Střechy, Stavba – Úsporná domácnost – EkoAuto

Zveřejněno: 5. 6.

Jak už z názvu vyplývá, jde o inovovanou výstavu, jejíž už 27. ročník se konal opět na ostravském výstavišti Černá louka. Kladla si za cíl představit novinky v oblasti klasických a moderních střešních krytin, zdicích, zateplovacích a izolačních materiálů, stavebních technologií a řemesel. Jak se jí to podařilo, nejlépe posoudili návštěvníci a zároveň často i koncoví zákazníci.

Střechy, Stavba – Úsporná domácnost – EkoAuto
Pestrost letošního ročníku vhodně doplnila soutěž učňů oborů instalatér, stolař a zedník

Kromě tradičních vystavovatelů výše uvedených stavebních komodit, které reprezentovaly zejména firmy Satjam, Cembrit, Apis, Střechy Ewerest, Wienerberger cihlářský průmysl, Coleman S. I. a další, se v kategorii Úsporná domácnost kromě jiných předvedly energetické společnosti ČEZ, E.ON a Innogy. V sekci EkoAuto pak hlavně známé značky Hyundai, Toyota a to v hybridním provedení, dále Škoda, Ford i Volkswagen.

Pestrost letošního ročníku vhodně doplnila soutěž učňů oborů instalatér, stolař a zedník a samozřejmě odborné poradny a přednášky, kde návštěvníci získali odpovědi na své dotazy. Nejvíce v expozicích Společenstva kominíků ČR, Cechu obkladačů a Českého kamnářského institutu.

Zdravice z ústředí

K vlastní výstavě a jejímu doprovodnému programu se dali slyšet i zástupci vrcholové politiky. Vladimír Sochor, ředitel odboru energetické účinnosti a úspor MPO: „Ministerstvo průmyslu a obchodu má v gesci snižování energetické náročnosti a snaží se podporovat různé energeticky úsporné projekty. Nyní přichází s programem Úspory energie s rozumem, který motivuje k navrhování energeticky úsporných projektů ve všech sektorech výstavby, předně u rodinných a bytových domů.

Jan Kříž, náměstek ministra MŽP: „Resort životního prostředí podporuje v rámci Nové zelené úsporám a operačního programu Životní prostředí úsporná opatření v budovách. Významná je i tzv. kotlíková dotace a též snížení emisí u stacionárních zdrojů. Loni byla pro obce a kraje vyhlášena druhá výzva na podporu vozidel s alternativním pohonem.

Dvojice vozů Hyundai IONIQ. Vlevo hybridní verze, vpravo čistě elektrický automobil
Dvojice vozů Hyundai IONIQ. Vlevo hybridní verze, vpravo čistě elektrický automobil

Co bylo k vidění

K některým vystaveným exponátům se nyní slovem i snímky zastavíme podrobněji.

Společnost Satjam střechy, okapy, trapézy Ostrava s největší výstavní plochou, se pochlubila novinkami zajišťujícími bezpečný pohyb po střechách a ochranu před pádem sněhové vrstvy. Takže si je vyjmenujme: střešní schod se dvěma nášlapnými protiskluzovými plochami pro střechy maximálně se sklonem 45 °. Dále je to střešní žebřík v délce 1,2 m pro šikmé střechy. Trubkové sněhové zábrany jsou řešením pro každou střechu a dva druhy držáků pro kotvení solárních systémů – na profilované krytiny a trapézový plech a pro krytinu s dvojitou stojatou drážkou a krytinu Rapid.

Výčet prezentovaných výrobků byl opravdu pestrý. Na obrázku vozíky pro samonosné brány
Výčet prezentovaných výrobků byl opravdu pestrý. Na obrázku vozíky pro samonosné brány

Pestrý výčet příkladů dalších výrobků, materiálů a technologií začneme firmou Hotjet CZ Bolatice u Opavy, výrobce tepelných čerpadel.

Pokračujeme terasami, obklady a ploty akciovky WPC-Woodplastic Týnec n. S., konstrukcemi balkonů a teras a úsporou energie s keramikou made by Schlüter-Systems, variabilním pojízdným lešením z pevnostní pozinkované oceli bez nutnosti ukotvení z jihočeské Kaplice, nerezové čistírny odpadních vod výrobce Metal-Management Petřvald, kování pro posuvné dveře výrobce Portaflex Ostrava, stavby ze slámy a hlíny stoprocentního přírodního stavitelství Ing. Ivana Tachezyho a v konečně i pryžová membrána Firestone pro plochou střechu a fólie pro zelenou střechu firem Madt Orlová a Firestone building products Karviná.

Společnost Satjam se pochlubila novinkami zajišťujícími bezpečný pohyb po střechách a pro ochranu před pádem sněhové vrstvy
Společnost Satjam se pochlubila novinkami zajišťujícími bezpečný pohyb po střechách a pro ochranu před pádem sněhové vrstvy

Mezi tradiční vystavovatele patří i východočeská vydavatelská skupina VEGA s.r.o. Ta letos byla i mediálním partnerem této výstavy. Se svými tištěnými tituly Stavebnictví a interiér, AGROjournal, Stavební technika, INTRO a pěti internetovými portály (stavebnictvi3000.cz, stavebni-technika.cz, agrojournal.cz a agroportal24h.cz) je VEGA partnerem všech významných stavebních veletrhů v České republice a v Evropě. Na otázku, jaký je rozdíl mezi touto ostravskou výstavou a předními odbornými stavebními veletrhy a výstavami zejména v zahraničí, odpovídá majitel a jednatel VEGY Jiří Hejhálek takto: „Asi největší rozdíl je v počtech vystavovatelů a návštěvníků. Pokud jde o technickou hodnotu vystavovaných služeb a zejména výrobků, rozdíl se stírá a pro laického stavitele je většinou nepozorovatelný.

Ostravsko – třetí nejlidnatější kraj v ČR (po Středočeském kraji a Praze, pozn. redakce) rozhodně nabízí výbornou základnu pro konání stavebních výstav a zdejší lidé si mohou být jisti, že zde uvidí špičku.

Odborné rady se návštěvníci dočkali třeba v expozici Cechu obkladačů
Odborné rady se návštěvníci dočkali třeba v expozici Cechu obkladačů

Závěr

Třídenní výstava, která sre konala ve dnech 8. až 10. března, měla pestré zastoupení a program. Pořadatelům z akciové společnosti Ostravské výstavy Černá louka Ostrava držíme palce, aby v přípravě na již 28. ročník v roce 2019 měli šťastnou ruku při oslovení firem a institucí. Třetí největší město v republice si nepochybně zaslouží ještě lepší obsazení výstavy ze strany lokálních i mimo krajských společností, které tím přispějí k rozvoji města a regionu.

Autor: Zdeněk Svoboda
Fotografie: Zdeněk Svoboda

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

INFOTHERMA 2019. Moderní domy budoucnosti a jak se v nich bude žít

INFOTHERMA 2019. Moderní domy budoucnosti a jak se v nich bude žít

Dovolujeme si Vás pozvat ve dnech 21. až 24. ledna 2019 na výstaviště Černá louka v Ostravě, kde se v centru města uskuteční již 26. pokračování…
celý článek

Stone+tec 2018. Veletrh inovací pro kámen a s využitím kamene

Stone+tec 2018. Veletrh inovací pro kámen a s využitím kamene

Stone+tec, mezinárodní veletrh přírodního kamene a technologií pro kámen, v letošním, 20. ročníku spojuje inovace, know-how a inspiraci týkající se…
celý článek

Poznejte, jak opravdu fungují stínicí předměty

Poznejte, jak opravdu fungují stínicí předměty

Ve Stuttgartu (Bádensko-Württembersko, Německo) proběhne od 27. února do 3. března 2018 přední světový veletrh veletrh R + T, zaměřený na rolety,…
celý článek

Výstava Střechy, stavba, veletrh Úsporná domácnost a EkoAuto

Výstava Střechy, stavba, veletrh Úsporná domácnost a EkoAuto

Odborná stavební výstava Střechy, Stavba, představí trendové výrobky a novinky z oblasti moderních a klasických střešních krytin, zdicích,…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)