Betonová taška KMB ROTA

Trocal E_Clip – únik tepla v oblasti okenního parapetu vyřešen

Aktualizováno: 8. 12. 2012

Tenká spára mezi okenním rámem a stavebním otvorem je většinou vyplněna montážní pěnou. V oblasti parapetu – tedy dole – bývá tuhý podkladní profil. Spárou často uniká teplo a bývá místem, kde se sráží vlhkost. Patentované řešení E_Clip znamená rychlé a přesné provedení spáry v oblasti parapetu, bez improvizovaných zednických zapravení, bez kondenzace a s minimem ztrát tepla.

Trocal E_Clip – únik tepla v oblasti
okenního parapetu vyřešen

Připojovací spára, jak se tomuto stavebnímu detailu odborně říká, je stále předmětem diskusí jak mezi odborníky, tak širší veřejností. Diskutuje se především o řešení svislých a horních spár, které spočívá buď v obvyklém a chybném obyčejném zednickém zapravení po aplikaci montážní pěny nebo v montáži parotěsné fólie na jejich vnitřní straně a vodotěsné paropropustné zábrany na straně vnější. Spáry se v druhém případě uzavřou pro difúzi vodní páry, čímž předcházíme kondenzaci, ovšem jen při precizním provedení, které nebývá až tak samozřejmé.

Současný stav

Nejen teorie, ale i praxe během několika málo let rychle postoupily. Okenní rám (nepohyblivá část okna), se zejména v novostavbách montuje do připraveného stavebního otvoru, kde je do svislých ostění a do nadokenního překladu vestavěn v místech, které mají sousedit s okenním rámem, tepelný izolant, nejčastěji extrudovaný polystyrén. Po instalaci okna se pak ostění a nadpraží z venkovní strany zateplí tak, že je rám okna téměř úplně nebo z velké části zanořen do tepelné izolace. Toto řešení takřka odstraňuje hrozbu kondenzace ve spáře v místech ostění a nadpraží i bez použití vnitřního parotěsného uzávěru, jehož funkčnost bývá bez precizního provedení malá.

Motto: neexistuje špatné okno, pouze okno špatně zabudované

Povinnost vzduchotěsně uzavřít připojovací spáru po celém obvodě předepisuje ČSN 73 0540-2, která je ze zákona závazná!

Trochu stranou zůstává účinné řešení dolního parapetu, přestože je nejdůležitější. Ne náhodou přichází s uceleným řešením parapetní okenní spáry a okolních detailů právě Trocal, který přivedl na svět první plastové okno. Dodnes si Trocal udržuje v mnohých směrech technický a inovační předstih.

E_Clip

Jde o řešení spodní části připojovací spáry a okenního otvoru, tedy parapetu. Přináší vysokou tepelněizolační účinnost tohoto detailu a zároveň je velmi bezpečné z pohledu možné zimní kondenzace jak ve spáře, tak v její blízkosti. Společnost Profine GmbH, která je výrobcem oken Trocal a jejich systémových doplňků, systém vyvinula především pro okna značek, které sama vyrábí. E_Clip představuje celý okenní parapet, který poskytuje až o 40 % lepší tepelnou izolaci ve spodní části připojení okna. Zabraňuje tepelným mostům, což je přínosem v době rostoucích cen za energii. Toto patentované řešení přispívá i k vysokému pobytovému pohodlí, neboť odstraňuje výskyt chladných míst v blízkosti oken.

Požadavky na tepelnou izolaci obvodových stěn stále rostou a vyvolávají potřebu izolovat domy stále silnější izolační vrstvou. Dodatečně jsou izolovány i domy ze stavebních systémů, které se ještě nedávno obešly bez izolace. Rostou i požadavky na těsnost oken. Výměna vzduchu v zimě a v chladných obdobích proto nezřídka vázne, v lepších případech – ale ne vždy ideálně – ji přebírá vzduchotechnika s rekuperací. Nesprávné větrání pak zvyšuje v zimě vnitřní vlhkost. Proto technici vylepšují detail napojení okna tak, aby povrchové teploty na rámech oken a v jejich okolí byly dostatečně vysoké a ke kondenzaci tu nedocházelo.

Okno z pohledu stavebního zákona

Okno je – v okamžiku nákupu – stavební výrobek. Výrobce u něho ručí za vlastnosti, které deklaruje v průvodní dokumentaci.

Jiný právní stav okna je, když je zabudováno do stavby. Co vlastně rozhoduje o tom, jestli budeme se zabudovaným oknem spokojeni? Pokud jsme vybrali okno, které je pro požadovaný účel vhodné, rozhodne o tom v další fázi i způsob jeho zabudování. Ten v sobě zahrnuje jak technický návrh (projekt) zabudování, tak i řemeslné provedení. Vedle řešení připojovací spáry mezi oknem a stavebním otvorem je stejně důležitá, ne-li více, kvalitní tepelná izolace na ostění, nadpraží a parapetu z venkovní strany, dále stavební řešení stejných míst na vnitřní straně okna a konečně i takové faktory, jako je umístění otopných těles a podobně. To vše je zabudované okno, od kterého požadujeme, aby jako celek dobře sloužilo.

Pokud se nám např. z vnitřní strany často rosí okna, může to mít více příčin. Projektant či zhotovitel mohl volit nevhodné okno, možná ho nevhodně umístil v nevhodném prostředí. Nebo, což je nejčastější, došlo k chybám při zabudování okna. Chyba na straně výrobce je v podstatě jen tehdy, když deklaruje vlastnost, kterou okno ve skutečnosti nemá.

V poslední době se na tepelněizolačních dvojsklech a zejména trojsklech kvalitních oken objevuje – většinou ráno – z venkovní strany rosa. Původ tohoto jevu má stejnou příčinu, jako vznik ranní rosy nebo námrazy na parkujících automobilech ap. Na oknech tento úkaz svědčí o velké tepelněizolační účinnosti oken a jako případnou reklamaci ji nikde nepřijmou.

Kvalitní okno do každé stavby

Jedna z nejpodivnějších věcí na českém stavebním trhu je argumentace stavebních firem, že kvalitní okno s trojsklem a kvalitním zabudováním (včetně použití parapetního řešení E_Clip), je vhodné jen do pasivních domů. Skutečností je, že kvalitní okno ušetří stejné množství tepla jak na pasivním domě, tak na domě z poloviny minulého století (udržujeme-li v obou stejnou vnitřní teplotu). Návratnost této investice je tedy v obou případech stejná.

Závěr

Kvalitní okna s vysokou tepelnou izolací jsou vhodná jak do novostaveb, tak rekonstrukcí, kdy v obou případech uspoří stejné množství energie pro vytápění. Velmi důležité je v obou případech správné zabudování okna do stavebního otvoru bez tepelných mostů. Systémovým, přesným a snadno realizovatelným řešením jsou okna z profilového systému Trocal stavební hloubky 70 mm a 88 mm, s trojskly a s teplým provedením venkovního i vnitřního parapetu E_Clip. Při současném zateplení venkovního ostění a nadpraží okna dojde k celkovému proteplení připojovací spáry a významnému zvýšení její teploty na vnitřním povrchu. Zvýší se životnost spáry i obytný komfort a užívání okna.

Kontakty:
profine GmbH
Mülheimerstrasse, 53840 Troisdorf (Německo)
Tel.: +420 602 241 995
E-mail: petr (tečka) spiroch (zavináč) profine-group (tečka) com
http://www.trocal.cz
(aktualizace kontaktu: 29. 1. 2014)
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Nové trendy ve výstavbě rodinných domů

Nové trendy ve výstavbě rodinných domů

V posledních letech lze jednoznačně sledovat na území České republiky vyšší míru nároků investorů na vlastní architektonickou podobu rodinného domu.…
celý článek

Jedinečná dřevěná okna a jejich nové služby

Jedinečná dřevěná okna a jejich nové služby

Dřevo je při výrobě oken nepřekonatelné. Dobrá okna jsou i z plastu nebo kovu, musejí se ale kombinovat s materiály, které jim dají potřebnou tuhost…
celý článek

Výklopně-kyvná střešní okna preSelect

Výklopně-kyvná střešní okna preSelect

Výklopně-kyvná střešní okna obohacují útulné podkrovní prostory o nadstandardně široké výhledy do okolí díky křídlu vyklopenému nahoru a…
celý článek

Unikátní světlík VELUX s bezrámovým zaobleným zasklením

Unikátní světlík VELUX s bezrámovým zaobleným zasklením

Společnost VELUX, přední výrobce střešních oken a jejich příslušenství, představuje jako první na světě inovativní novinku – světlík se zaobleným…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)