Větrací pásy od HPI-CZ odvádějí vlhkost z oblasti hřebene a brání tak tvorbě plísní

Zveřejněno: 6. 12. 2017

Zásadní vliv na životnost střešní konstrukce má funkční odvětrání střechy v oblasti hřebene a nároží. Dostatečné proudění vzduchu ve střešním plášti, mezi nasávacím otvorem v okapové hraně a hřebenem odvádí přebytečné teplo a vlhkost a brání tak tvorbě plísní a dřevokazných hub.

Větrací pásy od HPI-CZ odvádějí vlhkost z oblasti hřebene a brání tak tvorbě plísní

Přesto, že náklady na odvětrání zatěžují celkový rozpočet jen minimálně, na správné řešení se často zapomíná. Nefunkční odvětrání střešní konstrukce dokáže investici do nové střechy v krátké době znehodnotit. Kvalitní, a hlavně funkční výrobky, nejen pro odvětrání střechy, nabízí společnost HPI-CZ prostřednictvím svých obchodních partnerů. Více informací na www.hpi.cz.

Střecha potřebuje dýchat,” vysvětluje Tomáš Zadrobílek, technický poradce ze společnosti HPI-CZ a pokračuje: „Při přílišné snaze ušetřit při realizaci se někdy sáhne po levnějších variantách větracích pásů, které však vůbec nevětrají. Prvky na bázi geotextilií nebo levných tkanin s vysokou hustotou bez volného větracího průměru sice zamezí průniku vody, fakticky však proudění vzduchu neumožňují a výrazně tím podporují mimo jiné tvorbu plísní a dřevokazných hub napadajících konstrukci střechy.

Hlavními důvody nutnosti plynulého větrání je především odvod vlhkosti, ať už kondenzátu, vlhkosti proniklé z exteriéru (srážková voda) nebo vlhkost z obytných prostor. Větrání mimo to odvádí přebytečné teplo v letních měsících a snižuje rozdíly teplot v jednotlivých částech střešní konstrukce, což napomáhá rovnoměrnému odtávání sněhu v zimních měsících. Vedle správně navržené větrací mezery a zajištění proudění vzduchu kolem oken, komínu apod. je normou také určena velikost přiváděcích a odváděcích otvorů a jejich zabezpečení proti vnikání nečistot, hmyzu, ptáků a podobně (ČSN 730540, ČSN 731901).

Větrací pás hřebene a nároží TOP-ROLL

Větrací pás hřebene a nároží TOP-ROLL se středovým výztužným pásem je určen pro intenzivní větrání. Vybírat lze z různých šířek pásu, od 210 mm až do 390 mm, podle velikosti hřebenáčů. Délka pásu je 5 m. Detailní informaci o vhodnosti použití pásu TOP-ROLL pro konkrétní typy střešních krytin, včetně údajů o větracím průřezu a roztažnosti najdete na www.hpi.cz či na www.hpishop.cz. Nabídka HPI-CZ zahrnuje i další druhy rolovaných větracích pásů pod označením VentOtec, VPS či celokovový pás VentAl air. Rolované větrací pásy hřebene a nároží se kladou na střešní lať hřebenovou nebo nárožní, přičemž střed pásu musí být na středu latě. Následně se musí větrací pás k lati připevnit, např. příchytkami nebo hřebíky. Boční části se vyhladí směrem dolů.

Univerzalní pás TOP-ROLL
Univerzalní pás TOP-ROLL

Větrací PVC pásy s hřebenovou lištou neboli kartáčem a další

Na www.hpishop.cz najdete také alternativu k větracím pásům v rolích, a to větrací PVC pásy s hřebenovou lištou neboli kartáčem. Větrací pásy s kartáčem zajistí intenzivní větrání hřebene a nároží. Například větrací pás Univerzal z nabídky HPI-CZ s průřezem větrání 130 cm2/m má nosnou šířku 180 mm a délku 1 000 mm. Používá se především pro skládané krytiny, betonové nebo pálené. Nabídka HPI-CZ zahrnuje také větrací pás Standard šíře 220 mm, určený pro široké typy hřebenáčů. K dispozici je varianta větracích pásů s kartáčovou lištou 60 mm a s kartáčovou lištou 75 mm (volba typu dle sklonu střechy a použité střešní krytiny). Tyto pásy se používají při pokládce hřebene a nároží na sucho. Montáž je obdobná jako u hliníkových pásů, upevňují se vruty nebo příchytkami na hřebenovou lať.

Větrací pás s kartáčem Univerzal 180 mm
Větrací pás s kartáčem Univerzal 180 mm

Speciální perforovaná uzávěra hřebene

Po realizaci krytiny na hřebeni střechy i nároží se na boku hřeben uzavře speciální perforovanou uzávěrou hřebene. Uzávěra hřebene vyrobená z barveného UV stabilizovaného PVC je perforovaná tak, aby zvýšila kapacitu větrání hřebene a zároveň znemožnila vlet ptáků. Alternativou v sortimentu HPI-CZ je uzávěra hřebene vyrobená z lakovaného hliníku.

Příslušenství hřebene a další sortiment HPI-CZ lze objednat u obchodních partnerů firmy, případně na webu www.hpi.cz a na www.hpishop.cz, kde jsou uvedeny i podrobnosti o sortimentu.

Fotogalerie

Uzávěra hřebene
Kontakty:
HPI - CZ spol. s r.o.
Na Brně 1972, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 800 911
E-mail: info (zavináč) hpi-cz (tečka) cz
http://www.hpi-cz.cz
(aktualizace kontaktu: 23. 12. 2010)
Autor: Marie Hodačová Šimonovská
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

Článek zatím nikdo nekomentoval. Vložte komentář jako první.

Více článků

Festival dřeva a nářadí na veletrhu STŘECHY PRAHA

Festival dřeva a nářadí na veletrhu STŘECHY PRAHA

Největší veletrh pro střechy, řemeslo, dřevo a úspory energií STŘECHY PRAHA vstupuje do třetího desetiletí své existence. 21. ročník proběhne 7. až 9…
celý článek

HPI-CZ rozšiřuje nabídku o záchytné systémy plochých střech

HPI-CZ rozšiřuje nabídku o záchytné systémy plochých střech

Práce na střeše, ať už šikmé nebo ploché, je spojena s rizikem pádu z výšky, případně do hloubky. Za práci ve výškách je dle legislativy považována…
celý článek

Široká nabídka speciálních a doplňkových tašek KM Beta

Široká nabídka speciálních a doplňkových tašek KM Beta

Největší český výrobce stavebních materiálů, společnost KM Beta a.s., nabízí ucelený program výrobků pro dokonalou a funkční střechu. Vedle třech…
celý článek

Tondach uvádí nové podstřešní fólie pro zvýšení kvality šikmé střechy

Tondach uvádí nové podstřešní fólie pro zvýšení kvality šikmé střechy

Do nové pokrývačské sezóny vstupuje společnost Tondach Česká republika, s. r. o., výrobce pálené střešní krytiny, se dvěma novinkami – podstřešními…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)