Tepelněizolační fasádní obklad LITE-PANEL

Dnešní obytné a administrativní domy jsou zateplovány polystyrénovými deskami s tenkou fasádou (ETICS). Toto řešení bývá jednotvárné, všední a náchylné na různé vady. Funkční fasádní obkladový systém LITE-PANEL přináší vysokou tepelnou izolaci a širokou škálu pohledových řešení, která se liší od průměru. Pohledová vrstva je z kompozitního betonu a vypadá jako štípaný kámen.

Funkční obkladový materiál LITE-PANEL sdružuje do jednoho kroku řešení vnější tepelné izolace a provádění fasády, to znamená finální povrchové dekorační vrstvy. Stejně tak ho lze aplikovat i jako interiérový obklad; v tomto případě se použije LITE-PANEL o průměrné tloušťce izolace 30 mm. Externí i interiérové řešení by měl z technického pohledu navrhnout odborník.

Tepelněizolační materiál je polyuretanová pěna se součinitelem tepelné vodivosti λ = 0,020 až 0,021 W/(mK). Obyčejný bílý polystyrén má tento součinitel na úrovni 0,04 W/(mK); to znamená, že polystyrénová deska stejné tloušťky jako LITE-PANEL izoluje jen na poloviční úrovni. Tato skutečnost má velký vliv nejen na tloušťku tepelněizolačního fasádní obkladu LITE-PANEL, ale při správném návrhu také na režim difúze vodní páry v jím zateplené obvodové stěně. K tomuto tématu se ještě vrátíme.

Montáž panelů lze provádět přímo na vymalovanou stěnu v interiéru
Díky velkému rozměru panelů je montáž velmi rychlá

Jedinečná imitace přírodních povrchů MAGICRETE®

Velmi věrný vzhled přírodního kamene je tradiční hodnotou pohledových obkladových prvků MAGICRETE®, které čtenáři tohoto časopisu znají z čistě betonových obkladových prvků této značky. Aplikace této technologie na polyuretanový obkladový nosič je však o třídu výše a je za ním spousty vývojové práce. Výsledek ale stojí za to. Je jím obkladový pohledový panel k nerozeznání od štípaného kamene s vysokou tepelnou izolací.

K dispozici jsou tři základní pohledové série:

  • Série TVD-Lite – struktura štípané břidlice.
  • Série GR-Lite – struktura lámané žuly.
  • Série BSL-Lite – struktura štípaného mramoru.

Vedle standardních panelů existují u prvních dvou sérií ukončovací díly. Ke každé sérii jsou k dispozici čtyři barevné typy.

Složení obkladového systému LITE-PANEL

A) Jak již bylo řečeno, jádro těchto obkladových panelů tvoří pěnový polyuretan. Na to, že jde o ztuhlou, velmi lehkou pěnu, je velmi tuhý a pevný. Zároveň s tím je pravděpodobně nejlepším vzdušným tepelným izolantem vůbec. To je dáno velmi jemnou, takřka mikroskopickou strukturou této ztuhlé pěny s uzavřenou strukturou buněk, vyplněných vzduchem. Tloušťka tepelněizolační vrstvy obkladů LITE-PANEL se pohybuje v rozmezí 30 mm, 50 mm a 80 mm podle typu výrobku, což odpovídá tepelněizolačnímu účinku pěnového polystyrénu v tloušťce 50 až 140 mm.

B) Vnější opláštění polyuretanových panelů tvoří extrémně pevná strukturovaná vrstva z kompozitního betonu o tloušťce 1 až 3 mm, která připomíná kámen. Ta slouží jako pohledová a ochranná vrstva.

C) Lícový povrch vnějšího opláštění z kompozitního betonu je pomocí výrobní technologie MAGICRETE® upraven do dokonalé podoby přírodního materiálu – kamene. Dobře to znázorňuje doprovodná fotodokumentace.

Trvanlivost systému LITE-PANEL

Životnost těchto obkladů, pokud jsou správně provedeny, řádově dosahuje několika desítek let. Fasáda je také mechanicky mnohem odolnější.

Panely lze snadno řezat s pomocí uhlové brusky nebo přímočaré pily
Aplikace obkladů LITE-PANEL v interiéru

Účinnost tepelné izolace

Vynikající tepelněizolační účinnost polyuretanové pěny, daná součinitelem tepelné vodivosti λ = 0,020 až 0,021 W/(mK), byla potvrzena četnými měřeními, avšak není pro přesné fyzikální vysvětlení. Teorie totiž říká, že by tento součinitel měl být na úrovni nejméně 0,025 W/(mK), což je hodnota součinitele tepelné vodivosti pro vzduch. To, že tomu tak není, znamená, že molekuly vzduchu v uzavřených pórech PUR pěny nedokáží plně sdílet (navzájem měnit) pohybovou energii se stěnami pórů.

Vysoký součinitel tepelné vodivosti pěny PUR v zimě způsobí, že se do pěny přemístí podstatná část teplotního rozdílu mezi vnitřkem a venkem. Vysoký difúzní odpor pěny PUR pak to, že difúzní tok stěnou s obkladem LITE-PANEL klesne na třetinu nebo ještě více. To vede ke zpomalení difúze v obvodové konstrukci a k oddálení případné kondenzace na extrémně nízké, arktické mrazy.

¹) Autor čerpal z firemní technické dokumentace
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy