Tecomat Foxtrot – řídicí uzel pro Smart House

Zveřejněno: 20. 2. 2016

Nejedná se o stavební prvek, stavební materiál, ale o elektronický řídicí systém, určený pro řízenou koordinaci funkcí všech doposud oddělených jednoúčelových technických zařízení v domě. Aby dnešní domy splnily všechny zákonné povinnosti, např. na bezpečnost nebo minimalizaci spotřeby energií, se již bez instalace takového centralizovaného prvku neobejdou.

Tecomat Foxtrot – řídicí uzel pro Smart House
Foxtrot poveluje kompletní vybavení patnácti konferenčních sálů v hotelu Van der Valk v Holandsku

Trh a zákazníci hledají takové zařízení, které by bylo cenově dostupné, dostatečně univerzální a rozšiřitelné v budoucnu s jednoduchým nastavením a s životností rovnající se životnosti klasického provedení drátového silnoproudu.

Dlouholeté zkušenosti

Systém Foxtrot vychází z dlouholeté čtyřicetileté zkušenosti firmy Teco v oblasti průmyslové automatizace. Tedy z principů dlouhodobé životnosti systému v reálné instalaci, nekompromisní provozní spolehlivosti i v extrémních podmínkách, dlouhodobé a snadné servisovatelnosti – minimálně 20 let a propracované interní diagnostiky mezních a poruchových stavů, vzdáleného přístupu k diagnostice, vzdáleného upgrade firmware atd. Dále je to rozšiřitelnost systému a volná programovatelnost, protože právě dlouholeté zkušenosti ukazují, že se projekty a automatizační úlohy v praxi neopakují a zejména v oblasti domů a bydlení je každá instalace vysoce individuální. Při konstrukci systému Foxtrot, se kterým se počítalo nejen s užitím v oblasti průmyslu, ale i s instalacemi v domech a budovách, tedy do klasických silnoproudých rozvaděčů určených pro instalaci prvků – jističů na tzv. DIN lišty. Dbalo se tedy i na provedení upevnění a krytování všech základních a rozšiřujících modulů, aby vypadaly elegantně i v rozvaděčích, byť jsou většinou zavřené.

Ovládání domu a jeho jednotlivých zařízení interaktivně přes 3D pohled na půdorys domu
Ovládání domu a jeho jednotlivých zařízení interaktivně přes 3D pohled na půdorys domu

Rozšíření systému

Systém byl rozšířen o dvouvodičovou instalační sběrnici CIB Common Installation Bus®. Dvouvodičovou proto, aby se minimalizovala pracnost při propojování, dále lze tuto sběrnici na rozdíl od zavedených průmyslových sběrnic libovolně větvit a nevyžaduje impedanční přizpůsobení na koncích. Nejdelší větev může být dlouhá až 500 m. Sběrnice je univerzální a mohou se na ni připojovat senzory – vypínače, otočné ovladače, termostaty s displeji, snímače kontaktů, řídla teploty, vlhkosti, CO2, kouře, pohybu, aj. Připojí se na ně i aktory – výkonová relé, ovladače žaluzií a jiných motoricky ovládaných prvků – vrat, markýz aj., dále stmívače pro nejrůznější světelné zdroje, nově především LED žárovky, LED pásky a LED výkonové čipy, které jsou daleko komplikovanější než stmívání klasických žárovek. Sběrnice umožňuje připojit i zabezpečovací a přístupové prvky – zámky, kódovací klávesnice nebo RFID čtečky a biometrické čtečky.

Foxtrot řídí žaluzie
Foxtrot řídí žaluzie

Nezávislost na designu

Specialitou systému je jeho nezávislost na určitém designu interiérových prvků – vypínačů, zásuvek. Na sběrnici lze připojit jakýkoliv. V řadě designů ABB, Obzor, EFAPEL, MERTEN dokonce existuje úprava na systémová tlačítka s krátkým zdvihem a signalizací stavu LED.

Do systému patří i bezdrátové prvky pro případ, že je nutno doplňovat senzory nebo aktory i později, když už není možné zasekat sběrnici.

Různé kombinace

Systém je otevřený i k jiným zavedeným standardům a sběrnicím. Má propojení a lze ho tedy kombinovat s prvky systému KNX, což je v západní Evropě standard pro sběrnicovou instalaci bez centrální jednotky. V přípravě jsou komunikace na další bezdrátové systémy, např. IQRF, Z-Wave nebo Enocean.

Systém Foxtrot podporuje nejen běžnou tzv. měkkou automatizaci – řízení osvětlení, žaluzií, teploty v jednotlivých místnostech, případně multimediálních přehrávačů, měření spotřeby energie a ovládání přes mobilní telefon, ale i automatizaci „těžkou”, tj. řízení a optimalizaci spotřeby, nákupu, výroby a ukládání energií. Jde také o řízení odsunutí spotřeby tak, aby se do času rozložily zbytečné špičky, tj. souběhy spotřeby. Systém umožňuje řízenou maximalizaci spotřeby z instalovaných fotovoltaických i termických solárních panelů. Systém dává SW i HW podporu pro integraci baterií s volitelnými kapacitami pro zálohování provozu domu i déle než jeden den.

Foxtrot řídí měření a regulaci v domech
Foxtrot řídí měření a regulaci v domech

Neomezená programovatelnost

Systém nepřináší naprogramovaný jediný, a tedy správný koncept řízení moderních domů nabitých technologiemi, ale sám je volně programovatelný a teprve systémový integrátor, který je v přímém kontaktu se stavebníkem, investorem a provozovatelem, mu může zrealizovat libovolnou funkci a může sám vytvořit zbrusu nové a pokročilé funkce. Příkladem může být použití Foxtrotu k řízení domácího minipivovaru.

Systém je programovatelný podle světového standardu IEC. K 600 funkcím dodávaných výrobcem formou softwarových knihoven bylo možno ihned integrovat dalších 600 funkcí z knihoven, které tvoří německé sdružení Open Source Community for Automation Technology (OSCAT) .

Foxtrot se stal základním řídicím systémem tepelných čerpadel cca 6 českých výrobců, vestavěnou řídicí jednotkou pro rekuperační ventilace dalších 2 českých výrobců a jednoho distributora zahraničního produktu.

Foxtrot řídí klimatizace
Foxtrot řídí klimatizace

Maximální využití

Připravuje se řízení bazénů a gastronomické vybavení – automatické pánve, videomixážní pult aj. Pro řízení rekuperace fy. Atrea má systém Foxtrot podporu pro komunikaci s těmito jednotkami. Systém Foxtrot má velkou lokální paměť pro naměřená data a uplatňuje se i v tzv. smart meteringu. Je přímo integrovaný do internetu jak pro dálkový přístup a servis, tak i pro získávání informací z internetových zdrojů – o předpovědi počasí, o cenách energií, o přesném čase. Je připraven i pro integraci tzv. internetu věcí IoT, i když sám o sobě je velmi významnou věcí v internetu již od svého vzniku v roce 2007.

Úspěšnost po celém světě

Dosud bylo vyrobeno a instalováno více než 20 000 centrálních modulů Foxtrot ve všech možných provedeních v různých i průmyslových oblastech použití a ve více než 30 zemích po celém světe. V současné době probíhá certifikace pro Austrálii a pro Severní Ameriku.

Připojení do internetu a návaznost na cloudové služby, na geografický informační systém Marushka, databáze pro sběr dat z měřičů AVE2 a vizualizační systém pro dispečinky Reliance2, předurčují systém Foxtrot pro bezproblémovou integraci do vyšších struktur jako jsou Smart City a Smart Grid.

Kontakty:
Teco a.s.
Havlíčkova 260, 280 02 Kolín
Tel.: +420 321 737 611
E-mail: teco (zavináč) tecomat (tečka) cz
http://www.tecomat.cz
(aktualizace kontaktu: 28. 7. 2015)
Autor: Ing. Jaromír Klaban
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Se zabezpečením počítejte už při vytváření projektu

Se zabezpečením počítejte už při vytváření projektu

Ať už renovujete objekt nebo stavíte nový, vyplatí se předem počítat i s kvalitním zabezpečením. Instalace prvků zajišťujících bezpečí pak totiž může…
celý článek

Elektronické otevírání šatních skříněk

Elektronické otevírání šatních skříněk

Pryč jsou doby, kdy se při výstavbě plaveckých bazénů, fit center, škol, školek atd. nepamatovalo na zabezpečení šatních skříněk. Dnes je…
celý článek

Chytrá elektroinstalace EATON xComfort

Chytrá elektroinstalace EATON xComfort

Bezdrátový systém xComfort od společnosti Eaton nabízí značné výhody řešení elektroinstalace jak v novostavbě, tak i rekonstruovaném bytě či domě.…
celý článek

Když vám pro ovládání domácnosti stačí chytrý telefon

Když vám pro ovládání domácnosti stačí chytrý telefon

Inteligentní ovládání domácnosti je jednoznačným trendem po celé Evropě. Většina z nás totiž v dnešní uspěchané době touží po domácnosti, která se o…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)