Tři polena v krbu ohřejí vanu teplé vody

Sen většiny stavebníků je interiérový krb, který nepřetopí po krátké chvíli místnost a plní funkci vytápění a ohřevu užitkové vody. Současné technologie to však neumožňují v plném rozsahu. Problémem je zejména možnost libovolně kombinovat více zdrojů tepla a jejich využití pro vytápění i ohřev vody současně. Stávající situace proto nutí investory i stavebníky používat teplovzdušné krbové vložky místo vložek s teplovodním výměníkem.

Tuto situaci se rozhodla změnit česká společnost Flexira s.r.o., která po více než deseti letech vývoje a testování v reálném provozu uvede koncem roku na trh průlomové řešení – stavebnici pro pokročilé systémy vytápění Flexira Kit. „Nehodlali jsme se spokojit se současnou technologií starou takřka 100 let a zaměřit se na její ovládání moderní elektronikou, jak je dnes zvykem. Místo toho jsme věnovali léta vývoji a výzkumu a přepracovali jsme celý princip nakládání s energií pomocí teplonosného média od základů. Výsledkem je přelomové zapojení více obnovitelných zdrojů tepla a spotřebičů do synergické soustavy chráněné třemi euroasijskými patenty,” říká Lubor Chytil, výkonný ředitel a odborník na regulace topných soustav.

Od obnovitelných zdrojů rovnou do spotřeby

Princip spočívá ve využití energie ze všech zdrojů v malé centrální nádrži (A) se sofistikovanou patentovanou strukturou, která distribuuje teplo ze zdrojů (B, C) do spotřeby (vytápění i ohřev současně). Jakmile je potřeba tepla uspokojena, odloží přebytečné teplo z obnovitelných zdrojů do rekuperační nádrže pro jeho pozdější využití. Tento princip zcela mění současný přístup: nejdříve akumuluji, potom spotřebuji, a razantně tak zrychluje distribuci tepla od obnovitelných zdrojů, jako je krb, rovnou do spotřeby. Zároveň tím zvyšuje využitelnost a efektivitu celé topné soustavy. Za necelou půlhodinu od zatopení v krbu je možné napouštět horkou vanu. K jejímu ohřevu postačí tři polena.

Nejvyšší hygienický standard ohřevu vody

Uspořádání topné soustavy s malou centrální nádrží v jejím středu umožnilo elegantně vyřešit jednu z největších bolestí současných systémů – nepřetržitou dodávku hygienicky čisté teplé vody. Speciální výměník z trubek z chirurgické oceli dokáže zajistit dostatek výkonu pro ohřev vody v nejvyšší hygienické kvalitě. Díky centrálnímu umístění jsou k dispozici všechny zdroje tepla i rekuperační nádrž. Lze se tak vyhnout použití hygienicky problematickému zásobníkovému ohřevu vody, který zachytává vyloučené minerály, které jsou živnou půdou pro bakterie.

Instalace do tří dnů se systémovou stavebnicí

Technologie je výrobcem Flexira připravena jako systémová stavebnice sestávající z centrální jednotky (A) s topnými tyčemi pro fotovoltaickou elektrárnu a regulátorem se vzdálenou správou, dále z propojovacích sad z nerezového vlnovce a regulačních komponent, pomocí nichž lze propojit systém vytápění s teplovodní krbovou vložkou, 2 kW fotovoltaickými panely a 12 kW záložním elektrokotlem. Díky takto připravenému sofistikovanému systému je možné realizovat celý projekt do tří dnů. Využitelnost energie z teplovodní krbové vložky Hoxter je 12 kW. Systém přečerpávání energie umožňuje sofistikované nakládání s energií. Je proto možné celý den ukládat energii z fotovoltaické elektrárny do rekuperační nádrže a její teplo využít k rychlejšímu zátopu teplovodní krbové vložky po příchodu domů. V případě zvýšené potřeby užitkové vody je možné současně využívat energii ze všech zdrojů včetně rekuperační nádrže a získat tak výkon až 40 kW, který je nutný pro průtokový hygienicky nezávadný ohřev užitkové vody ve výměníku z chirurgické oceli. Systém umožňuje současně regulovat energii od zdroje tak, aby topný systém bylo možné využívat v plném rozsahu výkonu již od 0,3 kW. Je proto vhodný i pro budovy s nízkou energetickou náročností.

Komponenty systémové stavebnice topných soustav: A – centrální propojovací jednotka, B – teplovodní krbová vložka, C – fovoltaická elektrárna, E – podzemní rekuperační nádrž, D – propojovací sady

Obnovitelné zdroje je možné přidávat za provozu

Technologie umožňuje propojení libovolných obnovitelných zdrojů tepla do jednoho funkčního celku. Výrobce se rozhodl vstoupit na trh s první sestavou zdrojů koncem letošního roku s hlavním zdrojem – teplovodní krbová vložka. Fotovoltaika a záložní kotel jsou standardní výbava každé konfigurace. Stavebnicový systém je otevřený a je možné k němu bez problémů připojit později další zdroj tepla, až je výrobce uvede na trh.

V současné době Flexira buduje distribuční a servisní síť a provádí školení architektů, stavebních inženýrů a instalačních a servisních techniků, aby pro produkt, který již několik let běží v reálných instalacích, zajistila potřebnou infrastrukturu před vstupem na trh.

¹) Článek vyšel v pátém vydání časopisu INTRO.
Autor: kolektiv autorů
Foto: Archiv firmy