TYVEK - střecha je radost (moderní přístup k moderní střeše)

V dnešní době existuje mnoho důkazů o tom, že pro splnění mezinárodních požadavků na snížení emisí tzv. skleníkových plynů je nezbytné snížit spotřebu energie v budovách. Současné přizpůsobování našich norem normám evropským jasně ukazuje výstavbu a užívání budov jako druhý největší zdroj emisí CO2, těsně za dopravou. Všechny typy domů jsou velkými spotřebiteli energie a z toho důvodu se předpokládané změny zaměřují na to, jak dosáhnout mnohem vyšších energetických úspor nejen při výstavbě, ale zejména při jejich následném užívání.

Na druhé straně požadují noví investoři a majitelé nejen zlepšování vzhledu, ale stále častěji dbají při výběru materiálů i na ekologická hlediska, a nízké provozní náklady objektů.

Důsledky pro stavebníky

Zlepšená funkce střešního souvrství může být dosažena pouze používáním nových a efektivnějších materiálů ze strany projektanta, spojeným se zvýšenou kontrolou kvality práce během vlastní výstavby. Pochopení funkce nových materiálů při jejich zabudování do systému střechy má velmi výrazný vliv na ekonomiku výstavby, vznik a četnost reklamací a následnou spokojenost zákazníka.

Zlepšení energetické bilance budovy, tj. snížení úniku tepelné energie, vyžaduje zesílení vrstvy tepelné izolace, což se projeví větší tloušťkou konstrukce. Zvětšování vrstvy tepelné izolace však vede ke zvýšenému nebezpečí vzniku kondenzace. Mnoho let používaným řešením k zamezení vzniku kondenzace byla aplikace větrané mezery pod pojistnou hydroizolací. Toto řešení je uváděno ve všech učebnicích a normách. Jeho nevýhodou je poměrně vysoký náklad a velmi často snížená účinnost následným zakrytím větracích otvorů, nebo omezením proudění vzduchu zejména u složitějších střech s vikýři, úžlabími a střešními okny, ve spojení s půdní vestavbou.

Současné normy pro tepelné izolace budov se zabývají tepelnými ztrátami vznikajícími pouze důsledkem vedení tepla, ale tepelné ztráty zaviněné prouděním vzduchu (větru) pronikajícího do konstrukce, jsou pominuty. Přestože v moderních konstrukcích jsou tepelné ztráty vedením minimální, vyloučením pronikání vzduchu (větru) do konstrukce lze ušetřit dalších až 20 % spotřeby energie. A protože větrání není nadále nezbytné, tak je stále méně únosné se spoléhat na nekontrolovatelné proudění vzduchu nad tepelnou izolací jako na prostředek bránicí vzniku kondenzace.

Řešení

Ta nejjistější cesta k dosažení znatelného snížení spotřeby energie je přijmout koncept budovy s větrotěsně uzavřenou vnější stranou konstrukce a dostatečně zabezpečeným a kontrolovaným větráním interiéru. Větrání interiéru je nezbytné pro výměnu vydýchaného vzduchu, odstranění pachů a radonu a jako prevence proti vzniku plísní. Vyústění takového větrání musí být součástí návrhu fasády a prostup vzduchu těmito otvory je plánován a kontrolován. Další nekontrolovatelné pronikání vzduchu do konstrukce budovy není ani potřebné, ani žádoucí. Úspěšně řešené větrání musí udržet vhodnou kombinaci teploty a vlhkosti vzduchu v budově.

Teplý vzduch se rozpíná a umožňuje transport vlhkosti ve formě vodní páry nejen vnitřkem budovy, ale i stavebními prvky konstrukce. Protože teplý vzduch stoupá vzhůru, největší riziko kondenzace vzniká ve střeše.

Použití materiálu TYVEK nabízí řešení větrotěsného pláště střechy, které odstraňuje provětrávání tepelné izolace studeným vzduchem. Na střechách, kde je izolován strop posledního patra, je půda úplně uzavřena fólií TYVEK bez větracích otvorů (studená střecha). U teplých střech, kde je tepelnou izolací vyplněna celá výška krokví, je TYVEK položen přes krokve, přímo na tepelnou izolaci a zabraňuje jejímu profukování studeným vzduchem. Zároveň chrání tepelnou izolaci před navátým sněhem a deštěm.

Abychom úplně zabránili možnosti vzniku kondenzace, nahradíme běžnou mikroperforovanou podstřešní fólii »dýchající« membránou TYVEK. Pro své vynikající vlastnosti je tato membrána používána jako pojistná hydroizolace pod střešní krytinu a jako větrotěsná ochrana proti vnikání chladného vzduchu do střešního souvrství. Na druhé straně nabízí TYVEK extrémně nízký odpor proti prostupu vodní páry.

Odstraněním pronikání vzduchu do tepelné izolace se výrazně sníží prostup a ztráta tepla ve vláknité izolaci a přelepením všech spojů páskou TYVEK vyloučíme také ztráty tepelné energie způsobené prouděním. Nejnovější měření ukazují, že nejvýhodnějším způsobem aplikace TYVEKu je položení pásů podélně na krokve a úplné přelepení a utěsnění přesahů páskou TYVEK.

Přelepy spojů je výhodné umístit nad krokve a tyto spoje utěsnit přibitím kontralatí, které stlačí a utěsní celý spoj tak, že ani prudkým větrem hnaný déšť ani sníh nemají možnost vniknout do střešní skladby. Tento způsob pokládky má největší význam u střech se skládanou krytinou s velmi malým spádem. Jestliže vznikne nějaká kondenzace, objeví se na spodní straně střešní krytiny a při extremních podmínkách může zmrznout. V těchto případech TYVEK zabrání proniknout tajícímu ledu a vodě do konstrukce střechy. Při použití kontralatí pod laťování získáme dostatečný prostor pro větrání krytiny, aniž bychom ohrozili větrotěsnost vnějšího obalu budovy, a tím zvýšili únik tepelné energie.

Popsaný způsob montáže umožňuje vypustit větrací mezeru pod pojistnou izolací, neboť tlak vodních par z interiéru se rovnoměrně rozptýlí na celý povrch membrány TYVEK, která je vysoce difúzní, a tím je odstraněno veškeré riziko kondenzace. Zároveň je montáž TYVEKu mnohem jednodušší pro řešení detailů u okapů hřebene a úžlabí.

Naprostá většina nových domů má obytné podkroví pod šikmou střechou. Změna umístění tepelné izolace z prostoru mezi krokvemi na snížený strop podkroví však není úspornější, neboť představuje mnoho detailní práce navíc, vede ke vzniku tepelných mostů a k průnikům studeného vzduchu do konstrukce.

Pro vylepšení celého střešního systému je nabízena parobrzda TYVEK-VCL s hodnotou Sd = 2 m, která se upevní na vnitřní (teplou) stranu tepelné izolace. Odpor proti difúzi vodní páry u parobrzdy TYVEK-VCL je 10 krát vyšší než u pojistné hydroizolace TYVEK SOFT, proto chrání interiér velmi efektivně proti vnikání vzduchu, ale zabezpečí zároveň velmi rychlé vysychání každé zabudované, nebo zatečené vlhkosti do konstrukce střechy.

Praktičnost a trvanlivost

Množství laboratorních zkoušek, dlouhodobých testů, zkušebních projektů a zejména více než dvacetileté provozní zkušenosti prokázaly, že popsané řešení nevětrané konstrukce se systémem fólií TYVEK je nejen jednoduché, ale také praktické, spolehlivé, trvanlivé a úsporné. Aplikace mnoha desítek milionů čtverečních metrů a vynikající výsledky testů a pilotních projektů v celé Evropě, Českou republiku nevyjímaje, dávají pojistné hydroizolaci TYVEK v systému nevětrané střechy to nejlepší doporučení.

Autor: Ing. František Jezdinský
Foto: Archiv firmy