Vítězové pracují v ArchiCADu

Střední průmyslová škola stavební v Českých Budějovicích byla 21. března 2013 pořadatelem již 12. ročníku celostátní žákovské soutěže v projektování rodinného domu v grafických programech. Soutěž je určena pro všechny střední průmyslové a střední odborné školy poskytující vzdělávání ve studijních oborech Stavebnictví nebo Pozemní stavitelství.

Letošní ročník měl doposud největší účast – přihlásilo se 27 škol z Příbrami, Berouna, Kladna, Kadaně, Ústí nad Labem, Děčína, Liberce, Náchoda, Hradce Králové, Pardubic, Letohradu, Šumperka, Jeseníku, Opavy, Ostravy, Havířova, Lipníka nad Bečvou, Prostějova, Vyškova, Zlína, Starého Města, Hodonína, Třebíče, Havlíčkova Brodu, Trnavy, Žiliny a Českých Budějovic. Každá škola mohla vyslat do celostátního kola dva reprezentanty. Na soutěžní listinu bylo zapsáno 54 žáků.

Soutěž byla připravena podle upravených pravidel platných od roku 2011. Každá škola měla možnost vyslat svoje reprezentanty s přenosným počítačem a takovým softwarem, ve kterém jsou zvyklí pracovat. Ponechali jsme však i možnost pracovat na našich počítačích v našich učebnách s využitím těchto instalovaných programů: ArchiCAD 15.0, AutoCAD 2011, AutoCAD Architecture 2011 a Autodesk Revit Architecture 2011. Většina soutěžících pracovala v ArchiCADu2), v REVITu pracovali tři žáci a v SketchUpu jeden. Možnosti pracovat na vlastním počítači využilo 26 soutěžících ze 17 škol.

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 54 studentů

Spolupořadatelé a sponzoři

Významnou část úkolů k zabezpečení soutěže převzali tradiční spolupořadatelé: Centrum pro podporu počítačové grafiky, s.r.o. (CEGRA) a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Část věcných darů pro ocenění úspěšných soutěžících věnoval jihočeský výrobce pálených zdicích materiálů: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Dolní Bukovsko.

Podařilo se také zajistit u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nejen zařazení 12. ročníku soutěže do Věstníku, ale také získat velmi významnou finanční podporu. Také Jihočeský kraj poskytl grant a zvláštní finanční příspěvek na uspořádání celostátní soutěže s mezinárodní účastí.

Průběh soutěžní akce

Soutěž oficiálně zahájil ředitel školy, pan RNDr. Vladimír Kostka v aule SPŠ stavební České Budějovice. Studenti dostali zadání v tomto rozsahu:

  • z převzatých podkladů vytvořit model rodinného domu,
  • z modelu vygenerovat výstupy v náležitostech pro stavební řízení: půdorys 1.NP, řez a pohledy dle zadání a axonometrický náhled,
  • tyto grafické výstupy umístit v zadaném rozvržení na formát výkresu A1 (výstupy v náležitostech pro stavební povolení v obvyklém měřítku),
  • soutěžní grafický výstup připravit pro tisk ve formátu PDF (na dané tiskárně se zadanou kvalitou tisku).

Na zpracování soutěžního zadání měli studenti 180 minut. Soutěž hodnotila odborná porota, jejímž předsedou byl Ing. Stanislav Hronek jmenovaný regionální kanceláří ČKAIT a významným členem doc. Ing. Bedřich Košatka, CSc. ze Stavební fakulty ČVUT Praha.

Předseda poroty Ing. Stanislav Hronek a Mgr. Jana Dundová při zpracovávání výsledků soutěže
Závěrečné vystoupení doc. Ing. Bedřicha Košatky, CSc. (vpravo), ředitel RNDr. Vladimír Kostka (uprostřed), Ing. Karel Hes (vlevo)

Vítězové soutěže

Přesvědčivě zvítězil Tadeáš Hlaváček ze Střední průmyslové školy stavební Opava. Na druhém místě skončil Adam Dlabaja ze Střední školy stavební Třebíč. Třetí místo obsadil Vítězslav Daniš ze Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie Kadaň.

Čtvrté místo Zuzana Černá, páté Marek Bartoň, oba ze SPŠ a VOŠ Příbram. Šesté místo tentokrát obsadil reprezentant pořádající školy, SPŠ stavební České Budějovice, Adam Jedlička. Sedmé putovalo do Ostravy (Zuzana Široká), osmé do Starého Města (Ondřej Janás), deváté opět do Kadaně (David Šmíd) a desáté opět do Opavy (Martin Uličný).

Hlavní cenu pro vítěze tradičně věnovala firma CEGRA, distributor programu ArchiCAD pro ČR. Letos to byl slevový kupon v hodnotě 5 000 Kč na jakýkoli nákup v internetovém obchodě CEGRY. Hlavní cenu vítězi 12. ročníku předával osobně zástupce firmy, pan Dalibor Veselý. Pro druhé a třetí místo byly zakoupeny externí hard-disky, za čtvrté a páté místo byly předávány knižní publikace, 6.–10. místo bylo ohodnoceno reklamním 4 GB flash-diskem HELUZ. Každý soutěžící si z rukou pořadatelů převzal pamětní list. Soutěžící dívky a kolegyně pedagogického doprovodu obdržely květiny.

Vítězové soutěže: 1. místo Tadeáš Hlaváček (uprostřed), 2. místo Adam Dlabaja, (vlevo), 3. místo Vítězslav Daniš (vpravo)

Finále dalšího ročníku mezinárodní soutěže se bude konat 27. března 2014!

1) Redakčně upravila Hana Solařová
2) ArchiCAD je dnes považován za standard pro výuku budoucích architektů a stavebních inženýrů na všech vysokých školách v republice, přičemž výuka začíná už i na středních školách. Každý student střední či vysoké školy se stavebním zaměřením či student gymnázia může získat zdarma legální licenci ArchiCADu. Je třeba se zaregistrovat na https://myarchicad.com Registrace je bezplatná, bližší informace student obdrží do při registraci uvedeného e-mailu. Licence je platná jeden rok a následně je nutno ji v případě potřeby opět bezplatně prodloužit.
Autor: Ing. Karel Hes
Foto: Robert Lefan pro archiv školy