Sendwix AKU

Tecomat Foxtrot: Komplexní a dostupný nástroj pro automatizaci budov

Zveřejněno: 14. 8. 2015

Řídicí systém Tecomat Foxtrot od kolínské společnosti Teco a.s. je modulární centralizovaný řídicí systém s širokou řadou distribuovaných periferních prvků s velmi širokým použitím. Díky své skladbě lze ze systému jednoduše vytvořit malé i rozsáhlé aplikace, přitom však cenově dostupné a bez jakýchkoliv omezení pro uživatele či integrační firmu.

Tecomat Foxtrot: Komplexní a dostupný nástroj pro automatizaci budov
Kombinovaná nástěnná čidla CO2, teploty a vlhkosti v mnoha designech interiérových nástěnných vypínačů pomohou zajistit čerstvý vzduch v místnostech

Jde o typové i individuální a komplexní projekty domácí automatizace, dále od malých aplikací typu jednoúčelového zařízení (stroj, tepelné čerpadlo) k řízení technologií a dopravních infrastruktur či o rozsáhlé projekty v teplárnách, spalovnách, drážních systémech nebo třeba v ropných terminálech.

Na několika posledních veletrzích (For Arch, Amper, ...) získal systém Foxtrot zajímavá ocenění, a to především za své možnosti, které přináší zákazníkům na poli domácí automatizace (Home Automation) i automatizace budov (Building Management Systems). Jaké jsou klíčové vlastnosti Foxtrotu, díky nimž je tak oblíbený nejen v odborných kruzích, ale zejména u koncových zákazníků a aplikačních firem, což potvrzují slušné meziroční nárůsty prodejů v tuzemsku i v zahraničí?

Výkonná průmyslová centrální jednotka

Díky aplikacím v nejrůznějších oblastech v průmyslu obsahuje základní modul Foxtrotu všechny interface a protokoly pro komunikace s dalšími zařízeními a technologiemi. Je centrálním „mozkem” celého systému, který prakticky nemá omezení pro komunikaci s okolním světem. Svým průmyslovým původem, designem a kvalitou překonává řadu konkurenčních systémů, zaměřených pouze na domácí automatizaci.

Integrovaný web server a programovatelné webové stránky v centrální jednotce

Obsahuje jej každá centrální jednotka a v praxi to znamená, že celý systém a připojené technologie můžeme vzdáleně ovládat prostřednictvím každého zařízení s webovým prohlížečem: z počítače, telefonu, Smart TV, tabletu aj.

Instalační sběrnice CIB – Common Installation Bus®

Instalační sběrnice CIB umožňuje snadné připojení periferních prvků napříč celým domem. Běžným dvouvodičovým kabelem, volnou topologií a bez nutnosti zakončovacích prvků propojíme paralelně všechny senzory a aktory v budově. Zajistíme tak komunikaci i napájení všech periferií. Sběrnice lze libovolně větvit a členit a také v budoucnu libovolně rozšiřovat. Elegantně se tak vyhneme velkému množství drátů, širokým svodům mnoha paralelních kabelů do rozvaděče a ušetříme hodně peněz za materiál i samotnou instalaci. Získáme navíc velkou flexibilitu systému nejen do budoucna, ale i během vlastní realizace stavby, kdy si v praxi často koncový uživatel mění či rozšiřuje požadavky na systém.

Centrální jednotka systému Foxtrot, k níž se jednotlivé periferie připojují buď rychlou sběrnicí TCL2 přímo v rozvaděči, nebo přes sběrnici CIB s volnou topologií kdekoliv v domě. K dispozici jsou i bezdrátové periferie řady RFox, které pomohou tam, kde není k dispozici vodič sběrnice
Centrální jednotka systému Foxtrot, k níž se jednotlivé periferie připojují buď rychlou sběrnicí TCL2 přímo v rozvaděči, nebo přes sběrnici CIB s volnou topologií kdekoliv v domě. K dispozici jsou i bezdrátové periferie řady RFox, které pomohou tam, kde není k dispozici vodič sběrnice

Nejširší nabídka periferních prvků

Abychom mohli řídit efektivně co nejvíce technologií, je potřeba široká řada sběrnicových periferních prvků – senzorů a aktorů, které snímají požadované veličiny, předávají je centrální jednotce, kde probíhají řídicí algoritmy. Podle nich centrální jednotka naopak vysílá povely do aktorů, které vykonávají příslušné funkce či řídí další technologie – ventily radiátorů, spínače a stmívač, ovladače žaluzií, klimatizace nebo multimediální přehrávače a další. Skladba a šíře periferních prvků systému Tecomat Foxtrot je nejširší na trhu a neustále se rozšiřuje. Zákazníkovi se tedy dostává do rukou systém, s nímž má největší možnosti toho, co řídit.

Nezávislost na designu ovládacích prvků

Volba designu nástěnných ovládacích prvků (vypínače, termostaty, dotykové displeje,...) patří mezi nejdůležitější kritéria architekta a koncového uživatele pro výběr celého systému. Systém Foxtrot je na trhu unikátní svojí nezávislostí na designu těchto prvků. Systém je možné ovládat buď systémovými vypínači na vlastní sběrnici CIB v mnoha designech výrobců vypínačů, ale komunikuje i s libovolnými vypínači sběrnice KNX nebo připojí běžný vypínač a tlačítka.

Volné programování

Systém Foxtrot je možno celý naprogramovat podle světové normy pro PLC programování IEC EN 61131, což zaručuje na jednu stranu tvorbu libovolné aplikace, logiky řízení, ovládání, vizualizace a grafického vzhledu ovládacích stránek. Na stranu druhou má díky tomu uživatel jistotu, že v budoucnu nezůstane se svou instalací sám, protože ve všech zemích je dostatek programátorů se znalostmi programování podle zmíněné normy. Díky volnému programování lze kdykoliv naprogramovat i ty nejsofistikovanější řídicí algoritmy, což je v domě nutné třeba pro složitější řízení systémů vytápění či kombinace zdrojů (fotovoltaika + baterie, kotel, bazén...), které dnes nalezneme již nejen ve velkých průmyslových a komerčních objektech, ale i v rodinných domech.

Ovládání Foxtrotu nástěnnými vypínači v libovolných designech doplňuje moderní ovládání prostřednictvím tabletů, chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení
Ovládání Foxtrotu nástěnnými vypínači v libovolných designech doplňuje moderní ovládání prostřednictvím tabletů, chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení

Parametrizace systému

U výše zmiňovaného volného programování je nutná znalost tohoto programování. Přestože praxe ukazuje, že žádný dům není standardní, existuje však řada zákazníků – integrátorů a instalačních firem, kteří hledají jednodušší alternativu pro nasazení systému Foxtrot a tou je naparametrizování typických funkcí pro domácí automatizaci. V parametrizačním prostředí FoxTool se parametrizování provádí jednoduše a rychle formou dialogů a výběru z přednastavených voleb. Koncový uživatel přitom má jistotu, že když narazí na limity parametrizace systému (a to i v budoucnu), tak vždy je možné přechodem na volné programování algoritmizovat vše, co je uvedeno výše.

Komunikace s okolím

Díky plné integraci systému do ethernetu/internetu je Foxtrot a celá instalace připravena přes zabezpečení hesly k dálkovému monitoringu, ovládání a k dálkové správě. Také umožňuje zaznamenávat jakákoliv data a události v systému, nahrávat je či přímo odesílat přes internet do databází, posílat alarmové e-maily nebo SMS zprávy, což lze použít například pro archivaci údajů z důvodu bezpečnosti, sledování spotřeb energií a následné optimalizace spotřeby nebo prostě předávání jakýchkoliv dat ze systému pro jejich následné použití a vyhodnocení.

Komplexní systém

Systém Foxtrot díky své otevřenosti ven z centrální jednotky umožňuje integrovat prakticky všechny technologie, které se v domech a budovách používají a s nimiž komunikovat lze. Mimo všechny běžné technologie, např. také multimediální a audio/video systémy. Zákazník díky tomu může získat komfortní jednotný přístup k ovládání všech technologií v domě a díky centralizovanému řešení také částečně ušetřit, protože řadu technologií (např. rekuperaci) může pořídit bez vlastní řídicí jednotky a zamezit tak zdvojení řídicích prvků.

Garance záručního a pozáručního servisu a dostupnosti náhradních dílů min. 10 let

Firma Teco běžně garantuje všem svým zákazníkům pozáruční servis a náhradní díly minimálně 10 let od skončení výroby příslušné generace řídicího systému, což dnes nabízí málokterý konkurenční systém na trhu. Zákazník má jistotu, že investice do domácí automatizace s Foxtrotem je zajištěnou investicí na dlouhá léta.

Kompatibilita generací

Jednotlivé generace řídicích systémů firmy Teco jsou navzájem kompatibilní. To znamená, že i instalace provedené v dávnější minulosti lze rozšiřovat současnými prvky a systémy. A to představuje další významnou ochranu investice do budoucna i pro současné zákazníky.

Domácí automatizaci i Building Management System se systémem Tecomat Foxtrot je možné vytvořit jako individuální řešení na míru každého zákazníka: domu, objektu nebo technologie. Seznam certifikovaných realizačních firem nalezne koncový uživatel na stránkách www.ovladejsvujdum.cz. Firma Teco také pořádá průběžně řadu školení pro aplikační firmy i projektanty, které naleznete se všemi technickými informacemi na www.tecomat.cz.

Kontakty:
Teco a.s.
Havlíčkova 260, 280 02 Kolín
Tel.: +420 321 737 611
E-mail: teco (zavináč) tecomat (tečka) cz
http://www.tecomat.cz
(aktualizace kontaktu: 28. 7. 2015)
Autor: Ing. Petr Ovčáček
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Světlo v bytě a kanceláři

Světlo v bytě a kanceláři

Světlo hraje v našich domácnostech i na pracovištích velkou roli. V obou případech jde o interiéry, avšak očekávání, která od osvětlení v těchto dvou…
celý článek

Česká ručně vyráběná svítidla s tradicí

Česká ručně vyráběná svítidla s tradicí

Společnost Osmont, s.r.o., působící na trhu již od roku 1991, je tradičním českým výrobcem interiérového a exteriérového designového osvětlení. Za…
celý článek

Současné trendy interiérového osvětlení v české designové tvorbě

Současné trendy interiérového osvětlení v české designové tvorbě

Lustry, lampy, závěsná svítidla i další osvětlení nám v porovnání s jiným vybavením nemusí během rozhodování o výsledném vzhledu našeho obydlí…
celý článek

Víte, že vám doplňkové osvětlení usnadní práci?
KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Víte, že vám doplňkové osvětlení usnadní práci?

Po zimě je čas dát do pořádku byt, dům i zahradu. Nastává sezóna kutilů a zahrádkářů. Nezřídka se práce na zahradě i v dílně protáhne do pozdních…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)