Systémy OBO Bettermann, součást designového řešení místností

Zveřejněno: 7. 12.

Je mnoho prostor, v nichž se setkávají a zdržují lidé. Některé slouží k bydleni, jiné k práci, oslavám nebo spánku. Jedno mají však společné. Je nezbytné do nich přivádět elektrickou energii a data, přičemž toto „zásobování“ má tři základní rozměry: podlahu, strop a stěny.

Systémy OBO Bettermann, součást designového řešení místností
Vývody po obvodu místnosti z kanálového systému OKB s kartáčovou lištou

Každý druhý prostor přitom vyžaduje pro uvedené tři rozměry specifickou podobu a způsob realizace souvisejících rozvodů. Systémová řešení od OBO Bettermann nabízejí splnění všech těchto velmi rozmanitých požadavků, přičemž souhra mezi použitými materiály, jejich tvar, struktura a povrch závisí téměř výhradně na požadovaném designovém provedení a způsobu využití okolního prostoru.

Zakázkové bronzové provedení kazety UDHOME v dlažbě Neues Museum, Berlin
Zakázkové bronzové provedení kazety UDHOME v dlažbě Neues Museum, Berlin

Podlaha

Podlaha místnosti umožňuje tři způsoby přívodu elektrické energie a dat. Z plochy mazaniny, prostřednictvím systémové podlahy a v podobě obvodových vývodů.

Přívod z plochy je osvědčené řešení vycházející z pevně navržené struktury otevřených nebo uzavřených propojovacích kanálů uložených v podlahové mazanině a osazených v požadovaných místech přístrojovými vývody. Strukturu kanálů již nelze následně měnit a u kanálů překrytých mazaninou, kdy z podlahové mazaniny vystupují pouze jednotlivé přístrojové vývody, platí totéž omezení i pro přístrojové vývody. Přes neměnné rozložení kanálů a někdy i vývodů v sobě tento druh podlahových rozvodů OBO skrývá nepřeberné množství vizuálních podob a technických řešení navazujících na druh podlahové krytiny, způsob její údržby, požadovanou zátěž, počet přípojných míst a architektonické ztvárnění okolního prostoru. To vše včetně možnosti individuálních řešení využívaných zejména v historických objektech.

Klasický plastový parapetní kanál GK 70x130 mm v moderně stylizované kanceláři.
Klasický plastový parapetní kanál GK 70x130 mm v moderně stylizované kanceláři.

Dlouhodobě flexibilní zůstává naopak systémová, resp. dvojitá podlaha. V jejím případě lze kdykoliv dodatečně instalovat nebo přemisťovat přístrojové vývody přesunem nebo výměnou pochozích podlahových desek s přímo vestavěnými podlahovými přístrojovými jednotkami nejrůznějšího provedení a velikosti.

Přívody po okrajích podlahy řeší specifický kanálový systém, jehož aplikace se nabízí především v místnostech s plochami prosklenými až k úrovni podlahy. Přípojná místa silových i datových rozvodů a nejrůznější napáječe výpočetní techniky apod. jsou v něm trvale skryty pod nenápadným podlahovým víkem s kartáčovou lištou, kterou vycházejí nejkratší cestou jen přívody k jednotlivým spotřebičům. Víka jsou překryta podlahovou krytinou, takže je lze začlenit do každého interiéru a celistvost podlahové krytiny v tomto případě neruší žádné přístrojové vývody, nástavce nebo kazety. Vstup ke skrytým přípojným místům přitom zůstává velice jednoduchý.

Kovový přístrojový vývod GRAF9 v podlaze autosalonu s mokrou údržbou a velkou zátěží.
Kovový přístrojový vývod GRAF9 v podlaze autosalonu s mokrou údržbou a velkou zátěží.

Strop

Připojení ze stropu představuje souhrn prostorově nenáročných, a přitom flexibilních možností, kombinujících průmyslový design s moderní technikou. Technicky vysoce kvalitně zpracované klasické kabelové žlaby OBO měly původně reprezentovat ryze funkční řešení. V otevřeně strukturovaných kancelářích, loftech nebo veřejných prostorách se však mění v neoddělitelnou součást vizuální podoby těchto prostor a ovlivňují tak jejich celkový vzhled i atmosféru.

Důležitý není přitom jen celek volně vedené kabelové trasy, ale i její detaily. Dojem ovlivňují i zdánlivé maličkosti jako struktura děrování žlabů nebo naopak volba plných žlabů, případně kombinace takovéto volby s vhodným odstínem práškového lakování.

Ve velkoprostorových kancelářích se otevřené, téměř volně se vznášející kabelové žlaby často kombinují s instalačními sloupy podlaha/strop, přivádějícími potřebnou energii a data přímo k jednotlivým pracovním místům, bez ohledu na skutečnost, jak a kde jsou v prostoru rozmístěna.

Designový hliníkový parapetní kanál GAD s krytem vývodů a LED podsvícením.
Designový hliníkový parapetní kanál GAD s krytem vývodů a LED podsvícením.

Stěna

Přívod elektrické energie a dat ze stěny je především v kancelářích klasickým a časem prověřeným způsobem řešení elektrických rozvodů. Nástěnné parapetní kanály nebo instalační trubky OBO však plní nejen svůj původní technický účel, ale mohou být i přímou součástí vizuálního ztvárnění interiéru. V závislosti na požadavcích uživatelů lze sladit použité materiály i barvu s designem stěn a současně přivést různé druhy přípojných míst přesně tam, kde jsou třeba.

V esteticky méně exponovaných prostorách plní svůj účel beze zbytku plastová nebo oceloplechová provedení parapetních kanálů. V individuálně řešených místnostech a prostorech se specifickým designem lze s výhodou využít hliníková provedení těchto kanálů s širšími aplikačními a designovými možnostmi. K dispozici je i možnost úplného skrytí přípojných míst, včetně připojených napáječů, nabíječů apod., pod tvarované kryty, popřípadě doplnění kanálového systému o světelné LED pásky, dotvářející a podtrhující světelnou atmosféru místnosti.

Bez ohledu na to, zda je preferována pragmatická účelnost nebo estetika, může být přívod ze stěny pomocí systémů OBO flexibilním a funkčním řešením, podtrhujícím a dotvářejícím podobu příslušných prostor.

Nerezové přístrojové kazety UDHOME v dřevěných palubkách historického Museo della Pieta, Milano
Nerezové přístrojové kazety UDHOME v dřevěných palubkách historického Museo della Pieta, Milano
Zdroj:
čerpáno z podkladů společnosti OBO Bettermann, s. r. o.
Kontakty:
OBO Bettermann Praha s.r.o.
Modletice 81, 251 01 Říčany u Prahy
Tel.: +420 323 610 111
E-mail:
http://www.obo.cz
(aktualizace kontaktu: 24. 11. 2011)
Autor: Ing. Jiří Burant
Fotografie: archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Světlo v bytě a kanceláři

Světlo v bytě a kanceláři

Světlo hraje v našich domácnostech i na pracovištích velkou roli. V obou případech jde o interiéry, avšak očekávání, která od osvětlení v těchto dvou…
celý článek

Česká ručně vyráběná svítidla s tradicí

Česká ručně vyráběná svítidla s tradicí

Společnost Osmont, s.r.o., působící na trhu již od roku 1991, je tradičním českým výrobcem interiérového a exteriérového designového osvětlení. Za…
celý článek

Současné trendy interiérového osvětlení v české designové tvorbě

Současné trendy interiérového osvětlení v české designové tvorbě

Lustry, lampy, závěsná svítidla i další osvětlení nám v porovnání s jiným vybavením nemusí během rozhodování o výsledném vzhledu našeho obydlí…
celý článek

Víte, že vám doplňkové osvětlení usnadní práci?
KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Víte, že vám doplňkové osvětlení usnadní práci?

Po zimě je čas dát do pořádku byt, dům i zahradu. Nastává sezóna kutilů a zahrádkářů. Nezřídka se práce na zahradě i v dílně protáhne do pozdních…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)