Vítězové soutěže Dřevěný dům 2010

V rámci Veletrhu Dřevostavby, který se konal poslední únorový týden v PVA Letňany, proběhlo slavnostní předání cen vítězům soutěže Dřevěný dům 2010. Třetí ročník soutěže vyhlásily Nadace dřevo pro život, Moravskoslezský dřevařský klastr a Asociace dodavatelů montovaných domků pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR a České komory architektů.

Soutěže se zúčastnilo 42 autorů s 24 soutěžními pracemi. Celkem bylo oceněno osm návrhů dřevostaveb v kategorii Návrh nízkoenergetického rodinného domu, tři návrhy dřevostaveb v kategorii Realizovaný energeticky úsporný rodinný dům a byly rozděleny odměny ve výši 300 tisíc korun.

Přísná kritéria

Soutěž o nejlepší návrh dřevěného domu má v České republice již tradici. Tento ročník byl již třetím opakováním a oba předešlé se vždy setkaly s nemalým ohlasem. Cílem soutěže je najít nová, odvážná a zároveň funkční řešení, která budou opřena o kvalitní znalost návrhu a realizace domů na bázi dřeva. Architektura jakýchkoliv staveb je komplexní disciplína a ani v této soutěži nebylo cílem ji vnímat jinak.

V letošním ročníku soutěže byl velký důraz kladen na to, aby autoři museli promyslet a vypracovat podklady, které na projektanty klade stavební praxe a nejen formální stránku návrhu. Soutěžní podmínky byly vypracovány v souladu s kriterii Dokumentu národní kvality, podle nějž řídí rozsah projektů a kvalitu výroby přední výrobci dřevostaveb na českém trhu. Soutěžící museli splnit řadu přísných kritérií: mimo grafické a výrazové stránky také vyplnit Protokol pro energetický štítek obálky budovy, zdokumentovat tepelně technické vlastnosti navržených konstrukcí a jejich ochranu proti vnitřní vlhkosti, vypracovat požárně bezpečnostní řešení stavby a spočítat statiku hlavních nosných částí. K tomu všemu bylo součástí návrhů předložení řešení nejožehavějších detailů v konstrukcích domů. Teprve takovéto komplexní zvládnutí návrhu může přinášet odborníky-projektanty v oboru dřevostaveb. Byl jsem velmi mile překvapen vysokou úrovní a kvalitou splnění těchto těžkých a nezvyklých kriterií u drtivé většiny soutěžních návrhů,” řekl nám přezkušovatel soutěžních návrhů Ing. arch. Petr Vala.

Návrh nízkoenergetického rodinného domu

První cenu v této kategorii získal soutěžní návrh č. 3, autora Ondřeje Mundla za spolupráce Ivana Štefana a Tomáše Pivničky, který ve své komplexnosti nejlépe splnil zadání a úmysl soutěže.

První cenu v kategorii Návrh nízkoenergetického rodinného domu získal soutěžní návrh č. 3, autora Ondřeje Mundla za spolupráce Ivana Štefana a Tomáše Pivničky

Jistě je možné i u tohoto návrhu nalézt nedostatky (stejně jako u všech ostatních), ale obecně tento návrh přímočaře ukazuje cestu jednoduchého přehledného soudobého stavění, které na první pohled neskrývá použité materiály a technologie. Dá se říci, že v tomto smyslu se jedná o „pravověrnou” moderní dřevostavbu.

Diskuzi v porotě vyvolalo řešení střešní krytiny ze dřeva. Ale pokud se rozhlédneme po soudobé architektuře ve světě, tak dřevěné střechy nejsou zdaleka nějakým experimentem nebo hříčkou architektů, jedná se navíc o historicky dlouhodobě používané řešení.

Vnitřní dispozice je jednoduchá a přehledná, vytknout by se daly jen drobné nedostatky jako například průchod přes kuchyň do obytné části (ale toto vždy záleží na přání konkrétního investora). Orientace ke světovým stranám a usazení na pozemku je v pořádku a respektuje základní zásady pro nízkoenergetickou výstavbu. Dispozice, vzhledem k proporcím objektu, není zónována na chladnější severní a teplejší jižní část. Výhodou je velikost horního dětského pokoje, která umožní případné dodatečné rozdělení na dva menší při zachování dostatečné velikosti. V interiéru přiznané dřevěné sloupky a případně další prvky nenechají nikoho na pochybách, že se nachází v dřevěném domě. Není tedy dogmaticky vše dřevěné skryto pod vrstvami izolací a jiných materiálů.

Doložená požadovaná technická dokumentace byla kompletní a na dobré odborné úrovni. Zvolené konstrukční řešení z „I” nosníků je dnes již běžně používané a jedná se o jednu z logických voleb.

Druhou cenu získal soutěžní návrh č. 4 autorů Radka Sátory, Martina Cvička, za spolupráce Josefa Sátory, Lukáše Loudila a Jiřího Mocka.

Druhou cenu získal soutěžní návrh č. 4 autorů Radka Sátory, Martina Cvička, za spolupráce Josefa Sátory, Lukáše Loudila a Jiřího Mocka

Třetí místo obsadil soutěžní návrh č. 8 Stanislava Kučery, Michala Štourače, za spolupráce Markéty Sedlákové, Pavla Málka a Tomáše Baši.

Třetí místo obsadil soutěžní návrh č. 8 Stanislava Kučery, Michala Štourače, za spolupráce Markéty Sedlákové, Pavla Málka a Tomáše Baši

Realizovaný energeticky úsporný rodinný dům

První cenu v této kategorii porota jednomyslně udělila soutěžnímu návrhu č. 3A autorů Pavla Grize a Patrika Zamazala, který svou kvalitou výrazně odskočil svým soupeřům. Dům je jednoduchý a elegantní. Na první pohled tušíme stavbu ze dřeva. Vnitřní dispozice je účelná a přehledná a podporuje soudržný životní styl rodiny (chodba navazující na obytný prostor, terasa v centu kompozice, atp.).

První cenu v kategorii Realizovaný energeticky úsporný rodinný dům získal soutěžní návrh č. 3A autorů Pavla Grize a Patrika Zamazala

Vnitřní prostory působí lehkým a vzdušným dojmem, což je naprosto legitimní požadavek na soudobé stavění. Elegance domu se propisuje do volby materiálů i do čistého návrhu i provedení detailů. Stavba působí kvalitou komplexně a přináší dobrý příklad dalším stavebníkům.

Druhá cena nebyla udělena, o třetí místo se dělí dvě realizace: návrh č. 1A Milana Schmiedta a návrh č. 2A Pavla Šmelhause, spolupráce Awik House Production, s. r. o.

O třetí místo v kategorii Realizovaný energeticky úsporný rodinný dům se dělí dvě realizace: návrh č. 1A Milana Schmiedta
O třetí místo v kategorii Realizovaný energeticky úsporný rodinný dům se dělí dvě realizace: návrh č. 2A Pavla Šmelhause, spolupráce Awik House Production, s.r.o.

U návrhu Milana Schmiedta porota ocenila jednoduché střídmé řešení, které odpovídá požadavkům na nízkoenergetické stavění. Dům však nevykazuje vyšší architektonické ambice, ani nijak navenek nepůsobí jako dřevostavba. Vnitřní dispozice je jednoduchá a účelná a jistě dokáže (až na drobné detaily) dobře sloužit svým uživatelům.

Rodinný dům autora Pavla Šmelhause také zvnějšku nijak neprozrazuje, že se jedná o dům s dřevěnou konstrukcí. Spíše připomíná přepis domu zděného do dřeva. Obecně se však jedná o relativně kultivovaný dům, který svou vnější členitost propisuje i do vnitřní dispozice.

Soutěž, podobně jako v předchozím ročníku, pokračuje veřejným internetovým hlasováním (anketou) o nejhezčí soutěžní návrh. Soutěžní návrhy jsou zveřejněny na internetových stránkách www.drevenydum.org a veřejnost může do 31. března 2010 hlasovat pro jednotlivé návrhy.

1 Zpracováno z tiskových podkladů soutěže Dřevěný dům
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv soutěže Dřevěný dům