Členové Sdružení mohou svými zkušenostmi i inženýrskou erudicí významně napomoci investorské i projekční sféře s přípravou a projektováním sanací a rekonstrukcí všech typů objektů.

Sdružení pro sanace betonových konstrukcí dále intenzivně rozvíjí svou činnost a snaží se udržovat obor na špičkové evropské úrovni.

Autor: doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc.
Foto: Archiv firmy