VELUX ocenil vize studentů o obytných podkrovích

Aktualizováno: 1. 10. 2008

Čtvrtý ročník soutěže s názvem „Rodinný dům s obytným podkrovím“, kterou pořádá společnost VELUX Česká republika, s.r.o. pro studenty středních průmyslových škol stavebních, zná vítěze. Studenti, kteří postoupili do celostátního kola, představili 19. června 2008 v Písecké bráně v Praze své práce a vítězové převzali ocenění. Porota udělila čtyři hlavní ceny bez určení pořadí.

VELUX ocenil vize studentů o obytných podkrovích

Jsme potěšeni vzrůstající kvalitou prací soutěžících studentů. Většina přihlášených projektů se vyznačuje nejen vysokou estetickou a funkční kvalitou, ale často se zabývají i aplikací nízkoenergetických principů, netradičních materiálů či recyklací. Ostatně posoudit kvalitu vítězných prací na téma obytné podkroví může veřejnost na výstavě v Písecké bráně až do 29. června 2008,” sdělila Ing. arch. Klára Bukolská ze společnosti VELUX v rámci slavnostního vyhlášení v pražské Písecké bráně.

Do soutěže se přihlásilo celkem dvacet tři středních průmyslových škol stavebních z celé České republiky, z nichž odborná porota vybrala čtyři vítězné projekty. Vítězné práce jsou zpracovány na vysoké architektonické i grafické úrovni. Vybrané práce představují čtyři odlišné přístupy obdobné kvality zpracování a porota neshledala důvod pro odlišení těchto prací různými cenami, proto jsou hodnoceny stejně. V odborné porotě zasedli Ing. arch. Ján Stempel, proděkan pro výstavbu ČVUT Praha, Ing. arch. Jiří Palacký, PhD., proděkan pro vnější a vnitřní vztahy FA VUT Brno, a Ing. arch. Klára Bukolská ze společnosti VELUX.

Čtyři hlavní ceny soutěže „Rodinný dům s obytným podkrovím“ a odměnu 7500 Kč si odnesli tito studenti (uvedeni v abecedním pořadí podle příjmení):

 • Petr Koláček ze střední průmyslové školy technické v Uherském Hradišti. U něj porotci kladně hodnotili odvážné prostorové řešení základní hmoty domu a dále vytvoření příjemných prostor uvnitř i vně domu.


  Obr. 1a: Pohled na soutěžní panel s projektem autora Petra Koláčka

  Obr. 1b: Petr Koláček po převzetí ceny. Za ním zleva členka odborné poroty Klára Bukolská, produktová manažerka VELUX Jana Mašatová a člen poroty Jiří Palacký.
 • Jakub Meloun ze střední průmyslové školy stavební v Havlíčkově Brodě. Na jeho práci porota ocenila výrazné hmotové řešení, které v souladu s terénem působí velmi extravagantně a přitom kultivovaně.


  Obr. 2a: Barevná vizualizace projektu od Jakuba Melouna

  Obr. 2b: Jakub Meloun přebírá od odborné poroty ocenění. Za ním úplně vlevo je další člen odborné poroty Ján Stempel.
 • David Ptáček ze střední průmyslové školy stavební v Havlíčkově Brodě. O udělení ceny rozhodla jednoduchá válcová forma zapuštěná do svahu, která se snaží o úsporu energie v kombinaci s příjemným obytným prostředím. Porota ocenila snahu o energeticky úsporný koncept budovy, jenž je také dobře zdokumentován. Rovnoměrného prosvětlení domu je dosaženo díky optimálnímu rozmístění střešních oken ve válcové střeše.


  Obr: 3a: Další projekt, který zaujal odbornou porotu, byl od Davida Ptáčka

  Obr: 3b: David Ptáček vedle svého projektu přebírá gratulaci od Jany Mašatové.
 • Jan Tesárek ze střední průmyslové školy stavební v Praze – Dušní. Autor si odnesl cenu za jednoduchý a čistý koncept s adekvátním dispozičním řešením. Porota ocenila i transformaci tradiční formy do moderního architektonického tvarosloví.


  Obr: 4a: Pohled na soutěžní panel s projektem od autora Jana Tesárka.

  Obr: 4b: Jan Tesárek při krátké prezentaci dalšího vítězného projektu.

Člen poroty Ing. arch. Jiří Palacký, PhD., zhodnotil letošní ročník a práce studentů takto: „Na celé soutěži nejvíce oceňuji její otevřené zadávací podmínky a otevřenost kreativitě. Předložené práce vykazovaly vesměs kvalitní technické provedení. Autoři vybraných prací mají dobré předpoklady pro přijetí na vysokou školu. U řady projektů bych uvítal alespoň základní světelné studie proměny prostorových kvalit navržené stavby vlivem působení přirozeného a umělého osvětlení ve vztahu k navrženému prosklení střešních a stěnových ploch.

Kvalita předvedených prací mě mile překvapila, některé projekty by obstály i v hodnocení semestrálních prací ve vyšších ročnících vysokých škol,” dodal Ing. arch. Ján Stempel, člen odborné poroty a proděkan pro výstavbu ČVUT Praha.

Kromě čtyř vítězných projektů porota také ocenila dalších šest prací a mezi jejich autory rozdělila odměnu 12 000 Kč. Do soutěže se mohli přihlásit studenti jakéhokoli ročníku středních průmyslových škol stavebních, a to v období od 31. října 2007 do 31. prosince 2007. Z prvního kola postoupily do celostátního první tři návrhy z každé přihlášené školy, případně návrhy oceněné tzv. divokou kartou, které vybrala porota složená ze zástupců školy a společnosti VELUX.
Cílem soutěže, a tedy i společnosti VELUX, je podpora budoucích architektů a projektantů a možnost dalšího vzdělání v oblasti obytných podkroví, kde jsou použita střešní okna jako hlavní zdroj prosvětlení. Záštitu nad čtvrtým ročníkem převzala Obec architektů a Design centrum České republiky.

Kontakty:
VELUX Česká republika, s.r.o.
Sokolova 1d, 619 00 Brno
Tel.: +420 531 015 511
E-mail: info (tečka) v-cz (zavináč) VELUX (tečka) com
http://www.velux.cz
(aktualizace kontaktu: 3. 6. 2014)
Autor: Radka Strachotová
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Střešní dveře Solara

Střešní dveře Solara

Ploché střechy a střešní terasy vznikají na domech kolem Václavského náměstí v Praze i v centrech dalších měst. Patří mezi ty krásné části domů, svou…
celý článek

Automatická ventilace a stínění

Automatická ventilace a stínění

Dálkově ovládaná střešní okna jsou nutným základem pro automatizaci vedoucí k pohodlnému zajištění zdravého vnitřního prostředí. Dnes mají zákazníci…
celý článek

Okna pro maximální prosklenou plochu střechy

Okna pro maximální prosklenou plochu střechy

Požadavky na úroveň bydlení se stále zvyšují. Stará, tmavá, neobývaná podkroví se rekonstruují a u nových domů se od počátku dbá na maximální…
celý článek

Nejlepší celkový design prosklení památkových střech

Nejlepší celkový design prosklení památkových střech

Pražský Karlín se nádherně zabydluje. Kvalitu nových prostor ovlivňuje střešní prosklení – štíhlost konstrukce rámů a křídel, komfort otevírání i…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)