Světlovody pro váš komfort

Aktualizováno: 27. 12. 2007

Tubusové světlovody společnosti Lightway s.r.o. si za sedm let své existence získaly již mnoho spokojených uživatelů, neboť přivádějí denní světlo i na místa, která zůstávala dříve odkázána jen na světlo umělé. Dlouhodobou spolupráci společnosti s odborníky v oboru fyziky denního světla zúročuje novinka – světlovod Lightway Crystal.

Světlovody pro váš komfort

Pro nový Lightway Crystal byla k výrobě střešní kopule použita technologie IRCG (Intelligent Ray Catcher Glass), založená na použití sodnodraselného skla, antireflexních vrstev a speciálního tvaru. Nová technologie se projevila i v návrhu difuzeru světla vyrobeného ze skla a opatřeného antireflexní vrstvou na bázi oxidu titanu.

Střešní kopule

Technologie IRCG byla vyvinuta pro optimalizaci výkonu kopule Lightway Crystal při zatažené obloze. Tvar kopule byl navržen tak, aby minimalizoval odraz slunečního světla. Díky razantnímu omezení reflexe povrchu se do tubusu Lightway Crystal dostává až o 30 % více slunečního svitu než u systémů, které používají ploché sklo střešního okna jako počáteční díl světlovodu.

Sodnodraselné sklo použité na výrobu kopule má vynikající optické vlastnosti. Současně tento materiál vykazuje mimořádnou trvanlivost a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Jeho netečnost vůči UV záření zajišťuje čirost kopule i po desetiletích v náročných klimatických oblastech po celém světě. Je zaručena výborná mechanická a chemická odolnost i bezproblémová omyvatelnost v oblastech smogem a průmyslovým spadem znečištěného ovzduší. Navíc má kopule účinnou samočistící schopnost i při dešťových srážkách.


Kopule Lightway Crystal

Světlovodný tubus

Reflexní povrch světlovodného tubusu Lightway Crystal má odrazivost 99,8 % a velmi nízký rozklad paprsku při násobných odrazech v celé délce světlovodu. V důsledku toho neztrácejí přivedené paprsky denního světla na intenzitě ani při maximálních délkách světlovodu a jsou řízeně rozptýleny až v koncovém prvku světlovodu – difuzéru.


Lightway Crystal HP byl oceněn v soutěži Vynikající výrobek roku 2007 hlavní cenou za ekologický design.

Difuzér

Ten je opět vyroben ze sodnodraselného skla a opatřen optickou antireflexní vrstvou na bázi oxidu titanu. Výrazně je potlačena zpětná reflexe do tubusu. Příspěvek výkonu je až 15 % ve srovnání s plastovými difuzéry. Difuzér Lightway Crystal neupravuje barevné spektrum denního světla, rovnoměrně rozptyluje a směruje tok paprsků do interiéru. Čistota základní suroviny zajišťuje vysokou propustnost světla. Nezanedbatelné je také estetické působení zakončení světlovodu Lightway Crystal. Hodnotné spojení skla a kovového rámečku difuzéru je v několika typových provedeních.


Difuzery Lightway Crystal
LIGHTWAY CRYSTAL léto jasno léto zataženo zima jasno zima zataženo osvětlená plocha
200 HP290 LUX200 LUX140 LUX80 LUX6 m2
300 HP440 LUX320 LUX190 LUX120 LUX9 m2
400 HP700 LUX450 LUX250 LUX180 LUX13 m2
Tabulka výkonů světlovodů

Video - Komu svěřit návrh světlovodu

Komu svěřit návrh světlovodu 1/7

Pokračování seriálu komu svěřit návrh světlovodu naleznete zde:

Komu svěřit návrh světlovodu 2/7
Komu svěřit návrh světlovodu 3/7
Komu svěřit návrh světlovodu 4/7
Komu svěřit návrh světlovodu 5/7
Komu svěřit návrh světlovodu 6/7
Komu svěřit návrh světlovodu 7/7

Kontakty:
Lightway s.r.o.
Hostivická 13/22, 15521 Praha 5
Tel.: +420 235 300 694
E-mail: info (zavináč) lightway (tečka) cz
http://www.lightway.cz
(aktualizace kontaktu: 30. 11. -1)
Autor: Markéta Haflantová
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

počet příspěvků: 2, poslední 24.05.2013 11:20, vstoupit do diskuze

Více článků

Vhodný výběr světlovodu SUNIZER

Vhodný výběr světlovodu SUNIZER

V prostorách objektu, kam není možné přivést denní světlo klasickým či střešním oknem, lze nainstalovat světlo- vod. Ten díky svému složení a tvaru…
celý článek

Solatube® prakticky a účelně do každého prostoru

Solatube® prakticky a účelně do každého prostoru

Ve fázi projektování je kladen důraz na začlenění rodinného domu v územním a situačním plánu takovým způsobem, aby bylo dosaženo co nejefektivnějšího…
celý článek

Tubusové světlovody LightTunnel pro pohodlí i zdraví

Tubusové světlovody LightTunnel pro pohodlí i zdraví

Existují místa uvnitř budov, kam nelze přivést sluneční a denní světlo. Mohou to být chodby, toalety, sklady, spíže, kotelny atp., zkrátka místa, kde…
celý článek

Výměna zastaralého svítidla za světlovod SUNIZER

Výměna zastaralého svítidla za světlovod SUNIZER

Výměna starého svítidla v interiéru potká dříve či později v podstatě každého z nás, ať už při rekonstrukci bytu či domu nebo jen budete-li chtít…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)