Trocal E_Clip – únik tepla v oblasti okenního parapetu vyřešen

Aktualizováno: 8. 12. 2012

Tenká spára mezi okenním rámem a stavebním otvorem je většinou vyplněna montážní pěnou. V oblasti parapetu – tedy dole – bývá tuhý podkladní profil. Spárou často uniká teplo a bývá místem, kde se sráží vlhkost. Patentované řešení E_Clip znamená rychlé a přesné provedení spáry v oblasti parapetu, bez improvizovaných zednických zapravení, bez kondenzace a s minimem ztrát tepla.

Trocal E_Clip – únik tepla v oblasti
okenního parapetu vyřešen

Připojovací spára, jak se tomuto stavebnímu detailu odborně říká, je stále předmětem diskusí jak mezi odborníky, tak širší veřejností. Diskutuje se především o řešení svislých a horních spár, které spočívá buď v obvyklém a chybném obyčejném zednickém zapravení po aplikaci montážní pěny nebo v montáži parotěsné fólie na jejich vnitřní straně a vodotěsné paropropustné zábrany na straně vnější. Spáry se v druhém případě uzavřou pro difúzi vodní páry, čímž předcházíme kondenzaci, ovšem jen při precizním provedení, které nebývá až tak samozřejmé.

Současný stav

Nejen teorie, ale i praxe během několika málo let rychle postoupily. Okenní rám (nepohyblivá část okna), se zejména v novostavbách montuje do připraveného stavebního otvoru, kde je do svislých ostění a do nadokenního překladu vestavěn v místech, které mají sousedit s okenním rámem, tepelný izolant, nejčastěji extrudovaný polystyrén. Po instalaci okna se pak ostění a nadpraží z venkovní strany zateplí tak, že je rám okna téměř úplně nebo z velké části zanořen do tepelné izolace. Toto řešení takřka odstraňuje hrozbu kondenzace ve spáře v místech ostění a nadpraží i bez použití vnitřního parotěsného uzávěru, jehož funkčnost bývá bez precizního provedení malá.

Motto: neexistuje špatné okno, pouze okno špatně zabudované

Povinnost vzduchotěsně uzavřít připojovací spáru po celém obvodě předepisuje ČSN 73 0540-2, která je ze zákona závazná!

Trochu stranou zůstává účinné řešení dolního parapetu, přestože je nejdůležitější. Ne náhodou přichází s uceleným řešením parapetní okenní spáry a okolních detailů právě Trocal, který přivedl na svět první plastové okno. Dodnes si Trocal udržuje v mnohých směrech technický a inovační předstih.

E_Clip

Jde o řešení spodní části připojovací spáry a okenního otvoru, tedy parapetu. Přináší vysokou tepelněizolační účinnost tohoto detailu a zároveň je velmi bezpečné z pohledu možné zimní kondenzace jak ve spáře, tak v její blízkosti. Společnost Profine GmbH, která je výrobcem oken Trocal a jejich systémových doplňků, systém vyvinula především pro okna značek, které sama vyrábí. E_Clip představuje celý okenní parapet, který poskytuje až o 40 % lepší tepelnou izolaci ve spodní části připojení okna. Zabraňuje tepelným mostům, což je přínosem v době rostoucích cen za energii. Toto patentované řešení přispívá i k vysokému pobytovému pohodlí, neboť odstraňuje výskyt chladných míst v blízkosti oken.

Požadavky na tepelnou izolaci obvodových stěn stále rostou a vyvolávají potřebu izolovat domy stále silnější izolační vrstvou. Dodatečně jsou izolovány i domy ze stavebních systémů, které se ještě nedávno obešly bez izolace. Rostou i požadavky na těsnost oken. Výměna vzduchu v zimě a v chladných obdobích proto nezřídka vázne, v lepších případech – ale ne vždy ideálně – ji přebírá vzduchotechnika s rekuperací. Nesprávné větrání pak zvyšuje v zimě vnitřní vlhkost. Proto technici vylepšují detail napojení okna tak, aby povrchové teploty na rámech oken a v jejich okolí byly dostatečně vysoké a ke kondenzaci tu nedocházelo.

Okno z pohledu stavebního zákona

Okno je – v okamžiku nákupu – stavební výrobek. Výrobce u něho ručí za vlastnosti, které deklaruje v průvodní dokumentaci.

Jiný právní stav okna je, když je zabudováno do stavby. Co vlastně rozhoduje o tom, jestli budeme se zabudovaným oknem spokojeni? Pokud jsme vybrali okno, které je pro požadovaný účel vhodné, rozhodne o tom v další fázi i způsob jeho zabudování. Ten v sobě zahrnuje jak technický návrh (projekt) zabudování, tak i řemeslné provedení. Vedle řešení připojovací spáry mezi oknem a stavebním otvorem je stejně důležitá, ne-li více, kvalitní tepelná izolace na ostění, nadpraží a parapetu z venkovní strany, dále stavební řešení stejných míst na vnitřní straně okna a konečně i takové faktory, jako je umístění otopných těles a podobně. To vše je zabudované okno, od kterého požadujeme, aby jako celek dobře sloužilo.

Pokud se nám např. z vnitřní strany často rosí okna, může to mít více příčin. Projektant či zhotovitel mohl volit nevhodné okno, možná ho nevhodně umístil v nevhodném prostředí. Nebo, což je nejčastější, došlo k chybám při zabudování okna. Chyba na straně výrobce je v podstatě jen tehdy, když deklaruje vlastnost, kterou okno ve skutečnosti nemá.

V poslední době se na tepelněizolačních dvojsklech a zejména trojsklech kvalitních oken objevuje – většinou ráno – z venkovní strany rosa. Původ tohoto jevu má stejnou příčinu, jako vznik ranní rosy nebo námrazy na parkujících automobilech ap. Na oknech tento úkaz svědčí o velké tepelněizolační účinnosti oken a jako případnou reklamaci ji nikde nepřijmou.

Kvalitní okno do každé stavby

Jedna z nejpodivnějších věcí na českém stavebním trhu je argumentace stavebních firem, že kvalitní okno s trojsklem a kvalitním zabudováním (včetně použití parapetního řešení E_Clip), je vhodné jen do pasivních domů. Skutečností je, že kvalitní okno ušetří stejné množství tepla jak na pasivním domě, tak na domě z poloviny minulého století (udržujeme-li v obou stejnou vnitřní teplotu). Návratnost této investice je tedy v obou případech stejná.

Závěr

Kvalitní okna s vysokou tepelnou izolací jsou vhodná jak do novostaveb, tak rekonstrukcí, kdy v obou případech uspoří stejné množství energie pro vytápění. Velmi důležité je v obou případech správné zabudování okna do stavebního otvoru bez tepelných mostů. Systémovým, přesným a snadno realizovatelným řešením jsou okna z profilového systému Trocal stavební hloubky 70 mm a 88 mm, s trojskly a s teplým provedením venkovního i vnitřního parapetu E_Clip. Při současném zateplení venkovního ostění a nadpraží okna dojde k celkovému proteplení připojovací spáry a významnému zvýšení její teploty na vnitřním povrchu. Zvýší se životnost spáry i obytný komfort a užívání okna.

Kontakty:
profine GmbH
Mülheimerstrasse, 53840 Troisdorf (Německo)
Tel.: +420 602 241 995
E-mail: petr (tečka) spiroch (zavináč) profine-group (tečka) com
http://www.trocal.cz
(aktualizace kontaktu: 29. 1. 2014)
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Okenní folie RENOLIT EXOFOL pro každý dům

Okenní folie RENOLIT EXOFOL pro každý dům

V současné moderní architektuře neplní okna u komerčních ani privátních budov pouze svoji primární funkci, ale stávají se velmi důležitým designovým…
celý článek

Inoutic uvádí nový profilový systém Elegante

Inoutic uvádí nový profilový systém Elegante

Na veletrhu Fensterbau Frontale 2018 představila společnost Inoutic novou generaci okenních profilů – Elegante. Díky svým mimořádným tepelněizolačním…
celý článek

VEKA vyvinula „digitální občanku“ pro okna, která usnadní a urychlí komunikaci se zákazníky

VEKA vyvinula „digitální občanku“ pro okna, která usnadní a urychlí komunikaci se zákazníky

Společnost VEKA, výrobce plastových okenních a dveřních profilů nejvyšší třídy A, plánuje zavést novinku s názvem VEKA IPS, jež výrazně ulehčí život…
celý článek

Krásný prostor mezi střechami

Krásný prostor mezi střechami

Pod střechami se dříve nežilo, půdy byly volné. Nyní zde bydlíme i pracujeme – a hodnotně prosvětlit, otevřít prostor starého podkroví v památkově…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)