Stavba domu v obtížném terénu či v záplavových oblastech

SKELETSYSTEM GOLDBECK byl v roce 2011 představen jako zcela nová koncepce pro stavbu rodinných domů. Celý systém tvoří tři základní prvky: Bodově podepřená základová deska, montovaný železobetonový skelet a prefabrikované dílce Spiroll. Oproti klasické stavbě přináší systém celou řadu výhod např. minimalizaci výkopových prací i mokrých procesů na stavbě, variabilitu fasády i vnitřní dispozice objektu a v neposlední řadě i rychlost stavby.

Ideální stavební pozemek pro rodinný dům by měl splňovat mnoho různých kritérií. Měl by být rovný jako fotbalové hřiště, s pevným podložím, zároveň by měl ležet mimo záplavové oblasti. Ne každý má však to štěstí, že jeho stavební pozemek všechny tyto podmínky splňuje. Rodinné domy se často staví v komplikovaném terénu, ve svahu, či v oblastech, kam zasahuje záplavová voda. V takové situaci více než kdy jindy záleží na volbě vhodného stavebního materiálu a celkového konstrukčního řešení stavby.

Právě pro tyto komplikované případy se ukazuje jako ideální řešení konstrukční soustava SKELETSYSTEM GOLDBECK. Subtilní skelet takové stavby se dá totiž velmi jednoduše umístit do svahu, případně situovat celý objekt včetně základové desky nad terén, což je ideální řešení právě pro záplavové oblasti.

Konstrukční soustava SKELETSYSTEM GOLDBECK

Zakládání stavby

Problémem v komplikovaném terénu bývá již samotné zakládání stavby. Klasická základová deska vyžaduje velké množství výkopových prací, což se ve svažitém terénu ještě násobí. Konstrukční soustava SKELETSYSTEM GOLDBECK oproti tomu používá pouze bodové podpory v podobě monolitických základových patek. Základová deska z prefabrikovaných panelů spočívá na těchto podporách a může být částečně i zcela nad úrovní terénu. V některých případech není třeba ani odstranit skrývku pod budovaným objektem.

Monolitická základová patka

Ve svažitém terénu může tedy být základová deska z velké části nad úrovní terénu a zcela tak minimalizovat potřebu nákladných výkopových prací. V záplavových oblastech je možné základovou desku umístit celou nad úroveň běžné záplavové vody.

Základovou desku lze umístit z velké části nad úrovní terénu

Flexibilní systém

Při stavbě domu v záplavové oblasti je třeba dbát i na vhodné rozložení prostorů a jejich funkcí v domě. Pokud se s rizikem záplavové vody počítá již od počátku, lze vše přizpůsobit tak, aby v takové situaci došlo k minimálnímu omezení funkčnosti domu a k minimálním škodám. I z tohoto pohledu je využití konstrukční soustavy SKELETSYSTEM GOLDBECK ideálním řešením.

Další výhodou tohoto systému je totiž i naprostá flexibilita ve výběru materiálu všech stěn i v řešení vnitřní dispozice domu. Žádná ze stěn domu totiž není nosná. Rozložení vnitřních stěn lze tedy plně přizpůsobit funkčnosti objektu. Materiál vnějších stěn a rozložení oken je možné řešit čistě dle zamýšleného architektonického výrazu stavby, popř. dle energetických požadavků, což u klasické stavby bývá často v rozporu s nosnou funkcí vnějších zdí.

Autor: kolektiv autorů
Foto: Archiv firmy