Teplovodní kotle Rojek na palivové dřevo

Společnost ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. rozšířila svůj výrobní program o teplovodní kotle Rojek. Kotle jsou určeny pro spalování dřeva, dřevní hmoty a tuhých paliv. Vyrábí se ve výkonové řadě KTP 20–25–30 –40–49 kW. Kotle jsou vybaveny dochlazovací smyčkou (ochranou proti přetopení) a splňují požadavky normy EN 303-5. Výrobek je předmětem průmyslové právní ochrany.

V době, kdy především cena za energii neustále roste, je nutno si opravdu dobře rozmyslet, jakým způsobem budete svůj dům či byt vytápět, jak si budete ohřívat vodu. Chcete-li mít náklady co nejnižší, potom se nabízí jedinečné řešení – teplovodní kotel Rojek. Topíte-li v kotlích Rojek dřevem, máte možnost snížit náklady na vytápění za rok oproti vytápění plynem, elektřinou nebo LTO až o 20 000 Kč.

Technický popis

Teplovodní kotel Rojek na palivové dřevo a tuhá paliva je dvouplášťová ocelová svařovaná konstrukce. Všechny stěny kotlového tělesa jsou dvojité, zaplněné vo dou, včetně roštu ze žáropevných trubek, což umožňuje vysoké využití tepla vzniklého hořením. Přívody jak primárního, tak sekundárního vzduchu lze snadno regulovat, čímž lze dosáhnout dobrého spalování a dlouhé doby vyhořívání paliva.

Přesto, že nedochází k zanášení teplo směnných ploch, má kotel dvířka pro jejich snadné čištění. Kotlové těleso je opatřeno tepelnou izolací a krycími plechy s povrchovou úpravou. V horní desce je zabudován ukazatel teploty a tlaku. Výhodou kotle je, že nepotřebuje silný tah komínu ke spolehlivému provozu.


Schéma kotle na palivové dřevo:
1. spalovací komora
2. přívod sekundárního vzduchu
3. vodou chlazený rošt
4. přikládací dvířka
5. čistící dvířka
6. dvířka pro přívod a regulaci primárního vzduchu
7. dvířka pro čištění kotle
8. popelník
9. vývod spalin do komína
10. přívod vratné vody do kotle
11. vývod topné vody z kotle
12. tepelná izolace kotle
13. oplechování kotle
14. modrá barva označuje vodu v kotli
15. dochlazovací smyčka

Konstrukce ohniště

Spalování různorodého paliva je umožněno zvláštní konstrukcí ohniště kotle. Takto zvolená konstrukce kotle má za následek co možná nejdokonalejší prohoření směsi a tím potlačení vzniku škodlivých emisí. Tohoto efektu je dosaženo tím, že z vrstvy hořícího paliva se uvolňuje těkavá hořlavina, která se kumuluje pod klenbou ohniště, kde se smíchá se sekundárním přívodem vzduchu a tahem komína se tato směs protahuje přes rozžhavenou vrstvu hořícího paliva, kde shoří za působení vysoké teploty. V místě styku této směsi a hořícího paliva se opět přivádí sekundární vzduch. Veškerý přívod sekundárního vzduchu je regulovatelný. Výkon kotle je řízen množstvím primárního vzduchu přiváděného pod rošt. Regulace se provádí ručně nebo tepelným regulátorem s řetízkem (ovládáním dusivky – přivírání nebo otevírání). Konstrukce kotle umožňuje jeho provoz jak na samotížnou cirkulaci otopné vody, tak i na nucený oběh čerpadlem.

Teplovodní kotle na palivové dřevo se vyrábí ve výkonové řadě KTP 20–25–30 –40–49 kW a splňují požadavky normy EN 303-5.

Nejdůležitější vlastnosti teplovodního kotle Rojek na dřevo a tuhá paliva

  1. Konstrukce kotle je originální, neboť proces spalování je řešen zcela odlišně oproti běžně dostupným zplynujícím (pyrolytickým) kotlům. Tato konstrukce spojuje dvojí (dvoustupňové) spalování, což v praxi znamená cca 80 % zplynování a cca 20 % klasické odhořívání. Díky kombinaci obou typů spalování dochází k dokonalému využití a vyhoření paliva.
  2. Dvouplášťová ocelová svařovaná konstrukce (vnitřní plechy o síle 5 mm, vnější 4 mm) je zaplněna vodou a voda je i v pevném roštu, zhotoveném ze žáropevných trubek. Toto konstrukční řešení zajišťuje maximální předávání tepelné energie a zároveň prodlužuje životnost kotle.
  3. Uspořádání ohniště a spalovací komory poskytuje další výhody:
    • není nutné využívat keramickou nebo šamotovou ochranu pláště, takže se zbytečně nenavyšuje váha kotle a odpadá riziko popraskání či defektu keramických vložek, které je pak nutno vyměnit,
    • výrobce nepožaduje montáž směšovacího termoventilu na vratnou vodu (ze systému do kotle), která díky uvedené konstrukci kotle, prochází nejdříve trubkami v roštu , kde je nejvyšší teplota a v prostoru spalování má poté voda v plášti vyšší teplotu než je kondenzační teplota spalin. Tím nedochází k zanášení spalinových cest dehtem.
  4. Přívod primárního i sekundárních vzduchů lze snadno regulovat, čímž lze dosáhnout optimálního spalování a dlouhé doby vyhoření paliva. Sekundární vzduch je přiváděn z čelní i zadní strany kotle, tím je zajištěno rovnoměrné hoření po celé délce roštu.
  5. Je možno spalovat široký sortiment paliv, která lze kombinovat (míchat). Kotel Rojek je určen ke spalování palivového dřeva, krátkého kusového dřeva (produkt drtičů dřevní hmoty, vyráběných firmou Rojek), dřevního odpadu, dřevěných briket, pelet, čerstvých pilin, vlhké štěpky a ostatní vlhké biomasy. Dalším možným alternativním palivem je hnědé uhlí, černé uhlí i koks.
  6. Výrobce nepodmiňuje záruku vý robku spalováním pouze suchého dřeva o zbytkové vlhkosti max. 18–20 %. Je možno spalovat i vlhké palivo či biomasu, tím odpadá majitelům starost o prostor ke skladování paliva pro sušení1. Šetří se jim čas a energie vynaložená při manipulaci s palivem.
  7. Kotel je konstruován na menší komínový tah 10–12 Pa. Díky této výhodě nepotřebuje ke své činnosti elektrický odtahový ventilátor. Kotel lze tedy snadno regulovat i při výpadku elektrické energie. Zároveň šetří finanční prostředky, protože nespotřebovává elektrickou energii, jejíž cena se neustále navyšuje. Přínosem je i tichý provoz kotle bez ventilátoru (nerušený a klidný spánek majitelů).
  8. Kotle jsou vybaveny dochlazovací smyčkou a umožňují provoz jak na samotížnou cirkulaci otopné vody, tak i na nucený oběh čerpadlem.
  9. Kotle splňují požadavky normy EN 303 – 5.
  10. Velkým kladem a výhodou je poskytovaná záruka na těsnost kotlového tělesa (6 let) a vyšší životnost (až 30 let). Běžně poskytované záruky jsou pouze 2 roky.
  11. Významnou úsporou nákladů na vytápění a rychlá návratnost investic při přechodu na topení dřevem a tuhými palivy ve srovnání s náklady na vytápění plynem, elektrickou energií nebo LTO.

Čím nejlevněji v kotlích Rojek topit?

Nejlevnějším palivem je krátké kusové dřevo – KKD – produkt drtiče dřevního odpadu DH 10, který vyrábí společnost ROJEK. Drtič DH 10 je určen pro zpracování dřevního odpadu z truhlářské výroby, pilařských provozů, ale především pro zpracování větví při úklidu lesa po těžbě, prořezu parků, zahrad, stromořadí. Zpracováním těchto odpadů získáte kvalitní plnohodnotné palivo – KKD – o délce 5–12 cm a průměru až 9 cm. Využije se tak materiál, který se v mnoha případech naprosto zbytečně pálí, znehodnocuje ho plíseň v kupách a je zdrojem rozšíření nákazy porostu kůrovcem.

Tím tak společnost ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. nabízí uzavřený cyklus využití dřevního odpadu jako nejlevnějšího paliva pro vytápění vašich domovů, tj.:

  • výrábí kvalitní plnohodnotná paliva drtiči dřevní hmoty DH 10 a ty
  • hospodárně a efektivně spaluje v teplovodních kotlích ROJEK.

Topíte-li v kotlích Rojek dřevem, máte možnost snížit náklady na vytápění za rok oproti vytápění plynem, elektřinou nebo LTO až o 20 000 Kč.

1 Ing. Zdeněk Kobrle, upravila Mgr. Helena Hejhálková
Autor: Ing. Zdeněk Kobrle
Foto: Archiv firmy ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s.