Větrání v bytových a rodinných domech pomocí rekuperačních jednotek

Správné větraní bytů a rodinných domů přímo souvisí se zdravím a mělo by být v centru pozornosti uživatelů, majitelů domů i projektantů a stavitelů. A to hlavně dnes, kdy extrémní těsností budov naháníme co nejnižší energetickou spotřebu. Bytovou rekuperační jednotku je dobré plánovat co nejdříve – nejlépe už ve fázi navrhování domu. Odkládání její realizaci často zcela znemožní.

Celá Česká republika až na výjimečné případy byla již zateplena, aniž by proběhla osvěta, že v zateplených domech je nutné větrat, a to hlavně v zimě a v noci, když členové domácnosti spí. Není nic horšího, než spánek ve vydýchaném vzduchu. Ten mnohem více než nezdravé pití a strava urychluje nevratné, často patologické změny lidského organismu a zkracuje život.

Větrání – základ zdravého a komfortního bydlení

V nevětraném prostředí je člověk unavený a nesoustředěný. Dostavují se bolesti hlavy, alergie a postupně slábne imunitní systém. To si ale málokdo uvědomuje a své slábnoucí zdraví připisuje vrozeným chorobám a nezdravému jídlu.

Čerstvý vzduch si můžeme dopřát ale i doma. Technologie rekuperace (větrání se zpětným získáváním tepla) prošly během posledního desetiletí značným vývojem, jsou mnohem dostupnější a postupně také žádanější díky zvyšující se informovanosti veřejnosti.

Co je čerstvý vzduch?

Čerstvý vzduch je čistý venkovní vzduch. Typický je pro něj nízký obsah oxidu uhličitého CO2 lehce nad 400 ppmv.
Bezpečná a zdravá hladina CO2 je do 700 ppmv. Obsah do 1200 ppmv je ještě vyhovující. Od této hladiny výš je už doporučeno omezit pobyt a pracovní úsilí lidí.
Vydechovaný vzduch obsahuje cca 40 000 ppmv CO2, tedy 40 objemových tisícin. I ten obsahuje dost kyslíku, pro člověka ale nedýchatelného: vdechování vzduchu, který vydechujeme, vede rychle k udušení.
Lidé většinou neodhadnou, že jsou ve vydýchaném prostředí. A tak zejména v zimě za utěsněnými okny a při absenci vzduchotechniky dýchají vzduch s obsahem až 5000 ppmv (měřění z jedné školy).
Totéž platí o roušce. Dýchání skrze ni je obtížnější (sportovci ji nepoužívají), nadechován je zčásti vydýchaný vzduch. A to mlčíme o virové "těsnosti" roušky.

Výpočet:
Sami si spočítejte intenzitu větrání v libovolné místnosti vašeho bytu. K tomu stačí znát jen její objem a obsazenost lidmi včetně jejich vyjmenovaných pohybových aktivit. Dále si zvolte nejvyšší stupeň vydýchanosti místnosti: Normální venkovní hladina oxidu uhličitého je 400 ppm (z milionu molekul vzduchu připadá 400 na CO2). Redakcí doporučená a přednastavená 700 ppm CO2; v ČR je úředně nejvyšší přípustná hladina 1200 ppm CO2.

Větrání s rekuperací

Jedná se o větrání, kdy je zpravidla z koupelen a kuchyně odváděn vydýchaný vzduch a souběžně je přiváděn do ložnic a obývacích místností čerstvý vzduch z venku. Tyto proudy vzduchu procházejí společným tepelným výměníkem, v němž si čerstvý venkovní vzduch předává teplo s odváděným vnitřním vzduchem, aniž by došlo k jejich promíchání.

Venkovní vzduch je zároveň filtrován, zbaven prachu, pylu a alergenů. Filtry také snižují možnost vzniku alergických reakcí, redukují vlhkost a tím zamezují tvorbě plísní, které vznikají právě při nedostatečném větrání.

Vzduch v obou směrech je přepravován vzduchovody velmi nízkou rychlostí, takže se celý systém pyšní nízkou hlučností a minimální energetickou náročností. Takto dokáže zajistit dokonalou výměnu vzduchu v domácnosti, a to aniž by vytvářel průvan.

Kdy plánovat rekuperační jednotku

Ideální je plánovat řízené větrání s rekuperací už v rámci navrhování domu, zejména pak bytového. Ze zkušenosti plyne, že plánovat rekuperační jednotku, až když je dům hotov a připraven k nastěhování, je nákladné a komplikované. Zejména v bytovém domě jde o zásah do celého domu, který si vyžaduje souhlas sousedů anebo společenství vlastníků.

Role architekta a projektanta je zde doslova klíčová. Oba by měli ke zdravému vnitřnímu prostředí, jehož základem je čerstvý vzduch, přistupovat minimálně stejně odpovědně jako k energetické náročnosti budovy.

Řešení od společnosti 2VV

Společnost 2VV se věnuje rezidenčnímu větrání dlouhodobě a v současnosti nabízí kompletní řadu rekuperačních jednotek DAPHNE v nástěnném provedení a VENUS pro podstropní instalaci. Tyto řady pokrývají všechny požadavky řízeného větrání v dané oblasti. Všechny se vyznačují tou nejvyšší účinností a současně velmi nízkou hlučností.

Řada VENUS

Kompaktní řada výkonných rezidenčních rekuperačních jednotek je vhodná zejména pro podstropní instalace. Nejnovějším typem této řady je jednotka VENUS 140 A+ s průtokem o velikosti 140 m3/h, ale jinak dosahují jednotky průtoku i 300, 500 nebo 700 m3/h. VENUS 140 A+ nabízí díky podstatným inovacím i maximální energetickou účinnost, tzn. nízkou spotřebu energie na dopravu 1 m3 vzduchu za hodinu (hladina SFP = 0,3 W/m3/h).

Jednotky VENUS byly navrženy tak, aby umožňovaly široké využití od nejzákladnějších aplikací až po uspokojení potřeb nejnáročnějších zákazníků.

Jednotka splňuje i vysoké nároky kladené na hlučnost, která nepřesahuje 37,3 dB při maximálním výkonu.

Pro uživatele je velmi zajímavá možnost instalace v nízké zástavbové výšce.

Rekuperační jednotka VENUS je zapsána v katalogu produktů pro získání dotace NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM.

Rekuperační jednotka VENUS

Řada DAPHNE

Rekuperační jednotky řady DAPHNE jsou energeticky úsporné rezidenční rekuperační jednotky vhodné pro instalaci do kuchyňských linek, půdních prostor či technických místností. Možnost této instalace je velkou výhodou nejen pro domácnosti s omezeným prostorem. Jednotky se vyrábí ve 3 velikostech s průtoky150, 300 a 500 m3/h a díky své nízké hlučnosti neruší běžný chod domácnosti.

Rekuperační jednotka DAPHNE

Rekuperační jednotka DAPHNE

Jednotka je konstruována z oboustranně lakovaného sendvičového panelu, který zajišťuje vynikající tepelnou a hlukovou izolaci. Je ideální pro využití v prostorech s vyššími nároky na hygienu. Srdcem jednotky je hliníkový protiproudý rekuperátor od firmy RECUTECH. Má nejvyšší kvalitu, certifikací EUROVENT, účinností až 93 % a garantuje vysoce efektivní a úsporný způsob rezidenčního větrání.

Jednotka DAPHNE je vybavena integrovaným sofistikovaným systémem regulace, kde si zákazník může vybrat z dvou variant – BASIC a COMFORT.

Součástí regulace BASIC je designový kompaktní ovladač, který nabízí možnost řízení ventilátoru, indikace zanesení filtrů, možnost připojení čidel kvality vzduchu a integrovaný předehřev regulovaný termostatem.

Regulace KOMFORT

Regulace COMFORT je vybavena designovým dotykovým ovladačem. Zajišťuje plynulou regulaci výkonu ventilátoru a umožňuje indikaci zanesení filtrů. Díky plynulému by-passu je zajištěna protimrazová ochrana a plynulá regulace teploty Free Cooling – tzv. chlazení zdarma, kdy se v letních měsících v nočních hodinách využívá nižší teploty přiváděného vzduchu k dochlazování vnitřního prostředí. V regulaci je integrovaný časovač (týdenní, denní) a je zde možnost řízení nadřazeným systémem BMS.

I rekuperační jednotka DAPHNE od společnosti 2VV je zapsána v seznamu produktů pro získání dotace NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM.

Více informací o společnosti 2VV a kompletní produktové portfolio naleznete na stránkách www.2vv.cz.

Výhradní zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku zajišťuje společnost Multi-VAC s.r.o. Více informací na stránkách www.multivac.cz.

Autor: Bc. Barbora Pešková
Foto: Archiv firmy